İşte Haziran’ın Şifresi: Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları!

İşte Haziran’ın Şifresi: Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları!
İşte Haziran’ın Şifresi: Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Analistler, Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarındaki zımni oynaklığın Haziran için cansız bir piyasa öngördüğünü söylüyor. Bununla birlikte, spot Ethereum ETF ticareti beklenenden daha erken başlarsa bu durumu değiştirebilir. Çünkü, bu durumda durgun bir piyasa, ETH’deki boğa hareketine hazırlıksız yakalanmış olacak.

Bitcoin ve Ethereum opsiyonları ne gösteriyor?

Analistler, Bitcoin ve Ethereum opsiyonları için mevcut zımni volatilite seviyelerini değerlendirdi. Bu metrik, gelecekteki beklenen fiyat hareketinin bir ölçüsüdür. Analistlere göre, bu metrik traderların önümüzdeki haftalarda piyasanın nispeten sakin olmasını beklediğini gösteriyor. Analist Luuk Strijers “Zımni volatilite sıralaması 40. Ayrıca, zımni volatilite yüzdelik dilimi 52. Dolayısıyla, her ikisi de piyasanın çok fazla faaliyet beklemediğini gösteren orta seviye göstergeler” diyor.

Piyasanın önümüzdeki 30 gün içinde Bitcoin için gelecekteki volatilite beklentisini ölçen Deribit Volatilite Endeksi’ni kullanan Veri Panosu, BTC için ima edilen volatilitenin Mayıs ortasından bu yana önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor.

Ethereum

Opsiyonların zımni oynaklığı durgun bir piyasaya işaret ediyor

QCP Capital analistleri de aynı durgun piyasa göstergelerine dikkat çekiyor. Analist, “mevcut katalizörlere rağmen spot Ethereum ETF onayının ardından zımni oynaklığın kesinlikle ezildiğini” belirtiyorlar. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC 23 Mayıs Perşembe günü spot eter ETF’lerini onayladı. Ancak, onaydan sonraki gün işlem görmeye başlayan Bitcoin ETF’lerinin aksine, Ethereum ETF’leri için durum biraz karışık. Çünkü, Ethereum ETF’ler muhtemelen birkaç hafta veya ay boyunca hayata geçmeyecek.

Bununla birlikte, QCP Capital analistleri “uykulu bir piyasa ofsayta yakalanır. Ayrıca, bahsimiz özellikle ETH için yükseliş tarafında” diye ekliyor. Spot Ethereum ETF’lerinin Haziran ayında beklenenden daha erken işlem görmeye başlaması halinde, muhtemelen boğa eğilimli bir ETH hareketinin gerçekleşeceğini öne sürüyorlar.

Ethereum Pectra Yükseltmesi için Tarih Belirlendi: İşte Detaylar!

Ethereum put-call oranı düşüş eğiliminde

Luuk Strijers, traderların önümüzdeki haftalarda ETH fiyatındaki potansiyel bir düşüşe karşı korunmak için put opsiyonu satın aldıklarını gösteren türev göstergeler olduğunu da sözlerine ekliyor. Strijers, “Haziran ortası itibariyle put-call eğrisi negatif. Bu, önümüzdeki iki hafta için bazı düşüş beklentilerine işaret ediyor,” diyor.

Son veriler, Mayıs ortasından bu yana birden fazla türev borsasında Ethereum opsiyonları için put-call oranının yükseldiğini gösteriyor. Yükselen bir put-call oranı genellikle düşüş eğilimi olarak kabul görür. Çünkü daha fazla yatırımcının call opsiyonlarına kıyasla put opsiyonları satın aldığını gösterir. Put opsiyonlarını genellikle traderlar bir varlığın fiyatının düşmesini beklediğinde satın alır. Çünkü varlığı belirli bir fiyattan satma hakkı elde ederler.

Artan Ethereum put-call oranı, spot ETH ETF hikayesinin ardından geliyor. Muhtemelen bazı traderlar, bu finansal ürünlerin borsalarda piyasaya sürülmesinin gecikmesi durumunda potansiyel olumsuzluklara hazırlık olarak korunma stratejilerini düşündüklerini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Haziran’ın Şifresi: Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları!