Reklamı kapat

Şili Enerji Verilerini Takip Etmek İçin Blockchain Kullanacak

0 görüntülenme

Şili hükümetinin Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre bundan sonra ülkede enerji sektörünün istatistiklerini kayıt altında tutmak adına Ethereum’un blockchain teknolojisi kullanılacak.

Ülkenin Enerji Bakanlığı’na bağlı Ulusal Enerji Komisyonu, verileri halka açık bir Ethereum defterine işleyeceğini ve böylece “güvenliği, bütünlüğü, izlenebilirliği ve topluma açık olan bilgilerin güvenilirliğini” artıracağını söyledi.

Komisyon özellikle veritabanlarının hacklenebileceği ve manipüle edilebileceği yönünde endişeli. Ethereum tabanlı yaklaşım veri depolamasına alternatif bir yöntem sunuyor ve kayıtların dağınık bir şekilde çok sayıda node’da saklanmasını sağlayarak bu endişeyi bir nebze hafifletiyor.

Komisyon halihazırda blockchain’e bir takım verileri işlemeye başladı, örneğin kurulu elektrik üretim kapasitesi, ortalama piyasa fiyatları, nihai maliyet, hidrokarbon ücretleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarının belli bir elektrik üretimi payına sahip olmasını gerektiren yasalara uyum gibi bilgileri içeriyor.

Projenin “Energia Abierta” veya “Açık Enerji” adıyla bilinen bu ilk adımının ardından, komisyon sonuçları inceleyerek sektördeki diğer şirketler ve devlet organlarıyla paylaşacak.
Şili’nin enerji bakanı Susana Jimenez yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:
“Biz bu teknolojiyi kavramsal bir seviyeden somut bir seviyeye çıkarmayı, böylece dünya çapındaki uzmanlar tarafından son on yılın en yıkıcı teknolojisi olarak düşünülen ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde günlük yaşamın parçası olabilecek bu teknolojisi anlamayı istiyoruz.”

Komisyonun kararı Ethereum gibi bir açık blockchain kullanmak. Açıklamada verileri doğrulayan “yüzlerce ve binlerce sunucu”nun daha güvenli olduğu ve değiştirmenin daha zor olduğu söyleniyor.

CoinDesk

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Rockefeller Bitcoin ve Blockchain Kuruluşlarına Yatırım Yapmaya Başlıyor Venrock VC, CoinFund’a Yatırım Yapacak Çalışmalarını “Koinler ve kripto para birimlerini yeni ve radikal bir varlık sınıfı olarak alan dünyanın çeşitlendirilmiş ilk portföyleri” olarak tanımlayan kripto odaklı VC şirketi CoinFund ile olan stratejik birlikteliklerini açıklayan firma, Rockefeller...
Zeynep Yüce 10 Nisan 2018