Milyarlık Silk Road BTC’leri Uyandı! Bitcoin Çökecek mi?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
517 görüntülenme
Milyarlık Silk Road BTC'leri Uyandı! Bitcoin Çökecek mi?

Kripto para piyasası Federal Reserve’in agresiflik dozunu artıracağı endişeleri arasında düşerken, Silk Road nedeniyle 1 milyar dolar değerinde Bitcoin sahibi olan ABD hükümeti, BTC’leri harekete geçirdi. Bu da ‘Yüklü miktarda bir satış mı geliyor? sorusunu akıllara getiriyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Silk Road BTC’leri borsalara boşaltıldı!

ABD hükümeti, 2021 ve 2022’de anonim ‘darknet’ pazarı Silk Road’dan ele geçirdiği 1 milyar dolarlık Bitcoin’i (BTC) taşıdı. Blockchain güvenlik firması PeckShield, 8 Mart’ta yaptığı bir paylaşımda BTC’nin 2021 ve 2022’de ele geçirilenlerin bir parçası olduğunu duyurdu.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Kasım 2021 ile Mart 2022 arasında ABD hükümeti, Silk Road suç gelirlerinden yaklaşık 51.351,9 BTC’ye el koydu. PeckShield’e göre, BTC şimdiye kadar iki devlet adresinde tutuldu: bc1q5s…0ch ve bc1q2ra…cx7. O zamanlar BTC kabaca 3,39 milyar dolar değerindeydi.

Bir başka tanınmış kripto piyasası istihbarat platformu olan Glassnode, olağandışı bir BTC hareketi de fark etti. Coinbase’e gönderilen 10.000’e yakın BTC de dahil olmak üzere çoğu transfer dahiliydi. Glassnode, hükümet düzenleyicileri tarafından toplamda 40.000 BTC’nin taşındığını bildirdi.

Kaynak: Glassnode

Silk Road kara para aklama olayı

Silk Road, kara para aklama faaliyetleriyle ünlü bir karaborsa platformuydu. ABD’li düzenleyiciler, 2011 yılında Ross Ulbricht tarafından kurulan platformu, yasadışı faaliyetlerde bulunduğu şüphesiyle 2013 yılında kapattı. Bir dizi soruşturma ve ev aramasının ardından, izler şu anda suçtan ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Ulbricht’e kadar takip edildi ve suç geliri olarak BTC’lere el konuldu.

Silk Road, BTC’yi kabul eden öncü web sitelerinden biriydi ve kara para aklama platformu olarak bilinmeye başladığından beri Bitcoin ve kripto, o zamandan beri hükümet nezdinde karmaşık bir itibara sahip oldu.

Bitcoin

Bitcoin hareketlerinin BTC fiyatı üzerindeki etkisi

Bunun gibi büyük BTC hareketlerinin olduğu zamanlarda korkulardan biri, Bitcoin bir borsaya giderse varlığın fiyatında büyük bir düşüş olabileceğidir. Olayın ardından BTC fiyatı 22.469 dolardan 22.000 dolara hafif bir düşüş yaşasa da, Coinbase’e yalnızca yaklaşık 10.000 BTC (yaklaşık 217 milyon dolar) gitti ve muhtemelen satıldı. Uzmanlara göre, 49.000 BTC’nin tamamı satılmadığı müddetçe bu çok endişe verici değil.

Bitcoin fiyatı şu anda 22.059 dolar seviyesinde bulunuyor. Ancak kalan 39.000 BTC Coinbase’e veya başka bir borsaya taşınırsa daha büyük bir düşüş mümkün. Çünkü bunun bir panik satışını tetiklemesi muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

JPMorgan, Bu Bitcoin Borsasıyla İlişkisini Kesiyor!
JPMorgan, Bu Bitcoin Borsasıyla İlişkisini Kesiyor! Zor durumdaki Bitcoin borsası Gemini’ye bir kötü haber de bankacılık devi JPMorgan’dan geldi. Kaynakların bildirdiğine göre JPMorgan, Cameron and Tyler Winklevoss ikizlerinin kripto borsası Gemini ile ilişkilerini kesiyor. Bu arada Coinbase, JPMorgan ile bankacılık ilişkisinin bozulmadığını açıkladı....
Vural Erkan 2 hafta önce