11 Kişi Zirvede Sattı! Silvergate Bitcoin Fiyatını Dump’ladı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
196 görüntülenme
Silvergate Bitcoin Fiyatını Dump'ladı

Silvergate yöneticileri, diğer büyük kripto firmalarındaki içeriden bilgi sahipleri gibi, Bitcoin boğa piyasasının zirvesini oldukça iyi bir şekilde zamanlamayı başardı. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Silvergate yöneticileri, Bitcoin zirvende 103 milyon dolar kazandı

Kripto odaklı banka Silvergate, bugün itibariyle operasyonlarını kapattı ve tüm varlıklarını tasfiye ediyor. Özetle Silvergate tamamen kapanıyor. Yatırımcılar muhtemelen üzgün, short yatırımcılar muhtemelen sırıtıyor, ancak bir zamanların en büyük kripto bankasındaki 11 insider trader zirvede büyük bir satış yaptı ve 103 milyon dolardan fazla kazandı.

1996 ile 2021 yılları arasında yönetim kuruluna liderlik eden eski başkan Dennis Frank, bu satışların yaklaşık %25’ini oluşturuyordu. Frank, Mart ve Kasım 2021 arasında her biri ortalama 140 dolardan yaklaşık 189.000 Silvergate hissesi sattı. Bu esnada, Bitcoin 69.000 dolar zirvesindeydi ve Silvergate hissesi de 220 dolarda boğa koşusunun sınırlarını zorluyordu.

Silvergate hissesi şu anda 4 doların altında işlem görüyor. Bu hafta tamamen kapanacağını ve tasfiyeye gireceğini duyurdu. Firma, kilit müşterilerinden biri olan FTX’in geçen Kasım ayında iflas etmesi ve milyarlarca dolarlık para çekilmesine yol açmasının ardından müşteri güvenini korumakta zorlanmıştı.

İflas haberi kripto para piyasasında ikinci yıkıma yol açtı

Kriptokoin.com olarak 3 Mart’ta başlayan hafta sonunda gündeme gelen Silvergate iflas haberlerinin neden olduğu yıkıma bu yazıda yer verdik. 10 MArt’ta netleşen iflas, tüm kripto paralar üzerinde çift haneli düşüşe yol açtı. Bitcoin bu sefer 20.000 dolar destek seviyesini ihlal etti.

11 yönetici zirvede sattı

İdari Başkan Yardımcısı Derek Eisele ve CEO Alan Lane de, SEC dosyalarına dayanan OpenInsider verilerine göre sırasıyla 20.6 milyon ve 17.1 milyon dolar olmak üzere hisseleri nakite çevirdi.

O sıralardaki diğer satıcılar arasında Baş Strateji Sorumlusu Ben Reynolds (2,5 milyon Dolar) ve Operasyon Direktörü Kathleen Fraher (2,8 milyon Dolar) yer alıyor. Toplamda, Silvergate yöneticileri tarafından nakde çevrilen değer, kripto piyasası zirvesi boyunca firmanın ortalama piyasa değerinin (3,6 milyar dolar) %4’ünü temsil ediyor.

Diğerleri arasında, CEO Lane ve yönetmen Thomas Dircks, Kasım 2019’da zirvenin çok öncesinde 18,6 milyon dolarlık satın alım yapmıştı. Lane, diğer yöneticilerle birlikte bu dönem boyunca hisse senedi opsiyonları almaya devam etti.

Bir yönetici, Michael Lempres, düşüşü satın almaya çalıştı ve Şubat 2022’de 500 hisse için 56.100 dolar harcadı. Aynı hisseler bugün 2.000 dolar değerinde. Henüz SEC ile herhangi bir satış açıklamadı.

Silvergate çalışanları yalnız değil 

Doğrudan rakip Signature, Bitcoin balinası yazılım firması MicroStrategy, Block (eski adıyla Square) ve madenciler Marathon ve Riot’taki yöneticilerle birlikte, 41 kripto para uzmanı, son boğa koşusunda piyasalar zirveye ulaşırken her biri 16 milyon dolardan fazla ortalama 661,4 milyon dolarlık hisse sattı.

Bazı satışlar, SEC ile önceden yapılmış ticaret planlarının bir parçasıydı (hepsi değil). 2021’in 2. çeyreğinde piyasalar köpürürken halka açılan Coinbase’in pozisyonları bu miktara dahil değil.

Coinbase yöneticileri, yalnızca ilk işlemlerle birlikte 5 milyar dolardan fazla nakit para kazandı, ancak bu satışlar doğrudan listelenmesinin bir işleviydi, bu nedenle diğer hisse senetleriyle karşılaştırılmamalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Blockworks

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Binance'e Boşaltılıyor Erimeye Başladı
Bu Altcoin Binance’e Boşaltılıyor: Fiyat Erimeye Başladı! Yaklaşık iki yıl önce yaptığı satın alımları koruyan devasa bir altcoin balinası, Binance gibi merkezi borsalara milyonlarca token yığıyor. Balina 10 Mart’ta tekrar aktif hale gelirken fiyatlar %15 düşüşte. İki yıldır uyuyan balina Binance’e bu altcoin’den yığdı...
Buğra Çağlar 2 hafta önce