Silvergate İflas Etti! Sıradaki Hangi Kripto Şirketi?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1.043 görüntülenme
Silvergate İflas Etti Sıradaki Kripto Şirketi

ABD’de kripto firmalarına hizmet veren en önemli bankalardan biri olan Silvergate, FTX ile ateşlenen çöküşün mali gücünü tüketmesinin ardından, resmen iflas ettiğini duyurdu. Sektör uzmanları, iflas zincirinin Silicon Valley Bank gibi bankacılık hizmetlerine uzanacağını öngörüyor.

Silvergate battı, sıradaki hangi kripto şirketi?

ABD’li kripto bankacılık hizmeti Silvergate, FTX’in çöküşünden sonra kripto piyasalarını sarsan salgının en son kurbanı oldu. Şirketin 1 milyar dolardan fazla zarar ve 8 milyar dolarlık mevduat kaçışını açıklamasının ardından yatırımcılar için alarm zilleri çalmaya başladı. Kriptokoin.com olarak iflas haberlerinin neden olduğu yıkıma bu yazıda yer verdik.

En son raporlara göre şirket, tüm sermaye artırma girişimleri başarısız olduktan sonra potansiyel alıcılar aramak için danışmanlar arıyor. Silvergate ile aynı alanda faaliyet gösteren bankalardan Silikon Vadisi Bankası’nın da (SVB) benzer bir durumun eşiğinde olduğu görülüyor.

Endişeler bank run olayını tetikledi

ABD’deki artan faiz oranları, resesyon endişeleri, iflas krizleri ve düzenleyici baskı, kripto para piyasasından yüklü miktarda sermaye çıkışına yol açtı. Bunun bir sonucu olarak SVB gibi kurumlardaki banka mevduatlarından para çekme taleplerinde ciddi bir artış yaşanıyor.

Çarşamba açıklanan belgelerin ayrıntılarına göre, SVB toplam 1,25 milyar dolarlık adi hisse senedi ve ek olarak 500 milyon dolarlık dönüştürülebilir imtiyazlı hisse satmayı planlıyordu. Düzenleyici bir dosyaya göre SVB, yatırım şirketi General Atlantic ile 500 milyon dolar değerinde adi hisse senedi satmak için anlaşmaya vardığını da açıkladı. Ancak, bu anlaşmanın tamamlanması, diğer hisse senedi arzının başarıyla tamamlanmasına bağlıydı.

Firmanın Çarşamba akşamı 2 milyar dolardan fazla sermaye artırma niyetlerini açıklamasının ardından, Silicon Valley Bank’ın (SIVB) hisseleri ertesi gün %60 düştü. Hisse fiyatı Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %60 daha düştü. Şu an itibariyle, artan volatilite nedeniyle SIVB hisselerinin alım satım işlemleri durduruldu.

SVB’den sonra hangi şirketler tehlikede olabilir?

Silvergate ve Silicon Valley Bank’ın izinden giden piyasa katılımcıları ve uzmanlar, düşen mevduatlarla ilgili artan endişeler arasında ABD yetkilileri tarafından yakından izlenen First Republic Bank için de benzer bir akıbet öngörüyor. Merkezi San Francisco’da bulunan First Republic, varlıklı bireylere ve işletme sahiplerine hizmet vermektedir. Bunlar, Hazine ve daha yüksek faiz oranlı diğer ürünleri aramak için banka hesaplarından para çeken müşterilerdir.

First Republic’in mevduatları 2022’de bir önceki yıla göre %13 arttı; ancak borç veren bu mevduatlar için daha fazla ödemek zorunda kaldı ve bu da firmanın karlılık istatistiklerini etkiledi. Banka geçtiğimiz günlerde SVB’yi anımsatan bir hareketle, menkul kıymetler portföyünün önemli bir bölümünün satışının ardından yeni fon arayacağını duyurdu. First Republic (FRC) hisseleri, piyasaların bugün açılmasının ardından %50’den fazla düştü ve o zamandan beri daha fazla işlem yapması durduruldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

TRON Mucidi 3 Altcoin Çekti
TRON Mucidi Şaşırttı: Bu 3 Altcoin’i Borsadan Çekti! Yeni raporlar, TRON kurucusu Justin Sun’ın danışmanı olduğu Huobi’den yüklü miktarda altcoin çektiğini gösteriyor. Huobi Token (HT) dün %90 değer kaybetmiş ve Sun, ansız düşüş için kullanıcılardan özür dilemişti. TRON kurucusu Huobi’den yüklü miktarda altcoin çekti On-chain...
Buğra Çağlar 2 hafta önce