Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? 2 Analist Seviyeleri Belirledi!  

Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? 2 Analist Seviyeleri Belirledi!  
Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? 2 Analist Seviyeleri Belirledi!  
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, bir haftanın en düşük seviyesi civarında beş günlük düşüş trendini yakaladı. Riskli bir ruh hali, şahin Fed bahisleri, altın ayılarını ABD’nin önemli TÜFE, FOMC tutanakları öncesinde umutlu tutuyor. Ayrıc, Rusya-Ukrayna, Çin-Amerikan mücadeleleri ile ilgili güncellemeler de taze dürtüleri izlemek için önemli hale geliyor. İki analistin, altının rotasına ilişkin analizlerini okuyucularımız için derledik.

Altın fiyatları teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Altın fiyatları, iki aylık bir önceki direnç çizgisinden toparlandı. Şu anda 1.664 dolar civarında destek veriyor. Bunu yaparken altın, alıcıları cezbeden bir altın cross hareketli ortalama modelini taklit ediyor. 50-SMA’nın 200-SMA’yı ters yönde delmesinin boğa haçı veya altın haç olarak kabul edilebileceğini belirtmekte fayda var.

Düzeltici sıçrama aynı zamanda aşırı satılan RSI’dan (14) destek alıyor. Bu da sırasıyla 1.691-92 dolar civarında yukarıda bahsedilen SMA birleşmesine doğru daha fazla toparlanma gösteriyor. Bununla birlikte, altın alıcıları, fiyat aylık en yüksek seviye olan 1.730 doları yenileyene kadar temkinli olmaya devam ediyor.

Alternatif olarak, 1.664 dolarlık dirence dönüşlü desteğin aşağı yönlü bir kırılmasının, short satıcıları, 1.615 dolar civarındaki yıllık en düşük seviyeyi vurgulamadan önce, güneye doğru 1.655 dolar ve 1.640 dolar seviyelerine yönlendirmesi mümkün.

Altın fiyatları
Altın fiyatları dört saatlik grafik

“Güçlü dolar, yükselen faizler, cimri Fed, altını cezalandırıyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, Pazartesi gün ortası yakınlarında keskin bir düşüş yaşadı. Kıdemli analist Jim Wyckoff, güvenli liman metalinin, sert bir darbe aldığını kaydediyor. Bunun ise, yüksek DXY, artan ABD Hazine getirileri ve zayıf ham petrol fiyatlarından kaynaklandığını kaydediyor. Bu arada ABD Merkez Bankası, agresif bir sıkı para politikasında ısrar etmeye devam ediyor. Bu da analiste göre, değerli metal piyasalarında bir çapa görevi görüyor.

Jim Wyckoff, altın için şu teknik seviyelere dikkat çekiyor. Teknik olarak, altın vadeli ayıları, sağlam genel kısa vadeli teknik avantaja sahip. Ayrıca, bugün ivme üzerinde yeni bir güç kazandı. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Ekim’in yükseği 1.738,70 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Eylül’ün düşüğü 1.622,20 dolarda sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.700,00 dolarda. Ardından bugünün yükseği 1.707,40 dolarda duruyor. İlk destek 1.662,00 dolar ve ardından 1.650,00 dolarda olacak.

Altın fiyatları

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? 2 Analist Seviyeleri Belirledi!