Reklamı kapat

Simpsons Kehaneti: Ripple Aralık’ta Bu Çılgın Seviyelerde!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 30 Eylül 2022
7 görüntülenme
Ripple Simpsons

Bart Simpson’ın Ripple (XRP)’nin gelecekteki fiyat hareketini “tahmin ettiği” viral bir görüntü ortaya çıktı. Ancak görüntü gerçek değil. Simpsonlar, şovun evrenindeki kayda değer birkaç dünya olayını, sonunda gerçek dünyada gerçekleşmeden önce tahmin etmesiyle ünlüdür. Görüntü 2020 yılına kadar uzanıyor, ancak animasyon dizisinde hiç görünmedi.

Simpsonlar’da Ripple tahmini spekülasyonu

Simpsons yazarları 2020’de kripto para birimine bir bölüm ayırsalar da, XRP fiyat tahmini aslında mevcut değil. Sahte bir Simpsons ekran görüntüsü, alçakgönüllü Ripple yatırımcılarını kandırdı. Bart Simpson’ın okulunun kara tahtasına “XRP yılın sonuna kadar 589 dolara ulaşacak” yazan bir hareketsiz görüntü, bu hafta sosyal medyada tekrar dolaşmaya başladı. Ancak resmi paylaşanlar, gerçekliğini doğrulayamadı. Birkaç kripto medya kuruluşu, YouTube videoları ve Reddit gönderileri, sahte ekran görüntüsünü şovun ünlü tahminlerinden biri olarak yanlış bir şekilde gösterdi.

The Simpsons, 34 sezonu boyunca, büyük dünya olaylarını öngördüğü için birkaç kez manşetlere çıktı. Dikkate değer tahminler arasında 2016’da Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi ve 2017’de Disney tarafından 20th Century Fox’un satın alınması yer alıyor. Bununla birlikte, Bart’ın XRP tahmini aslında editlenmiş bir ekran görüntüsü. Şovun 729 bölümünün hiçbirinin başında yayınlanmadı.

Görüntünün kökeni 2020 yılına dayanıyor

Sahte ekran görüntüsü, “XRP talk and speculation” adlı bir YouTube kanalının bir videonun thumbnail’ında kullandığı 2020 yılına kadar uzanıyor. Kanalın arkasındaki kişi veya kişiler bundan bir yıl sonra, Twitter‘dan görüntüye dair açıklama yaptı. Videolarından biri için özel olarak o ekran görüntüsü oluşturduğunu itiraf etti. Ancak görünen o ki, tweet büyük ölçüde fark edilmedi. Bu da sahte görüntünün etrafındaki yanlış bilgilerin yayılmasına neden oldu.

Tesadüfen, The Simpsons, daha önce kripto para birimine adanmış bir bölüm yayınlamıştı. 23 Şubat 2020’de Fox ağında yayınlanan “Frinkcoin”, kriptolardan bahsetmişti. Bölüm, şovun uzun süredir ekranda olan karakterlerinden Profesör Frink’in kendi kripto para birimini yaratmasına odaklanmakta. Kripto bağlantısına rağmen, o bölümün açılışı da Bart’ın XRP fiyat tahmini yaptığı bir yazı içermiyor.

XRP gündemdeydi

Ripple ve XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun şirkete karşı açtığı davayla öne çıktı. Davadaki yeni gelişmeler sayesinde bu hafta kripto alanında manşetlere hakim oldu. Hem Ripple hem de SEC, bir özet karar çağrısında bulundu. Bu da davanın mahkemeye gitmeyeceği ve bunun yerine hakimi Analisa Torres tarafından kararlaştırılacağı anlamına geliyor.

Buna karşılık, XRP tokeni yüzde 50’den fazla yükseldi ve pazarın inancını ortaya koydu. Bununla birlikte, token, kripto para birimleri gibi risk varlıklarını etkileyen kötüleşen makroekonomik durumdan etkilendi. Bu nedenle, kazanımlarının çoğunu geri aldı. Ripple’ın 2018 XRP token satışının kayıt dışı bir menkul kıymet teklifi olup olmadığına dair kararın Aralık ortasına kadar verilmesi beklenmekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

CFTC Başkanı Bu 2 Kripto Para İçin Konuştu: Dijital Emtia!
CFTC Başkanı Bu 2 Kripto Para İçin Konuştu: Dijital Emtia! CFTC yetkilisi Christy Romero, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), proof of stake’e (PoS) geçişinden sonra bile Ethereum’u hala bir emtia olarak gördüğünü yineliyor. Diğer yandan CFTC Başkanı Rostin Behnam, CFTC’nin bir isteğinden bahsetti. ABD Kongresi’nden...
Aslı Dinçer 30 Eylül 2022