Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?

Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?
Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto endüstrisi, FTX ve Binance arasında yeni bir büyük savaşa tanık oluyor. Veriler, FTX’in büyük çıkışlar nedeniyle başının belaya girebileceğini gösteriyor.

CZ’nin oyun planı mı, fair play mi?

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FTX ve onun altında yatan token FTT’yi çevreleyen kriz, dünyanın ticaret faaliyetindeki en büyük borsalardan biri birkaç gün öncesine göre daha şüpheli göründüğü için kripto para birimi topluluğunda yoğunlaşıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre, FTX’e yaptıkları erken yatırımdan 2,1 milyar dolarlık BUSD ve FTT tokenleri elde ettiler. SBF’nin etik dışı uygulamaları sonucunda dijital varlıklarını satmayı planlıyorlar. Önümüzdeki bir ile iki ay içinde, 600 milyon dolar değerindeki varlıkları açık piyasada dağıtmayı planlıyorlar.

CZ’nin iddialarına rağmen, Bankman-Fried liderliğindeki FTX aleyhine verilen karar, çok sayıda müşterinin paralarını bir finansal kurumdan çekmesi ve sonuçta başarısız olmasına neden olan bir ‘Banka Run’ın parçası olarak kabul ediliyor. Plan şu ana kadar çalışıyor. Dune Analytics’ten alınan verilere göre, FTX’in 24 saatlik NetFlow’u negatif. Başka bir deyişle, yatırılandan daha fazla token çıkışı var. Platformdaki Netflow 26 milyon dolar ekside.

FTX

Stablecoin USDC, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Netflow’a hakim oldu. İflas söylentileri ile bu metrik aşağı doğru kaymaya başladı. Daha uzun zaman dilimlerinde, FTX haftalık -86 milyon dolarlık net akış ve – 230 milyon dolarlık 30 günlük net akış kaydetti. Bu yüzden, ‘Bank Run’ daha da kötüleşiyor.

FTX

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried havayı temizliyor

Sam Bankman-Fried, Twitter’da son olaylara yanıt verdi. Bir rakibin onları ‘yanlış söylentilerle’ itibarsızlaştırmaya çalıştığını iddia etti. Patron, takipçilerine FTX’in bu konuda ‘iyi’ ve çözücü olduğuna dair güvence verdi. Bankman-Fried şunları yazdı:

FTX, tüm müşteri varlıklarını kapsayacak kadar yeterli. Müşteri varlıklarına (hazinelere bile) yatırım yapmayız. Tüm para çekme işlemlerini gerçekleştirdik ve işlemeye devam edeceğiz. Bu bizi yavaşlatsa bile, sıkı bir şekilde düzenlenir. 1 milyar dolar fazla nakitle GAAP denetimlerimiz var. Müşteri varlıklarını koruma konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. Bu bugün de geçerliliğini koruyor.

FTX

FTX olayı nasıl gelişti?

Birkaç yıl önce Binance, bugün en büyük rakibi olan FTX’in kuluçkalanmasına yardımcı oldu. Geçen yıl öz sermaye pozisyonundan çıktılar ve düzenli yatırımları için 2,1 milyar dolar aldılar. Ancak bu nakit olarak ödenmedi. Bunun yerine stablecoin BUSD ile en önemlisi FTX’in yerel tokeni  FTT arasındaki ödeme payını aldılar.

Kriz, FTT tokeninde alınan ödemeye odaklanıyor. Binance CEO’su CZ, Twitter’da “Güneş ışığına çıkan son ifşalar nedeniyle, defterlerimizde kalan tüm FTT’leri tasfiye etmeye karar verdik” dedi. Ayrıca, şu açıklamayı yaptı:

Bunu piyasa etkisini en aza indirecek şekilde yapmaya çalışacağız. Piyasa koşulları ve sınırlı likidite nedeniyle, bunun tamamlanmasının birkaç ay süreceğini tahmin ediyoruz.

FTX ile ilgili açıklamalar neler?

CZ’nin duyurusu, ticaret firması Alameda Research’ün bilançosu hakkında bir CoinDesk hikayesine yanıt olarak geldi. Alameda (bir nevi) FTX’in kardeş şirketi. Ancak, ayrıntılar biraz daha karanlık. Hedge fonu şirketini, FTX’in başkanı olan ve bu iki şirket arasındaki çıkar çatışması hakkında uzun süredir sorularla karşı karşıya olan Sam Bankman-Fried kurdu.

Borsalar likiditeleriyle yaşar ve ölürler. Yeni bir borsa başlatırken başarılması en zor şeydir. Yatırımcılar likiditeyi takip edecekler, ancak sıfır likidite ile başladığınızda trader alamazsınız. Ve tanım gereği, likidite yalnızca trader’lardan gelir. Yani, bir nevi tavuk ve yumurta problemi gibi.

Bankman-Fried, bu tavuk-yumurta sorununu, Alameda’nın bir sürü ticaretini FTX aracılığıyla akıtarak çözdü. Böylece likiditeyi önyükledi. Kısa süre sonra FTX yarışlara çıktı, büyümesi olağanüstü oldu. Çıkar çatışmasını çevreleyen sorular, Alameda’nın piyasada normal trader’ların görmediği hangi bilgileri gördüğüne odaklanıyor. Bankman-Fried bu konuda geri adım attı. Ancak gerçek şu ki Alameda borsadaki en büyük likidite sağlayıcılarından biri. Dahası, müşterilere karşı aktif olarak trade yapıyor. Hepsinin dürüst olduğunu varsayarsak, çıkar çatışmasını görmek hala kolay.

Ama ikisi arasında başka karışık hikayeler var. Özel bir finansal belgeye göre, Alameda’nın bilançosunda bozuldu. Alameda’nın varlıkları 30 Haziran’da 14,6 milyar dolara ulaştı. Bunun 3,66 milyar doları “kilitsiz FTT” ve 2,16 milyar dolarlık “FTT teminatı” idi. Aşağıda, Sam Bankman-Fried’in erken yatırımcı olduğu ve vokal destekçisi olmaya devam ettiği kripto para birimi olan Solana’nın yüksek dozunu içeren varlık dağılımı yer alıyor.

Açıkçası, bu, yoğun bir şekilde ilişkili araçların oldukça endişe verici bir bilançosu. Ancak gerçekten göze çarpan, şaşırtıcı bir şekilde %40 kaplayan FTT tokeni. FTT, sonuçta, FTX tarafından oluşturulan bir token.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?