‘Sıradaki FTX Olabilir’ Denilen Kripto Platformu: PoR’a Hayır!

Sıradaki FTX Olabilir
Sıradaki FTX Olabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX çöküşünün neden olduğu yatırımcı güvensizliğini, merkezi borsaların geri kazanmak adına yayınladıkları rezerv kanatları (Proof-Of-Reserves – PoR) takip etti. Dijital yatırım devi Grayscale ise buna tamamen karşı taraf alıyor.

Grayscale, rezerv kanatlarına itiraz ediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz iki hafta boyunca tüm merkezi borsalar rezervlerini kamuoyuyla paylaştı. Bu hamle, FTX’in neden olduğu güvensizliği ortadan kaldırmakla ilgiydi. Binance CEO’su, borsasıyla birlikte bu akımın öncüsü aldı. Rezerv Kanıtı konseptini ilk olarak CZ önerdi. Bununla birlikte, dijital yatırım devi Grayscale, rezerv kanıtlarını açıklamayı reddediyor.

Şirket temsilcileri Cuma günü Twitter’dan rezervlerini açıklamayacaklarını duyurdu. Bunun güvenlik açıklarını beraberinde getirdiğini öne sürdüler.

Grayscale, rezerv bilgilerini gizli tutmanın bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğratacağını kabul ediyor. 19 Kasım’lı blog yazısı şunları söylüyor:

Ancak başkalarının yol açtığı panik, yatırımcılarımızın fonlarını yıllardır güvende tutan karmaşık güvenlik düzenlemelerini atlatmak için yeterince iyi bir neden değil

FTX krizinin ortasında Grayscale’in kripto ürünleri de sert düştü

Grayscale’in ETHE ürünü ve Bitcoin Trust (GBTC) Perşembe günü rekor düşüşler yaşadı. FTX’e ile bağlantılı olması nedeniyle, şirketin ana şirketi Digital Currency Group da baskı hissediyor. FTX’in çöküşünün ardından, Grayscale’e bağlı başka bir şirket olan Genesis, yakın zamanda müşteri çekme işlemlerini kabul etmeyi bıraktı. Bunun ardından, Gemini’de Earn ürünlerinin para çekme işlemlerini askıya alma kararı aldı.

Rezerv kanıtı ihtiyaç duyulan güveni karşılıyor mu?

“Rezerv Kanıtı” adı verilen bir denetim yöntemi, platformların mevcut fonlarını doğrular. Özellikle Paxos ve BitMEX gibi büyük borsalar bunu FTX çöküşünden önce zaten kullanıyordu. Ancak Binance-FTX işlemiyle ilgili devam eden tartışmalar sırasında durumu kamuoyuna açıklayan CZ oldu. Kısa bir süre sonra Binance, herkesin görmesi için rezervleri hakkında tweet atmaya başladı. Sektör şeffaflığını artırmak için Crypto.com ve Huobi dahil tüm merkezi borsalar bundan sonra rezervlerinin bir kısmını açıkladı.

Ancak CZ, özellikle rezervlerini açıkladıktan sonra, şüpheli on-chain faaliyetleri nedeniyle yatırımcılara bu borsalardan kaçınmalarını tavsiye etti. Hint kripto para borsası CoinDCX’in kurucusu Sumit Gupta, rezerv kanıtının gerçeğin sadece bir kısmını anlattığını ve resmi tamamlamak için “borçluluk kanıtı”nın gerekli olduğunu iddia ediyor. Buna öncülük etmek için borsasının ilk 10 varlığı için R2L oranının ekran görüntüsünü paylaştı:

CoinDCX’in kurucusu, önümüzdeki dönemlerde R2L oranı pozisyonunu periyodik olarak yayınlayacağını duyurdu. Şu anda FTX krizinin etkileri henüz bitmediği için borsalardan çeşitli hamleler gelmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

‘Sıradaki FTX Olabilir’ Denilen Kripto Platformu: PoR’a Hayır!