Ünlü Şirket, Bu 4 Altcoin Yüzünden Ciddi Zarar Yazdı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
357 görüntülenme
Ünlü Şirket, Bu 4 Altcoin Yüzünden Ciddi Zarar Yazdı!

Bir Bitcoin ve altcoin fonu, son zamanlarda sıkıntı yaşıyor gibi duruyor. En son yıllık yatırımcı mektubuna göre Multicoin Capital, 2022’de yüzde 92’ye yakın bir değer kaybı yaşadı. İşte detaylar…

Altcoin fonu ciddi zarar yaşadı

Şirketin yıllık yatırımcı mektubunun bir kopyasına göre, Multicoin Capital’in hedge fonu 2022’de yüzde 91,4 kaybetti. Mektup, geçen yılki düşüşü kripto para birimleri için çalkantılı bir yıla ve ayrıca kripto borsası FTX’in çöküşünün doğrudan ve dolaylı etkisine bağladı. Mektupta, “Fon, yılın başlarında LUNA ve Three Arrows Capital’in yıkıcı patlamalarından başarılı bir şekilde sıyrılırken, FTX hakkındaki patlayıcı ifşaatlardan ve piyasaya yayılan müteakip bulaşmadan kaçınmadık” deniyordu. “2021’deki olağanüstü yılın ardından, 2022’deki performansımız başlangıçtan bu yana en kötüydü,” diye eklediler.

Yarın Bu 13 Altcoin İçin Kritik: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Multicoin, geçtiğimiz Kasım ayında yatırımcılara yazdığı ayrı bir mektupta, hedge fonunun mali durumunu ayrıntılı olarak açıklayarak, fonun varlıklarının yüzde 10’unun FTX’e bağlı olduğunu ve ayrıca FTT, SOL ve SRM’ye önemli ölçüde maruz kaldığını, tüm tokenların hızla düştüğünü ortaya koydu. Yönetici ortak Kyle Samani başkanlığındaki Multicoin Capital, likit tokenlara yatırım yapan hedge fon stratejisini Ekim 2017’de başlattı. Firma ayrıca üç girişim sermayesi fonu işletiyor ve şu anda iflas etmiş borsa FTX’e yatırım yaptı.

Büyük düşüşe rağmen, Multicoin’in hedge fonu, başlangıcından 2022’ye kadar yüzde 1,376 net ücret artışına devam etmişti. Daha geniş kripto piyasası geçen yılın en düşük seviyelerinden toparlanırken, Multicoin fonun Ocak 2023’te getirisinin yüzde 100,9 arttığını bildirdi.  Multicoin’in 2022 kayıpları, FTX’te takılıp kalan varlıklardan ve borsa tokeni FTT de dahil olmak üzere FTX’ten doğrudan etkilenen tokenlerdeki mevcudiyetlerden kaynaklanmaktadır.

Bu 4 Altcoin İçin Alarm: Kripto Şirketi Satıyor!

Piyasayı FTX etkiledi

Mektuba göre, Kasım 2022’de firma, FTX’ten etkilenen varlıklar için hızlı bir şekilde bir “yan cep” (ana fonun bir bölümü) oluşturdu. Buna, şu anda iflas davalarında tuzağa düşürülen borsada sıkışmış varlıklar da dahildi. Bunda, çöküşten hemen önce FTX’ten çekilen ve mektubun FTX mülkü tarafından geri almalara tabi olabileceğini söyleyen Multicoin varlıkları da vardı. Mektup ayrıca Multicoin’in “karşı taraf risklerini azaltmak” için yeni adımlar attığını da detaylandırıyor.

Firma aynı anda bir borsada yalnızca 48 saat değerinde ticari varlık bulunduracak, teminat yönetimi uygulamalarını türev pozisyonları için borsalarda tutulan teminat miktarını azaltmak üzere ayarlayacak ve saklama riskini çeşitlendirmek için ek saklayıcılarla çalışmaya başlayacak. Multicoin, uzun vadeli stratejisinde “kararlı kaldığını” ve “piyasayı zamanlamaya çalışmadığını” söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

9 Web3 Coin, Büyük Adımlarla Geliyor
Liste Çıktı: Bu 9 Web3 Coin, Büyük Adımlarla Geliyor Kripto para piyasası yeni yılda yapay zeka (AI) trendiyle tanışırken, Web3 coin ve token’leri yeni fırsatları değerlendiriyor. Bu yazıda, Web3 takipçisi analist Prasanna’nın listesinden yapay zeka trendinde kendine yer bulabilecek 9 projeyi listeleyim. Uzman seçimi 2023’te izlenmesi...
Buğra Çağlar 3 hafta önce