Şirketler Parasını GMX, LQTY ve Bu Altcoinlere Park Ediyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
383 görüntülenme
Şirketler Parasını GMX, LQTY ve Bu Altcoinlere Park Ediyor!

Son zamanlarda, kripto para alanına yönelik ilginç veriler ortaya çıktı. Ayrıca veriler, büyük şirketlerin parasını GMX ve birçok coin’e aktardığını gösteriyor. İşte detaylar…

DeFi ilgisi arttı

Kripto varlık yatırım şirketleri, 2022’de merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine 2021’e göre yüzde 190 artışla 2,7 milyar dolar aktardı. Diğer yandan, merkezi finans (CeFi) projelerine yapılan yatırımlar aynı zaman diliminde yüzde 73 düşüşle 4.3 milyar dolara geriledi. DeFi fonlamasındaki şaşırtıcı artış, piyasanın boğadan ayıya kaymasıyla ve fonlama miktarlarının 2021’de 31.92 milyar dolardan 2022’de 18.25 milyar dolara düşmesine rağmen gerçekleşti.

CoinGecko’nun DefiLlama’dan alınan verilere atıfta bulunan 1 Mart tarihli bir raporuna göre, rakamlar “potansiyel olarak DeFi’ı kripto endüstrisi için yeni yüksek büyüme alanı olarak işaret ediyor.” Rapor, CeFi’ye yönelik fonlamadaki düşüşün sektörün “bir dereceye kadar doygunluğa ulaştığına” işaret edebileceğini söylüyor. DeFi yatırımındaki yaklaşık üç kat artış, aynı zamanda son boğa koşusunun başlangıcındaki 2020’ye göre 65 katlık şaşırtıcı bir artış.

Fonlar hangi projelere aktı?

CoinGecko’ya göre 2022’deki en büyük DeFi fonu, Luna Foundation Guard’ın (LFG) Şubat 2022’de, Mayıs ayındaki Terra Luna Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD’nin (USTC) feci çöküşünden yaklaşık üç ay önce gerçekleşen 1 milyar dolarlık LUNA token satışından geldi. Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap ve Ethereum staking protokolü Lido Finance sırasıyla 164 milyon dolar ve 94 milyon dolar topladı.

Bu Altcoin Selloff Gördü: FUD Başlatan İsim Özür Diledi!

 Bu arada, FTX ve FTX US, Ocak ayında 800 milyon dolar toplayarak CeFi finansmanının en büyük alıcıları oldu ve yalnızca 2022’de CeFi finansmanının yüzde 18,6’sını oluşturdu. Ancak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX sadece 10 ay sonra çöktü ve iflas başvurusunda bulundu.   CoinGecko, diğer yatırım alanlarının arasında sırasıyla 2.8 milyar dolar ve 2.7 milyar dolar toplayan Blockchain altyapısı ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin yer aldığını ve bu trendin son beş yılda güçlü kaldığını söyledi.

GMX, SNX gibi türev platformları dikkat çekiyor

Avustralya merkezli varlık fonu yöneticisi Apollo Crypto’nun baş yatırım sorumlusu Henrik Andersson, firmasının son zamanlarda kriptoda dört özel sektöre baktığını söylüyor. İlki, DeFi ve NFT’lerin birleşiminden kaynaklandığını söylediği “NFTfi”. Bunlar, pasif gelir elde etmek için çeşitli ticaret stratejilerini uygulamak için DeFi kullanan NFT projeleri veya diğer şeylerin yanı sıra uzun vadeli veya kısa vadeli ticaret NFT projeleridir. İkincisi ve üçüncüsü, Andersson’un FTX’in çöküşü ve son düzenleyici eylem nedeniyle ortaya çıktığına inandığı on-chain türev platformları ve merkezi olmayan stablecoin’lerdir. Andersson, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

FTX fiyaskosu ve düzenleyici hareketler ışığında, GMX, SNX ve LYRA gibi on-chain türev platformlarına olan ilginin yeniden arttığını gördük. Hepsi rekor hacim/TVL görüyor. LUSD/LQTY gibi merkezi olmayan stablecoin’ler de mevcut düzenleyici ortamdan kazanç sağladı.

Yarın Bu 13 Altcoin İçin Kritik: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Apollo Crypto GMX, SNX, LQTY yatırımı yaptı

Andersson’un bahsettiği dördüncü sektör, Ethereum tabanlı layer-2 ağları oldu. “2023, L2’ler ve özellikle Ethereum L2’ler için yıl olacak” dedi. Baş yatırım yetkilisi, Optimism (OP) gibi layer-2 tokenlarının, özellikle Coinbase tarafından oluşturulan ve Optimism tarafından desteklenen “Base” test ağı lansmanının ışığında, son zamanlarda iyi performans gösterdiğini açıkladı. GMX, SNX, LYRA, LQTY ve OP, Apollo Crypto’nun yatırımları olarak karşımıza çıkıyor. 

Geçen ay kripto para analisti Miles Deutscher’ın, 19 Şubat’ta attığı bir tweet’e göre zero-knowledge rollup tokenleri, likit staking türev tokenları, yapay zeka (AI) tokenları, kalıcı vadeli işlem sözleşmeleri sunan DEX tokenları, “gerçek getiri” tokenları, GambleFi tokenları, merkezi olmayan stablecoin’ler ve Çin coinleri, 2023’te yoğun finansman desteğiyle iyi performans gösterecek. Bununla birlikte, kripto alanındaki risk sermayesi fonu, zorlu piyasa koşulları arasında arka arkaya son üç çeyrekte düştü.

Aşağıdaki listeye göre, en büyük merkeziyetsiz stablecoin’ler şu şekilde:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Bitcoin Borsası, Bu İşlemleri Durduruyor: Tarih Açıkladı!
Ünlü Bitcoin Borsası, Bu İşlemleri Durduruyor: Tarih Açıkladı! Ünlü bir Bitcoin ve altcoin borsası olan Bybit, kullanıcıların ABD doları yatırma işlemlerini askıya aldı. Ayrıca çekim işlemlerinin de 10 Mart’tan itibaren durdurulacağı belirtildi. İşte detaylar… Bitcoin borsası USD yatırma ve çekme işlemlerini durduruyor Cumartesi günü kripto...
Aslı Dinçer 3 hafta önce