Reklamı kapat

FTX’ten Sonra Şok İddia: Bu 3 Bitcoin Borsası Çökebilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
4 görüntülenme
FTX'ten Sonra Şok İddia: Bu 3 Bitcoin Borsası Çökebilir!

FTX olaylarının ardından üç Bitcoin ve altcoin borsası dikkatleri çekti. Huobi, Gate.io ve Crypto.com, yatırımcıların odağında yer aldı. İşte sebebi…

Bitcoin ve altcoin borsaları mercek altında

FTX çöküşünün ışığında, Binance CEO’su CZ’nin rezerv kanıtlarını ifşa etme girişimi, diğer piyasa oyuncularını da aynısını yapmaya zorladı. Borsalar fon kanıtlarını beyan etmeye başlarken platformların önceki işlemleri de dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi yaklaşık 300.000 ETH, Crypto.com cüzdanından Gate.io’ya aktarıldı. Birçok kişi bunun ardındaki sebebi sorgularken borsa, bu işlemin yanlışlıkla yapıldığını söyledi.

Crypto.com CEO’su, işlemin tesadüfi olduğunu söyledi. Bunun bir hata olduğunu ve Ethereum’un başka bir Crypto.com soğuk cüzdanına aktarılmasının planlandığını da sözlerine ekledi. ETH de yanlışlıkla Gateio’da beyaz listeye alınmış bir adrese aktarıldı. Sonrasında, Gateio’nun Crypto.com’a söz konusu coin’leri yeniden yolladığını açıkladı.

Huobi’nin işlemleri de dikkat çekti

Rezervlerin kanıtlanmasından önce veya sonra büyük transferlerde yer aldığı bildirilen bir başka borsa da Huobi. Huobi 34 olarak etiketlenen Huobi cüzdanlarından biri, anlık rezerv kanıtı görüntüsünün hemen ardından 10.000 ETH aktardı. Anlık görüntü sırasında söz konusu cüzdanda 14.858 ETH varken, sonrasında sadece 4.044 ETH kaldı. Ancak Huobi, konuya yönelik açıklama yaptı ve kullanıcıları aydınlattı.

Huobi, transferin kurumsal bir yatırımcının işlemi doğrultusunda yapıldığına işaret etti. Borsanın Binance ve OKX’e 10 bin ETH’lik transfer gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ekip, tüm rezervlerin artık geri kazanıldığını ve normal şekilde çalıştığını bildirdi.  12 Kasım itibariyle, platformda rezervlerin toplam tahmini değerinin 3.5 milyar dolar olduğu belirtildi. Blockchain analiz firması CryptoQuant’tan alınan veriler, ETH transferine yönelik daha iyi analiz sağlıyor. Söz konusu çıkışın gerçekleştiği saatlerde Huobi’den toplam 12.000 ETH’nin (15.14 milyon dolar) ayrıldığını gösteriyor.

Borsalar kanıt yayınlıyor

FTX çöküşünden beri, kripto borsaları, kullanıcılara fonlarının başka yatırımlara yönlendirilmediğinden emin olmak için rezerv kanıtı yayınlamak için çabalıyor. 10 Kasım’da önde gelen kripto borsası Binance, soğuk cüzdan ve rezervlerinin listesini yayınlayarak 69 milyar dolarlık kripto rezervini açıkladı. Huobi, kullanıcı güvenini daha da artırmak için 30 gün içinde üçüncü bir tarafça yürütülen başka bir Merkel Tree Rezerv Kanıtı denetimi yayınlamaya söz verdi.

Sadece FTT Değil: FTX Batarken Bu 2 Altcoin'i de Etkiledi!

Bilindiği gibi Binance CEO’su CZ, tüm kripto yatırımcıları için bir uyarı yayınladı. Bu uyarı borsalar tarafından rezervlerin olası manipüle edilmesiyle ilgili devam eden iddiaların ortasında geldi . Yatırımcılara, herhangi bir borsa tarafından rezerv kanıtının yayınlanmasından önce veya sonra gerçekleşen büyük fon hareketlerinin açık bir soru işareti olduğunu bildirdi. Ancak Binance CEO’sunun yorumlarının belirli bir borsayı hedeflediğine dair kesinlik yok.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'su Bu Altcoin Fiyatını Uçurdu: BNB Değil!
Binance CEO’su Bu Altcoin Fiyatını Uçurdu: BNB Değil! Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao (CZ), FTX çöküşüyle güven kaybı yaşayan piyasaya güven kazanmak için çalışıyor. Bu doğrultuda müşterilerin kendi kontrollerinde olan Binance’ın satın aldığı Trust Wallet’ı teşvik eden açıklamalar yaptı. Bu da BNB tokenini değil, Trust Wallet’ın...
Vural Erkan 3 hafta önce