Solana Ağında Kriz: İşlemler Durma Noktasında!

Solana Ağında Kriz: İşlemler Durma Noktasında!
Solana Ağında Kriz: İşlemler Durma Noktasında!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Popüler altcoin SOL’un arkasındaki Solana ağı, bugün sabah saatlerinde, kullanıcıların işlem yapma becerisini kısıtlayan bir çatallanma (forklanma) olayı yaşadı. İşte detaylar…

Solana ağında yeni bir sorun ortaya çıktı

Solana Explorer’a göre ağ, sabah saatlerinde  saniyede yaklaşık 93 işlem işledi. Bu, ağın normalde saniyede 5.000 işlem işlediği göz önüne alındığında, oldukça düşük bir seviye. Bu kadar düşük işlem hacmi, Solana kullanıcılarının alım satımdan varlık transferine kadar herhangi bir on chain faaliyeti etkili bir şekilde yürütmesini engelledi. İki doğrulama operatörü, “uzun fork olayına” neyin neden olduğu bilmediklerini söyledi.

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin, 2023'ün Solana'sı Olacak!

Bir staking hizmeti yürüten SolBlaze takma adlı SolBlaze, doğrulayıcı operatörler ve Solana Vakfı ile Solana Labs’tan temsilcilerin olayı araştırdıklarını belirtti. SolBlaze, Discord’a gönderdiği bir mesajda, “Açık olmak gerekirse, SOL ağı hala engellemeleri onaylıyor, ancak doğrulayıcılar, forklanmanın temel nedeni belirlenene kadar bunu yapmak için belleklerinin tükenme riskiyle karşı karşıya” dedi. Çalışmaları koordine etmek için kurulan bir Discord kanalında, doğrulayıcılar ve SOL mühendisleri, ağın potansiyel olarak yeniden başlatması veya bir yazılım düşürme dahil olmak üzere bir dizi seçeneği tartışıyorlardı.

Şu anda SOL doğrulayıcı, ağın hızını geri yüklemeye çalıştıklarını açıkladı. Doğrulayıcılar, bunun saatler sürebilecek bir düzeltme olduğunun altını çizerken, zinciri yeniden başlatmanın “son çare” olarak görüldüğünü belirtmekte fayda var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, SOL ağında, lansmanından bu yana birçok sorun yaşandı.

SOL geliştiricileri, ağı iyileştirmek için hareket ediyor

Solana ağı, 2022 ve 2021’de çok sayıda iağ kesintisi yaşadı; bunlardan bazıları, aynı anda Blockchain’in bir köşesine saldıran botlar tarafından yönlendirildi. Böyle bir kesintide, Eylül 2021’de botlar, Raydium borsasında bir token satışını Solana’nın kaldırabileceğinden daha fazla işlemle doldurdu. Solana temelde iflas etti, 17 saat çevrimdışı kaldı. Bu, 7/24 aktif kripto para piyasalarında bir sorun olarak ortaya çıktı. Spam sorununu çözmek için çekirdek geliştiriciler, Solana’nın işlemleri işleme biçimini değiştirmek için bir yıl süren bir çaba başlattı.

Bu sırada Solana geliştiricilerinin felç edici tıkanıklık sorunlarıyla mücadele etmek için geçen yıl öne sürdüğü büyük teknoloji yükseltmeleri arasında önemli bir özellik olan öncelik ücretleri, Jupiter ve ticaret havuzu operatörü Orca gibi ağır topların katılmasıyla ekosistemin cüzdanları ve ticaret protokolleri arasında ana akım haline geliyor. Şu anda SOL fiyatı, son 24 saatte yüzde 4.4 oranında değer kaybetmiş duruyor. Coin, 22.83 dolar seviyelerinden el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Solana Ağında Kriz: İşlemler Durma Noktasında!