Reklamı kapat

Solana, FTX İlişkisi Açıklandı: İşte Ellerindeki FTT ve SRM Miktarı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
14 görüntülenme
Solana Düşüşte, Ancak Bu Çevre Dostu Kripto Daha İyi Olabilir

FTX krizi, borsanın kendi kripto parası FTT’nin yanı sıra, Solana’yı (SOL) ciddi şekilde etkiledi. Bu olumsuz etkinin arkasında, Solana’nın FTX CEO’sunun desteklediği bir coin olduğuna yönelik iddialar yer aldı. FTX krizinin ardından sessiz kalan Solana Vakfı ve Solana Labs, bir açıklama yaptı. FTX ve kardeş ticaret şirketi Alameda Research ile bağlantılı varlıkları ve işlem geçmişlerini açıkladı. İşte detaylar…

Solana Vakfı, elindeki varlıkları açıkladı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 11 Kasım’da FTX.com ve Alameda Research, Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulundu. Firmaların, yatırımcılar arasında paniğe yol açan Solana ekosistemiyle güçlü bağları vardı. İsviçre merkezli ve Solana Blockchain’ini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Solana Vakfı, borsa para çekme işlemlerini duraklatmadan önce FTX’te yaklaşık 1 milyon dolarlık nakit veya nakit eşdeğeri varlığı olduğunu ortaya çıkardı. Vakfa göre, bu, varlıklarının ihmal edilebilir bir miktarını temsil ediyor.

FTX Hacker'ının Elindeki Altcoinler

Vakıf ayrıca FTX Trading Ltd’de 3,24 milyon ortak hisseye sahip. Diğer yandan 3.43 milyon FTT tokenine ve yaklaşık 135 milyon SRM tokenine sahip. Serum, Solana tabanlı bir merkeziyetsiz borsa ve SRM, bu borsanın yerel tokenıdır. Şimdi, açıklamaya göre, tüm bu varlıklar FTX borsasında sıkıştı. Solana Vakfı ve Solana Labs, Alameda Research ve FTX Trading’e toplamda 58,08 milyon SOL token sattı ve bu, Solana’nın toplam arzının yaklaşık yüzde 11’ini temsil ediyor.

FTX iflas etmeden önce vakfın elinde yer alan FTT’lerin toplam değeri 75 milyon idi. Şu anda ise bu miktar 4.3 milyon dolar değerinde. SRM değeri ise toplamda 101 milyon dolardan 30 milyon dolara geriledi. Bu sırada, FTX ve Alameda’nın elindeki 50.5 milyon SOL’un belirli bir bölümünün kilitli olduğu, 2028’de açılacağı ortaya çıktı. Solana Labs, Alameda’ya ayrıca 7.56 milyon SOL sattı. Bunların kilidi 2025’te açılacak.

Solana Bomba Bir Haber Duyurdu

Serum için fork çalışmaları var

Bu sırada Solana’nın birçok protokolü için birincil likidite kaynağı olan, emir defterine dayalı bir DEX olan Serum’un tehlikede olduğuna inanılmakta. Mango Max ve diğer Solana geliştiricileri, 12 Kasım’daki 650 milyon dolarlık FTX hack olayının ardından protokolü forklamak için bir araya geldi. Önde gelen birçok Solana dApps, eski Serum protokolü desteğini bıraktı. Bunlar arasında Solana’da önde gelen NFT pazarı olan Magic Eden ve bir kripto cüzdanı olan Phantom yer alıyor.

Bu arada, DeFi kredi sağlayıcısı Mango Markets, V4 yinelemesini başlattığında Serum’un topluluk forkunu destekleyeceğini onayladı. Serum’un yerel SRM token’ı son 24 saatte yüzde 43.7 yükseldi. 0,303719 dolardan el değiştiriyor. 13 Kasım’da Crypto.com borsası, SRM para yatırma ve çekme işlemlerini duraklattı.

Diğer yandan SOL, şu anda yüzde 2.8’lik bir yükseliş ile 14.84 dolardan el değiştiriyor. Kripto para birimi, son yedi günde yüzde 50’ye yakın değer kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Bu Web3 Coin'e Yatırım Yaptı: Fiyatı Fırladı!
Binance Bu Web3 Coin’e Yatırım Yaptı: Fiyatı Fırladı! Binance Labs, BNB Chain üzerinde faaliyete girecek, oynaması ücretsiz olacak bir web3 oyun projesine yatırım yaptı. Yatırımın ardından, söz konusu projenin altcoin’i sıçrama yaşadı. Böylece, FTX iflasının ardından kırmızı tahtada işlem gören piyasada olumlu bir hareket yaşandı....
Aslı Dinçer 2 hafta önce