Solana Kesintisinde Son Durum: Ağ Sıfırlandı!

756 görüntülenme
Solana Kesintisinde Son Durum Sıfırlandı

Solana (SOL) bugün kullanıcıların işlem yapmamasına neden olan bir ağ yükselmesini tamamladı. Sıcak bir gelişmede ekip, ağı yeniden başlatma kararı aldı.

Solana ağı yeniden başlatıldı

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Solana (SOL), bugün Eylül ayından kısa bir süre sonra tekrar kapandı. Yeni bir ağ yükseltmesi, Solana tabanlı kripto paralarda sorunlara yol açtı. Validatörler, ağın 1.13’ten 1.14’e yükseltmesi sırasında yaşanan bir sorun nedenliyle yeniden başlatma kararı aldı. Solana ağındaki yavaşlama, doğrulama yazılımına yapılan bir yükseltmeye bağlanıyor. Ancak SOL fiyatı, piyasa genelinde kıyasla ağ durmasından çok fazla etkilenmiyor. SOL yazım sırasında sadece %1 civarında düşüyordu.

Açıklamalara göre SOL ağı şu anda yeniden başlatılıyor. Operasyonlara devam etmek için çevrimiçi katılımın %80’i gerekiyor: “Daha fazla validatör yeniden başlatma işlemini tamamladıkça, bu sayı, devrettikleri pay miktarına göre artacaktır: böylece, CEX gibi daha büyük validatörlerin yeniden başlatma sürelerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.”

Coinbase ve Binance en büyük pay sahipleri

Kullanıcılar, yavaş blok üretiminin ardından ağın yeniden başlatılmasını beklerken, şu anda aktif payın yaklaşık %72’si görünür durumdadır. İdeal olarak, ağın yeniden başlatılması için aktif payın %80’ine ihtiyaç vardır. Daha fazla validatör yeniden başlatmayı tamamladıkça aktif stake rakamı yükseltecek. Burada yeniden başlatmanın anahtarı, büyük miktarda hissenin Coinbase ve Binance gibi büyük merkezi borsalar tarafından tutulmasıdır.

Solana (SOL) ağının, durmanın birkaç saate yayıldığı benzer kesintiler geçmişi var. Ethereum’a rakip olarak tanımlanan ağ durmaları, dünya genelindeki düzenleyiciler tarafından derin incelemeye tabi tutulan kripto piyasasında sıklıkla eleştiriye maruz kalıyor. Yakın tarihli bir örnekte, konsensus algoritmasındaki bir hata, Eylül 2022’de Solana ağının kesintiye uğramasına neden oldu. Bu durumda kesinti süresi yaklaşık 7 saatti.

Dünyaca Ünlü Şirket: Bu Altcoin Fiyatını Katlayacak!

Solana ekibinden açıklama geldi

Sorunun ardından birkaç saat boyunca SOL validatörleri arasında olayın çözümü tartışıldı. Altyapı sağlayıcısı Chorus One, Twitter’dan olayın “ağın ne kadar merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğunu gösterdiğini” kaydetti. Firma uzmanları şöyle devam etti: 

Bütün bu tartışmalar olmasaydı, bir saat içinde eski halimize dönebilirdik. Ancak, yol boyunca alınan her karar -derecenin düşürülüp düşürülmeyeceği, yeniden başlatılıp başlatılmayacağı, eski sürüme geçme yaklaşımından yeniden başlatma yaklaşımına ne zaman geçileceği- tartışılır. Oylama yapılır. iyileşmek 1 yerine 8-10 saat sürüyor.

Solana Bomba Bir Haber Duyurdu

Bu arada, büyük bir beklenti içinde, Web 3.0 özellikleriyle desteklenen Solana mobile Saga’nın önümüzdeki hafta piyasaya sürüleceği bildirildi. Solana Saga telefonu şu anda ön siparişe açıldı. Android destekli mobil cihaz, kripto para işlemleri, NFT’lerin basılması ve DApp’lere erişim sağlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Çalan Platformu FTX Gibiler
Ünlü CEO, Bitcoin Çalan Platformu Bildirdi “FTX Gibiler” BnkToTheFuture.com’un CEO’su ve kurucu ortağı Simon Dixon, bugün Twitter’dan yaptığı çarpıcı bir açıklamada, 8,8 milyon dolarını iflas eden bir kripto kredi platformuna kaptırdığını paylaştı. Kıdemli isim, el konan Bitcoin için FTX benzeri skandal olduğunu söyledi. Bu platform,...
Buğra Çağlar 1 ay önce