Reklamı kapat

Çarpıcı Analiz: Solana Kripto Para Mezarlığına Gömülecek mi?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
160 görüntülenme
Solana Kripto Para Mezarlığına Gömülecek mi

Altcoin piyasası, Ethereum katili olduğunu iddia eden projelerle doludur. Bunların en güçlüsü olan Solana (SOL), ilişkili olduğu borsa FTX çökünce yıkıma uğradı. Şimdi sırada kripto para mezarlığı mı var?

Solana: En büyük Ethereum katili

Bitcoin’in (BTC) erken tarihinde, günlük para için pratik olduğu söylenen altcoin’ler ortaya çıktı. Tüm bu kriptolar, BTC’den daha hızlı oldukları ve daha düşük ücretlere sahip oldukları argümanına dayanıyordu. Yoğun rekabet, bazılarının günümüze kadar ulaşmasına, bazılarının ilk 10 arasında kalmasına izin vermedi. Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) bunların örnekleri. Her iki altcoin de ilk 10’a girdi ancak popülaritesini koruyamadı.

İlerleyen yıllarda, fark yaratmayı başaran ilk altcoin Ethereum (ETH) oldu. Bunun ardından Blockchain dünyasının önemli trendlerine yuva olarak DeFi, DEX ve NFT’lerin merkezi haline geldi. Akıllı sözleşme özelliğiyse Ethereum’u diğerlerinden ayıran asıl nedendi.

Solana ise 2019 Nisan ayında piyasa adım attı. Piyasadaki en büyük hamlesi NFT sektörü oldu. Altcoin projesi, ölçeklenebilirliği sağlamak için hibrit bir konsensus, hisse kanıtı (PoS) ve tarih kanıtı (PoH) modeline sahiptir. Ayrıca, milyarlarca kullanıcısı olan uygulamalar için ücretleri düşük tutacak şekilde tasarlandı. Bununla birlikte piyasadaki en düşük işlem ücretlerinden birini sunar.

Solana son yaklaşıyor mu?

Diğer kripto para birimleri gibi Solana da 2022’de keskin bir düşüş yaşadı. Altcoin, Kasım 2021’deki ATH fiyatından bu yana %90’dan fazla düştü. En son büyük darbe, FTX ve kardeş şirketi Alameda’nın iflasıydı. Solana ilk yıllarında Bankman-Fried’den (SBF) ve şirketlerinden güçlü bir destek almıştı. Düşüşün kaynağıda tam olarak buydu. Şu anda, Solana’ya yatırım yapan Alameda’nın iflasın ardından elindeki satması bekleniyor. Solana’da bu endişelerin ortasında düşmeye devam ediyor. Süreç boyunca piyasa değerine göre ilk 10 arasından epey uzaklaştı. Yazım sırasında, 12,80 dolar ile 15.sırada işlem görüyor.

Tether, SOL için kritik bir duyuru yaptı

Stablecoin üretici, 18 Kasım’da, USDT’yi Solana ağından Ethereum’a dönüştürmek için 1 milyar dolarlık transfer duyurdu. Tether, bu süreçte özellikle token sayısının toplam arzında herhangi bir değişiklik olmayacağını kaydetti.

Bu arada duyuru, sadece birkaç hafta önce piyasa değerine göre ilk 5 kripto para birimi arasında yer alan Solana’nın kripto para borsası FTX’in başarısızlığı nedeniyle sorun yaşamasıyla geliyor. Kripto paraları bir Blockchain’den diğerine aktarmaya “chain takası” denir. Stablecoin’lerini kullanma talebi bir Blockchain’den diğerine geçtiğinde, Tether bu işlemi geçmişte birçok kez gerçekleştirdi. Örneğin, 2020’nin ortalarında Tether, 1 milyar dolarlık USDT’yi Tron’dan Ethereum’a iki kez takas etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Çöküşünü Bilen İsim, Sıradakini Açıkladı
FTX Çöküşünü 1 Ay Önceden Bilen İsim, Sıradakini Açıkladı! FTX çöküşünü bir ay önceden haber veren “Ishan Bhaidani”, sırada neler olacağı hakkında çok sayıda uyarı veriyor. Bir ay öncesinden borsadan tüm parasını çekti ve FTX Token (FTT) short’ladı Web3 pazarlama ajansı Serotonin’de içerik yönetici olan Bhaidani,...
Buğra Çağlar 1 hafta önce