Sıcak Gelişme: Solana Tabanlı Bu Platform Saldırıya Uğradı!

Sıcak Gelişme: Solana Tabanlı Bu Platform Saldırıya Uğradı!
Sıcak Gelişme: Solana Tabanlı Bu Platform Saldırıya Uğradı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana token başlatıcısı Pump.fun flaş loan istismarına uğradı. Hacker, Pump.fun memecoin bağ eğrilerini satın almak için yeterli SOL elde etmek amacıyla flash-loan’ları kullanıyor.

Solana tabanlı Pump.fun’da flash-loan istismarı!

Son bilgilere göre, token lansmanlarını kolaylaştıran Solana tabanlı bir platform olan Pump.fun istismara uğradı. İstismarcı, Pump.fun meme-coin‘leri için bağlanma eğrisini satın almak üzere yeterli SOL elde etmek için flash-loan’ları kullanıyor gibi görünüyor. SOLCircle adlı bir kullanıcının sosyal medya platformu X’te açıkladığı gibi, istismarcı Pump tokenlerini satın almak için gerekli SOL’u ödünç almak için bir kripto kredi hizmeti kullanıyor. Kredi tokenları kabul etmese de, işlem yine de gerçekleşiyor. Ayrıca, istismarcının hiçbir şey ödemeden tokenları elinde tutmasına izin veriyor.

Solana

Bu istismar için Stacc adıyla bilinen bir sosyal medya kullanıcısı kredi aldı. Perşembe günkü bir sosyal medya paylaşımında Stacc, bir soyguna karıştığını, ancak akıl sağlığının kötü olduğunu söyledi. Ayrıca, annesinin ölümden dirilmesini dilediğini belirtti. SOLCircle konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Anlayabildiğim kadarıyla Raydium’a şimdiye kadar sadece bir proje gitti ve çantası şu anda yaklaşık 1.000 SOL (157.000 dolar) değerinde ve henüz hiç satmadı. Annesinin vefatıyla ilgili olarak attığı ve istismarı detaylandırdığı tweet’ine bakılırsa, bundan para kazanmayı planlamıyor gibi görünüyor ve bu daha çok saldırganlığının ve üzüntüsünün bir göstergesi ama bu hızla değişebilir.

SOLCircle ayrıca, “Pump.fun Solana’daki memecoin alanında büyük bir kesinti yapması mümkün. Çünkü, en büyük varlıklarından biri. Şu anda milyonlarca dolarlık token tutuyor. Ayrıca, tüm bu projeler Raydium’a gönderilirse, isterse paraya çevirmek için büyük bir çanta onu bekliyor.” dedi.

O Kripto Platformu 2 Kere Hacklendi: 3 Altcoin Çalındı!

Pump.fun saldırıyı doğruladı ve işlemleri durdurdu!

Pump.fun, web sitesinde “oluşturulan tüm tokenlerin güvenli olduğundan emin olarak rug-pull’ları önler” diye yazıyor. Ayrıca, her yeni coinin ön satış veya ekip tahsisi olmadığını ekliyor. Pump, kullanıcıların yalnızca birkaç dolar karşılığında yeni tokenlar basmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar bir token seçiyor ve ardından bir bağ eğrisi üzerinden satın alıyor. Kâr ya da zararlarını kapatmak için ellerindeki tokenları satmaları mümkün. Piyasa değeri 69.000 dolara ulaşan bir token, yanmadan önce Solana tabanlı merkezi olmayan bir borsa olan Raydium’a yatırılmak üzere token likiditesinin 12.000 dolarını teşvik ediyor. Bağlanma eğrisi, bir tokenin arzına bağlı olarak fiyatını belirleyen bir formül.

Pump.fun, yeni bir token oluşturmak için kullanıcılardan yaklaşık 0,02 SOL talep ediyor. Bu da mevcut fiyatlarla 3,16 dolara mal oluyor. Son verilere göre Pump, 14 Mayıs’ta 1,23 milyon dolarla en yüksek günlük gelirini elde etti. Ayrıca, platform en son 15 Mayıs’ta 669.000 doların üzerinde gelir elde etti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu tür platformlara sık sık saldırılar oluyor. Mevcut durumda platformun ne kadar kayıp yaşadığı henüz net değil. Bununla birlikte platform saldırıyı doğruladı. Bu bağlamda Pump.fun, şu paylaşımı yaptı:

Curve sözleşmelerinin ele geçirildiğinin farkındayız ve konuyu araştırıyoruz. Saldırganın daha fazla fon çekememesi için sözleşmeleri yükselttik. Şu anda protokoldeki TVL güvenlidir. Ticareti durdurduk: şu anda herhangi bir coin alıp satamazsınız. Şu anda Raydium’a geçiş sürecinde olan coinlerin ticareti yapılamaz ve belirsiz bir süre boyunca geçiş yapmayacaklardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Solana Tabanlı Bu Platform Saldırıya Uğradı!