Reklamı kapat

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 6 Haziran 2021
0 görüntülenme
kPXhiKJ59xqbmb3vQ5KBdY scaled

Stok-akış modelini Bitcoin’e uygulayan ilk analist olan PlanB, kurumların ucuz Bitcoin biriktirmek için kasıtlı olarak BTC fiyatını aşağı çektiğini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere PlanB’nin bahsettiği düşüşler, Mayıs ayının sonlarına doğru gerçekleşmişti.

PlanB: Bitcoin fiyatı kasıtlı olarak düşürüldü

Preston Pysh’in Bitcoin Fundamentals adlı programının bir bölümünde PlanB, Bitcoin’in son birkaç aydaki fiyat hareketinin, birisinin piyasayı perde arkasından etkilemeye çalıştığını gösterdiğini söyledi. Analiste göre “Geçen ay ve özellikle bu ay gördüğümüz fiyat hareketi, düşüş hareketi her zaman piyasanın likit olmayan saatlerinde oldu. Yani kasıtlı olarak yıkıcıydı. Bitcoin’i için kâr almak isteyen biri tarafından satılmadı. Piyasada likit olmayan zamanlarda, iyi bir fiyat elde etmek için çok büyük bir miktarla satıldı, bu yüzden yıkıcı bir satıştı.”

Bitcoin Fiyatı İçin Düşüş Sonrası Analistler Ne Bekliyor? İşte Seviyeler

Analist, piyasada net bir yıkıcı satış modeli gördüğünü açıkladı ve bunun kurumsal oyuncuların en büyük kripto varlığını biriktirdiğinin göstergesi olduğunu belirtti. PlanB, “Aslında, fiyat grafiklerine bakarsanız, örneğin son birkaç ayın günlük grafiğine bakarsanız, tüm bu yıkıcı satışların (bu arada hepsi garip bir şekilde ayın sonunda gerçekleşti), bir veya iki hafta içinde satın alındığını görürsünüz,” ifadelerini kullandı ve ekledi:

İki hafta içinde V şeklinde bir iyileşme gibiydi. Bu aynı zamanda benim için, insanları korkutarak pozisyonlarından uzaklaştırdıkları kurumsal satın alımların izleri. OTC (tezgâh üstü) masalarıyla birlikte insanların pozisyonlarından çıkmalarını sağlıyorlar. Hatta insanların pozisyonlarını tasfiye ediyorlar ve ardından haftalar içinde düşük seviyelerden satın alıyorlar. Bu hareket, özellikle likit olmayan saatlerde satar ve fiyatı düşürürseniz ve ardından likit saatlerde küçük parçalar halinde satın alırsanız etkili olur. Temelde Ocak ayından beri gördüğüm şey bu, yani son beş aydır. Bu benim gözümde çok ama çok bullish bir durum.

Deneyimli Analist, Düzeltmede Bitcoin İçin İzlenecek Seviyeleri Sıraladı!

PlanB, Bitcoin’in tarihinden örnekler verdi

Yeni bir tweet’te PlanB, acımasız satışlardan sonra fiyatların hızla toparlandığı dört örneği takipçilerine sundu. Analist, “Her ayın sonunda, likit olmayan saatlerde yüklü miktarlar satmak, ardından her ayın başında likit saatlerde küçük miktarlarda sürekli satın almak. Dört adet V şeklinde geri kazanım. Kurumsal satın alım mı?” ifadelerini kullandı ve aşağıdaki Bitcoin grafiğini paylaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

5c13a3dfc6ca41544791007
Bu 2 Altcoin’e Dikkat! İşte Gelecekte Neler Olabileceği… Polygon (MATIC)’un yükselişi, geçtiğimiz haftalarda birçok kişinin ilgisini çekti. Özellikle MATIC’in 3 yıldır piyasalarda olması nedeniyle büyümesi diğer projelerin çoğunu aşması şaşırttı. Bu yükselişin ortasında bir kripto para uzmanı, Polygon ve Aave arasında bir ilişkiye dikkat çekti....
Aslı Dinçer 6 Haziran 2021