Reklamı kapat

Ünlü Analistlerden “Son Dakika” Bitcoin ve Ethereum Yorumları!

Mesut İnan
Mesut İnan 14 Temmuz 2021
0 görüntülenme
bitcoin ethereum 1

Kripto piyasasının en son düşüşü, ABD enflasyonunun Haziran ayında 30 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından geldi. Bu dönemin öncesinde, belirli bir ivme yakalayan Bitcoin, sonraki haftalarda Çin’den gelen kısıtlama kararlarıyla, toparlanmaya fırsat bulamadı. Yatırımcılar, doğru zamanda piyasalara geri dönebilmek için araştırma yaparken, analistler, bazı teknik incelemelerini paylaşıyor. Bitcoin ve Ethereum için detayları inceliyoruz.

Piyasalardan büyük Bitcoin çıkışı gerçekleşti

BTC, 30 Haziran ABD enflasyonun kararları öncesinde, Çarşamba günü de düşüş trendini sürdürüyordu. Bu dönemde, spot BTC/USD döviz kuru, %3.46’lık gün içi düşüşün ardından 17 günün en düşük seviyesi olan 31.600 dolara geriledi. Bu arada, CME vadeli işlemleri %3.41 düşüşle 31.515 dolara ulaştı ve haftadan bugüne kayıplarını %9.5’e çıkardı.

Sonrasında, boğalar her aşağı yönlü girişime karşı 30.000 dolar civarındaki destek seviyelerini savunmaya devam ederken, Bitcoin Temmuz başında 35.000 dolara kadar yükselmeyi başardı. Uzman analist, Will Clemente III, satış geçmişi düşük olan kuruluşların spekülatif trader’lardan daha düşük seviyelerde Bitcoin çekmeye devam ettiğini ve stratejinin iyi bir BTC arzını piyasadan etkin bir şekilde çıkarma sürecinde olduğunu belirtiyor.

Clemente’ye göre Bitcoin (BTC)’de arz şoku yakında gerçekleşebilir

Kriptokoin.com olarak daha önce analizlerini paylaştığımız Clemente, yukarıdaki açıklamaların dışında, piyasanın arz şokuyla karşı karşıya olduğunu iddia ettiği şu açıklamada bulunuyor:

Herhangi bir kapitülasyon olayı göz önüne alındığında, benim düşünceme göre, yeniden birikim sürecinin ‘eğer’ yerine ‘ne zaman’ biteceği meselesidir. Süreç tamamlandığında, piyasa bir arz şoku yaşayacaktır.

Çin’den Büyük Yasak! Bitcoin'in Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Ancak, bu ifadelerin ardından, Bitcoin 35.000 dolarda satış baskısından kurtulamadı ve Çarşamba günü 31.500 dolara kadar geriledi. Bu dönemde, trader’ların temkinli olmasının bir nedeni, Federal Rezerv’in yüksek enflasyon krizine nasıl tepki vereceği konusundaki belirsizlik oldu. Ek olarak, şu anda 13 yılın en hızlı temposuna yükseliyor.

Ayrıntılara ilerlersek, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran 2021’de bir önceki aya göre %0.9 ve Haziran 2020’ye göre %5.4 arttı. Daha yüksek enflasyon verileri, Powell’ın Salı günü 9’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi huzuruna çıkmasına odaklandı.

Merkez bankası başkanı, tüketiciye bağlı enflasyonda devam eden artış konusundaki pozisyonunu netleştirmeyi bekliyor. Powell, daha önceki açıklamalarında, ABD iş gücü piyasalarında “maksimum bir toparlanma” görmedikçe FED’in temkinli hareket etmesi gerektiğini öne sürdü. Bu nedenle, New York şubesi başkanı John Williams da dahil olmak üzere bazı benzer düşünceli yetkililerinin desteğiyle Powell, güçlü ABD büyümesi ve yüksek enflasyonun ardından FED’in 120 milyar dolarlık aylık varlık satın alma programını azaltmayı görmezden gelebilir.

Peter Williams, gerilimi önceden tahmin etti

Bu arada, Evercore ISI ekonomisti Peter Williams, artan TÜFE verilerinin Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri arasındaki gerilimi artıracağını tahmin etti. Bazı faiz ile ilgilenen üyelerin, enflasyonun geçici olduğunu düşünerek genel olarak FED’in bekle-ve-izle yaklaşımı izleyeceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin’e gelince, görünüm, özellikle kripto para biriminin son aylarda enflasyon alarmlarına yanıt verememesi, Çin’in kripto sektörüne yönelik baskıları, düzenleyici incelemeyi artırması, FED’in 2023 için faiz artırım planları ve Elon Musk’ın kripto karşıtı tweet’lerinden sonra belirsizliğini sürdürmeye devam ediyor.

Yönetici, Bitcoin (BTC)'in 1 Yıl İçinde Göreceği Seviyeleri Açıkladı!

Fortune, Bitcoin’in kilit enflasyon metriklerindeki son artışları göz ardı ederek, kendi yolunda ilerlediğini bildirdi. Bu, kripto para birimini artan tüketici fiyatlarına karşı şüpheli bir koruma haline getiriyor. Ancak Londra merkezli yatırım firması LMAX’ta forex stratejisti Joel Kruger farklı düşünüyor. Analist, Bitcoin’in uzun vadeli beklentilerinin, “artan enflasyona ilişkin meşru bir korku” olduğu için yukarı yönlü olmaya devam ettiğini belirtti.

Ek olarak Kruger, Salı günü geç saatlerde, “Bitcoin’e riskle ilişkili yükselen bir varlık olarak bakan bazı yatırımcıların daha fazla aksilik var” şeklinde bir tweet attı.

Analist Uyardı: Bu Hafta Bitcoin İçin Büyük Volatilite Geliyor!

Greg Waisman, Ethereum’un Bitcoin (BTC)’den daha iyi olduğunu düşünüyor

Bir diğer yandan, kripto para birimi altyapı şirketi Mercuryo’nun kurucu ortağı ve baş işletme görevlisi olan Greg Waisman, daha kritik bir görünüm sunuyor. İlk olarak, makro yatırımcıların yükselen enflasyona karşı bile Bitcoin’in gerçek değerine inanmadıklarını kaydetti. İkincisi, Bitcoin’e karşı son yükselişi göz önüne alındığında, Ethereum’u (ETH) daha iyi bir kripto para birimi olarak gördüğü belirtti.

Ünlü Analistlerden "Son Dakika" Bitcoin ve Ethereum Yorumları!

Aynı zamanda Waisman, “Bitcoin en pahalı ve en ünlü kripto para birimidir, ancak şu anda bir kripto para birimi değildir” dedi ve şunları ekledi:

Ethereum, kripto para birimlerinin gerçek kralıdır. Yatırımcılar Bitcoin’i yükseltmeye ve istedikleri zaman boşaltmaya devam edecekler. Bununla birlikte, Bitcoin bir kez daha 50 bin doları aşacak.

BTC ve ETH’de teknik görünüm

Şu anda, analistlere göre cansız hacimler ve iki aylık aşağı yönlü hareket, Bitcoin’i düşüş durumunda tutmaya devam ediyor. 20 Mayıs’tan bu yana, BTC/USD, düşen paralel bir kanal içinde düşüş eğilimi gösteriyor, destek trend çizgisinden toparlanıyor ve direnci test ettikten sonra daha da düşüyor. Aynı zamanda, 30.000 ve 32.000 dolarlık alan, ek desteğin bir birleşimini sağlıyor. Parite, kanalın üst trend çizgisinin en son yeniden test edilmesinin ardından alt trend çizgisine geri dönüyor gibi görünüyor.

Ancak, mevcut senaryodaki kısa hedef 30.000 doların altında (28.732 doların ikinci çeyreğine doğru). Tersine, kanalın direnç trend çizgisinin üzerinde bir kırılma, BTC/USD’nin 50 günlük SMA’sını (50 günlük SMA; mavi dalga) bir sonraki yukarı hedef olarak 35.363 dolarda test etmesini sağlayabilir. Son olarak analistlerin de belirtiği üzere, bölge son zamanlarda satışlara tanık oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

fd7 forutsier cardano prisen til 20 og dot til 700 pa 3 ar
ETH Değil: Bireysel ve Kurumsal Yatırımcıların Gözü Bu Altcoin’de! Son zamanlarda hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar Cardano’ya büyük ilgi gösteriyor. Uzun vadeli yatırım arayanlarda, ADA’yı tercih etmeye başladı. Bu talebe, 2021 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi planlanan Alonzo hard fork’u katkıda bulunurken, dev ekosistemiyle lider altcoin...
Mesut İnan 14 Temmuz 2021