Reklamı kapat

FED, Avrupa ve ABD’den ‘Son Dakika’ Kripto Para Açıklaması!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
295 görüntülenme
FED, Avrupa ve ABD'den 'Son Dakika' Kripto Para Açıklaması!

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, kripto para borsası FTX’in çöküşü hakkında konuştu. Bu arada, Kongre üyesi Brad Sherman, FTX’in parayla ‘yasaları atlattığını’ iddia ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Andrea Enria’dan kripto para geliştiricilerine ağır sözler. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, FTX çöküşünün kriptodaki zayıflıkları açığa çıkardığını söyledi. Fed’den Lael Brainard, kripto finansının güçlü bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Detaylar için bizi okumaya devam ediniz…

Larry Summers, kripto para borsası FTX ile Enron’u karşılaştırıyor

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, kripto para borsası FTX’i Enron ile karşılaştırdı. Durumun kripto para birimi düzenlemesinin karmaşıklığından ziyade klasik bir dolandırıcılık olduğunu belirtti. Ayrıca, düzenleyici topluluğun FTX’in çöküşünden iki ders çıkarması gerektiğini kaydetti. Bu bağlamda Summers, şu açıklamayı yaptı:

Pek çok insan bunu Lehman’a benzetti. Bunu Enron ile karşılaştırırdım. Odadaki en zeki adamlar. Sadece mali hata değil, aynı zamanda… dolandırıcılık esintileri. Stadyum isimleri bir şirketin tarihinde çok erkendir. Kimsenin nereden geldiğini tam olarak anlayamadığı büyük bir zenginlik patlaması.

Kripto para

Kongre üyesi Brad Sherman: FTX parayla yasaları atlattı

Kripto karşıtı Kongre Üyesi Brad Sherman, FTX çöküşü hakkında bir açıklama yaptı. Sherman, kripto para karşıtı duruşunun başından beri doğru olduğunu söyledi. Bu doğrultuda SEC’i kararlı adımlar atmaya çağırdı. Sherman ayrıca, FTX’in Demokratları kripto düzenlemelerini etkilemek için desteklediğini ileri sürdü. SEC’i 2022’nin başlarında kayıtsız borsalara karşı harekete geçmeye çağırmada haklı olduğunu kaydetti.

Ayrıca Sherman, önümüzdeki haftalarda meslektaşları ile federal kripto mevzuatı seçeneklerini incelemeyi planladığını da sözlerine ekledi. Sherman, milyoner kripto kişiliklerin “Washington’u milyonlarca dolarla doldurduğunu” iddia etti.

Kripto para

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Kripto para sağlayıcıları hayvandır

Avrupa Merkez Bankası’ndaki (ECB) mali denetim başkanı Andrea Enria, Avrupa merkezli kripto düzenleyicileri, tüketicinin korunmasına yönelik bir tehdit olarak nitelendirdi. Bu doğrultuda, kripto varlık sağlayıcılarına karşı ağır sözler sarfetti. ECB’ye göre, kripto varlık sağlayıcıları, “asla finansal riskleri düşünmezler. Ayrıca, ulusal sınırlara da saygı göstermezler.” ECB’nin denetleme kurulu başkanı Andrea Enria, şunları sesli olarak paylaştı:

Gelecekte bu denetimi yapmak zorunda kalacak meslektaşlarım için endişeleniyorum. Çünkü bunlar, ilişki kurmanın zor olduğu hayvanlar.

Janet Yellen: FTX’in çöküşü kriptodaki zayıflıkları açığa çıkardı

FTX borsasının çöküşü, dünya çapındaki düzenleyicilerin dikkatini çekti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Samuel Bankman-Fried’in milyarlarca dolarlık borsasının çöküşü ve kripto para piyasasının çöküşü hakkında yorum yaptı. Yellen, FTX çöküşünün kripto ekosistemindeki “zayıflıkları” ortaya çıkardığını söyledi. Ayrıca Yellen, kripto endüstrisinin çok dikkatli bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bloomberg, ABD düzenleyicilerinin FTX borsasının çöküşünü kripto sektörünün zayıflığının belirtisi olarak gördüklerini bildirdi.

Kripto para

Lael Brainard: Kripto piyasasının güçlü bir düzenlemeye ihtiyacı var

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, kripto para piyasasındaki son kargaşanın, geleneksel finansın olduğu gibi sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi. Brainard, “Bireysel yatırımcıların bu kayıplardan gerçekten zarar gördüğünü görmek gerçekten endişe verici,” dedi. Ayrıca, kripto finansının güçlü bir düzenlemeye ihtiyacı olduğuna dair uzun süredir devam eden görüşünü tekrarladı. Bu bağlamda Brainard, şu açıklamayı yaptı:

Pek çok yutturmacaya rağmen… bu pazarların ne kadar ademi merkeziyetçi olduğuna dair çok şey duydunuz. Anlaşıldı ki bunlar oldukça yoğunlaşmış, birbirine oldukça bağlı. Sadece bir domino etkisi görüyorsunuz. Bir platformdaki başarısızlıklar başka bir yere yayılıyor. Kripto finansmanının, ortaya çıkardığı riskler açısından geleneksel finanstan farklı olmadığı için düzenleyici sınırlar altında olması gerektiğinden emin olma ihtiyacını güçlendirdiğini düşünüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoin
  • Cryptoslate
  • Coinedition
  • Fxstreet
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kurumsal Yatırımcılar Solana Sattı: Bu 4 Coinden ise Aldı!
Kurumsal Yatırımcılar Solana Sattı: Bu 4 Coinden ise Aldı! Yatırımcılar FTX kaynaklı dip alırken kripto para fonu girişleri geçen hafta artış kaydetti. Dijital varlık yatırım ürünleri, toplam 42 milyon dolar ile 14 hafta boyunca en büyük girişi gördü. Girişler, FTX/Alameda çöküşünün yol açtığı aşırı fiyat zayıflığının...
Vural Erkan 2 hafta önce