Reklamı kapat

Steem Dollars Nedir? SBD Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 5 gün önce
75 görüntülenme
Steem Dollars Nedir? SBD Ne İşe Yarar?

Steem Dollars nedir? Steem Dollars (SBD), Blockchain tabanlı sosyal medya platformu Steem içerisinde kullanılan bir stablecoin’dir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Steem Dollars’ı inceleyeceğiz. Bununla birlikte, yatırımcılar arasında merak konusu olan Steem nedir, Steem Dollars nedir, SBD ne işe yarar, nasıl alınır gibi sorulara da yanıt vereceğiz. Şimdi gelin ABD dolarına endeksli bu kripto para birimini birlikte inceleyelim.

Steem nedir?

Steem, ağ kullanıcıları için anında kazanç fırsatı sunan topluluk odaklı bir Blockchain ağıdır. Bu ağ, müşterilere platformdaki değerlerine göre bir kazanç fırsatı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunun için temelde bir sosyal medya platformu olarak hizmet verir. Kullanıcılara, ürettiklerini çevrimiçi olarak yayınlayabilecekleri ve kripto para şeklinde ödeme alabilecekleri bir platform sağlar. Bu noktada etkileşim, kazanç sağlamak için esastır. Platformda kullanıcılar, içerikleri aracılığıyla diğer kullanıcılarla etkileşim kurar. Bunun karşılığında ise kripto para şeklinde ödüller kazanır.

Steem Dollars (SBD) nedir?

Steem ekosistemi hem STEEM hem de Steem Dollars (SBD) olmak üzere iki kripto para birimine sahiptir. İlk varlık, platformun yardımcı tokenidir. İkincisi ve bu yazının konusu olan SBD ise bir stablecoin’dir. Buna göre kripto paranın fiyatı ABD dolarını 1:1 oranında takip etmektedir. Ekosistem içerisinde kullanıcılar, bu kripto para aracılığıyla değer saklayabilmektedir. Stablecoin’ler fiat para birimleri gibi gerçek dünya varlıklarına bağlı oldukları için çok daha az oynaktır. Bu noktada sosyal medya platformu, Steem Dollars’ın istikrarıyla kullanıcılarına güvenli bir yatırım ortamı sunmayı amaçlamaktadır.

SBD ne işe yarar?

Steem, Blockchain tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulamanın kendine ait, merkeziyetsiz bir ekonomisi bulunmaktadır ve bu ekonomi üç token sayesinde yönetilmektedir. Buna göre SBD, dolara endeksli bir stablecoin olarak birkaç kullanım durumuna sahiptir. Kullanıcılar, Steem Dollars tokenlerini bir kripto para olan STEEM’e dönüştürebilmektedir. Bu dönüştürme süreci 3,5 gün sürer. Yani kullanıcılar, yüksek oynaklık dönemlerinde STEEM’deki yatırımlarını güvence altına alabilmekte ve tam tersini yaparak yüksek kârlar elde edebilmektedir. Temel kullanım durumları şu şekildedir:

  • Cüzdanınız aracılığıyla STEEM’e dönüştürün (3,5 gün sürer),
  • İç pazarda STEEM ile swap yapın,
  • Bir borsaya para çekin ve BTC ya da diğer kripot paralarla ticaret yapın,
  • SBD tokenlerini kabul eden üçüncü taraf mağazalardan ürün satın alın.

Steem Dollars nedir? SBD nasıl alınır?

Steem Dollars, Upbit, HitBTC, Bittrex, GOPAX ve PancakeSwap borsalarında işlem görmektedir. Bu nedenle ilgili yatırımcıların, SBD satın almak için bu borsalara üye olması ve satın alma adımlarını izlemesi gerekmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Axie Infinity Düşüşte, Ancak Bu Oyun Coinleri 10 Kat Artabilir
Axie Infinity Düşüşte, Ancak Bu Oyun Coinleri 10 Kat Artabilir Kripto sektörü her geçen gün yeni proje ve ürünleri blok zincir teknolojisi ile buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde bazı oyunlar da blok zincir teknolojisi ile desteklenmeye başladı ve çok büyük ilgi gördü. Bu tarzın öncülerinden Axie Infinity...
Kriptokoin 5 gün önce