STEPN Düşüş Trendinde, Oyna-Kazan Tutkularının Yeni Gözdesi Calvaria (Sponsorlu)

Kriptokoin
Kriptokoin 2 hafta önce
84 görüntülenme
10x Yapabilecek En İyi Oyna-Kazan Kart OyunuCalvaria Projesi: Calvaria

Koşma ve yürüme uygulaması olarak bilinen STEPN, Türkiye’de de oldukça ilgi çeken bir altcoin olarak tanınıyor. Fakat kripto piyasasındaki düşüşler sırasında oldukça zor günler yaşayan popüler kripto oyunu STEPN de ne yazık ki düşüş trendinde. Bu sebepten dolayı kullanıcılar en iyi oyun coinleri başta olmak üzere farklı projelere yöneliyor.

Oyun coinlerinin yükselen potansiyeli sebebiyle kripto oyun tutkunları yeni çıkan projeleri araştırıyor. Son zamanlarda GameFi sektörünün en çok dikkat çeken Oyna-Kazan (P2E) oyunlarının başında ise Calvaria (RIA) geliyor. Calvaria’ya aşağıda değineceğiz fakat önce STEPN’i mercek altına alacağız.

STEPN Coin (GMT) Nedir ve Ne İşe Yarar?

STEPN, 2022’nin başlarında dünyayı kasıp kavuran, hareket et – kazan (move-to-earn) uygulamalarından oluşan bir sektörü teşvik eden öncü bir web3 yaşam tarzı uygulamasıdır.

Oyunun arkasındaki fikir basit: bir dizi NFT spor ayakkabısı satın alınıyor ve bunlar günlük yürüyüşlere ya da koşulara çıkarken GST ve GMT tokenleri şeklinde kripto para kazanmak için kullanılıyor. Bu tokenlerle kullanıcılar oyunda seviye atlayabiliyor ya da bunları sabit coinlerle takas edebiliyor. Şu anda kullanıcılar STEPN’e Solana, BNB Chain ve Ethereum coini ile takaslayarak erişebiliyor.

STEPN, kripto meraklıları için inanılmaz derecede heyecan verici iki nedenden dolayı patlama yaşamıştı. Bu nedenler;

1-      Büyük web3 benimseme potansiyeli: STEPN, 200 milyar dolardan fazla bir pazar olan geleneksel sağlık, fitness ve refah pazarı ile kripto ve web3 arasında bir köprü oluşturuyor.

2-      NFT’ler için gerçek hizmet: STEPN spor ayakkabıları oyunlaştırılmış fitness dünyasına bir giriş bileti olarak öne çıkıyor.

Bu yaşam tarzı uygulaması, evden çıkmak ve fiziksel aktivitede bulunmak için günlük motivasyon sağlayarak binlerce kullanıcının yaşam kalitesini artırıyor. Bu sebeple oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

STEPN Hizmet Tokenleri Özellikleri

STEPN ekosisteminde Green Satoshi Tokenleri (GST) ve Green Metaverse Tokenleri (GMT) olmak üzere faaliyette olan iki hizmet tokeni bulunuyor. Bu tokenlerden GST, dijital spor ayakkabıların yükseltilmesi ve egzersiz için bir ödül olarak kullanılıyor.

Ancak GMT, STEPN projesinin daha geniş bir alanını kapsyor.

1. Yönetişim

Web 3.0 blok zinciri platformları, kullanıcıların protokollerinin genişletilmesinde yer almalarını sağlamak için bazı mekanizmalar geliştirdi. Bu, yönetişim olarak adlandırılan bir oylama sistemi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Projelerin belirli durumları hakkında oy kullanmak ya da görüşlerini bildirmek için kullanıcıların hesaplarında belirli miktarda ağ tokenine sahip olmaları gerekiyor. Bu mekanizma, karar alma sürecine katılan daha fazla sayıda birey ile daha demokratik ve açık bir ekosistemle sonuçlanıyor. STEPN projesi, yönetişim tokeni olarak hareket eden GMT dijital varlığı tarafından yönetiliyor.

2. Ödeme Tablosu

GMT bir ödeme yöntemi olarak da kullanılabiliyor. Ancak bunu yapmak için kullanıcının önce oyun içinde belirli bir prestij seviyesine ulaşması gerekiyor. Ek olarak seviyesi 30 veya daha yüksek olan oyuncular, kazançlarının GST yerine doğrudan GMT olarak ödenmesi seçeneğine sahip oluyor.

3. Staking

Solana, hibrit bir Hisse Kanıtı (PoS) ve Tarih Kanıtı (PoH) mutabakat algoritması kullanır. Bu da onu stake etme yoluyla ağ güvenliğine uygun hale getiriyor. Ölçeklenebilir akıllı sözleşme ağı üzerinde çalışan STEPN, GMT’nin stake edilmesini sağlıyor. Bu şekilde kullanıcılar, daha fazla dijital varlık karşılığında işlemleri doğrulayarak ağın güvenliğini sağlamak için tokenlerini kilitleyebiliyor. Böylelikle pasif gelir elde edilebiliyor.

STEPN Coin Yorum

Günlük zaman diliminde token üzerinde yapılan bir incelemeye göre, GMT tokeninin değeri ağustos ayının başından bu yana yüzde 55’ten fazla değer kaybetti. Bununla birlikte, bunun bir kez daha bir platoya ulaşmış gibi görünen bir yükseliş eğiliminin başlangıcı olduğu açıkça görüldü.

Token, 0,56 ila 0,59 dolar arasında dirençle karşılaştı. Kısa ve uzun Hareketli Ortalamaları (MA’lar) temsil eden sarı ve mavi çizgilerin de pozisyonlarına göre token için direnç görevi gördüğü söylenebilir.

Göreceli Güç Endeksine (RSI) göre varlık hâlâ nötr çizginin üzerindeydi ancak son zamanlarda altında hareket ediyordu. Uzmanlara göre, daha fazla satış baskısıyla karşılaşırsa etkili bir şekilde düşüş trendine girebilir.

Yeni Gözde Oyun Coin: Calvaria

Oyun coinleri arasında yeni olan ve oldukça büyük ses getiren Calvaria, uzmanlar ve analistlerin amiral gemisi Duels of Eternity oyununun büyük bir hit olmasını beklemeleriyle birlikte blok zinciri oyunlarının ana akım haline gelmesine yardımcı olacak gibi görünüyor.

Proje şu an itibarıyla ön satışının ilk aşamalarında ve yatırımcılar fiyatlar düşük kalırken katılmak için akın ettikçe RIA tokeni 1,4 milyon dolardan fazla fon topladı.

Öte yandan Calvaria’nın native tokeni RIA şu anda ön satışının 4. aşamasında ve 0.025 dolara satılıyor. Ancak RIA, onuncu ve son aşamada 0,055 dolara yükselecek. Bu da 1. aşamaya göre yüzde 450’lik bir artışa tekabül ediyor.

Kripto Para Oyunlarına Yeni Bir Soluk

Kripto para oyunları, önümüzdeki on yıl içinde katlanarak büyümeye hazırlanan GameFi sektörü ile gelecek için büyük bir potansiyel sunuyor.

Buna ek olarak, The Sandbox ve Decentraland gibi en iyi oyunların her biri 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ve Adidas, Gucci, Ubisoft ile Warner gibi dev şirketlerle ortaklıklarıyla yatırım çekmekte zorlanmazken oyuncuları çekmekte büyük sorun yaşadılar.

DappRadar’a göre, The Sandbox ve Decentraland ekim ayı boyunca sadece 20 bin oyuncuya sahipken, en iyi oyun Alien Worlds 620 bin oyuncuya erişebildi.

Yine de bu sayı, Fortnite, Roblox, Minecraft ve diğerlerinin her gün on milyonlarca oyuncuyu çektiği en büyük Web2 oyunlarıyla kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor.

Calvaria, sıradan ve geleneksel oyuncuların blok zinciri oyunlarına geçiş yapmasını engelleyen iki önemli sorun tespit etti. Projenin arkasındaki ekip, bu sorunları çözmek için bir savaş kartı strateji oyunu olan Duels of Eternity’nin oynaması ücretsiz (F2P) bir versiyonunu geliştirdi.

F2P versiyonu, blok zinciri olmayan oyunculara hitap etmek üzere tasarlanmış iki önemli sorunu çözmeye geliyor.

İlk sorun, çoğu blok zinciri oyununun oyuna katılmak için bile büyük bir harcama gerektirmesi. Bu şekilde oyuncuların oyuna erişmek için pahalı NFT karakterleri veya çok sayıda token satın almaları gerekiyor. Bu da oyuncuları oyundan uzaklaştıran bir etmen olarak görülüyor.

Calvaria’nın Eğitim Modları

Calvaria, oyuncuları yalnızca oyunun kendisi aracılığıyla değil, aynı zamanda Duels of Eternity’nin P2E sürümünü oynadıkları takdirde ne kadar kazanabileceklerini belirten bir göstergeye sahip olarak da blok zincirine çekmeyi umuyor. Duels of Eternity’nin oynaması ücretsiz modunun herhangi bir ekstra maliyeti olmayacak.

İkinci sorun ise özellikle genç oyuncular arasında yaygın olan teknik bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Calvaria, görevler şeklinde sunulan oyunlaştırılmış eğitim modları sağlayarak bu sorunu çözmeyi umut ediyor.

Oyuncular sadece blok zinciri teknolojisi hakkında bilgi edinmekle kalmayacak, aynı zamanda oyunda kullanılabilecek ödüller de kazanacaklar. Son olarak Calvaria, yeni oyuncuların ekosistemin bir parçası olmak için ödeme yapmasını beklemek yerine, oyuncuları oynamaya başladıktan sonra çekmenin yeterli olacağına inanıyor.

Calvaria: Duels of Eternity Nasıl Bir Oyun?

Bir sonraki yaşamda geçen Calvaria: Duels of Eternity, oyuncuların beceri, zamanlama ve bilgi kullanarak birbirleriyle savaştığı bir kart savaşı strateji oyunudur.

Oyuncular, her biri kendi özelliklerine ve güçlü yönlerine sahip üç savaşan gruptan birine katılıyor ve destelerini bire bir, üç rauntluk maçlarda stokluyorlar.

Tamamen 3D olan Duels of Eternity’de oyunculardan doğru kartları seçmeleri, bunları en uygun zamanda kullanmaları ve kazanmak için güçlendirmelerden yararlanmaları bekleniyor.

Oyun içerisinde oyuncular, sabit bir şekilde karşısındaki oyuncu ile dövüşmek yerine birçok etkinliğe katılabilir. Bu açıdan oyunun oldukça çeşitli özellikler sunduğunu belirtmekte fayda var.

P2E modunda oyuncular ekositemde yer alan, takas edilebilen, oyun içi mağazada kartları yükseltmek ve diğer varlıkları satın almak için kullanılabilen eRIA tokeniyle ödüllendirilecek.

Oyun içerisinde yer alacak kartlar kendi içlerinde değer taşıyan ve pazarda tamamen takas edilebilen NFT’ler olacak. Yani bu oyunu hem zevk almak için oynayabilir hem de yatırım amaçlı oynayabilirsiniz.

Piyasadaki en popüler oyunların çoğu gibi Calvaria da oyuna sezonluk bir yaklaşım benimsiyor. Proje buna istinaden düzenli olarak oyun genişletmeleri, sezonluk yeni karakter eklemeleri ve büyük turnuvalar yayınlayacak.

Yol haritasının ilerleyen aşamalarında proje bir eSpor kolu ve ayrıca sanal gerçeklik deneyimi geliştireceğini de değerli okurlarımıza açıklayalım.

Calvaria’da Stake Özelliği

RIA tokenleri ayrıca stake etmek için de kullanılacak. Yatırımcılar tokenlerini belirli bir süre için kilitleyebilecek ve günlük ödüller kazanabilecek. Bu, yatırımcılar için pasif bir gelir akışı anlamına geliyor.

RIA tokenlerine sahip olmak, yatırımcıların platformun yöneticileri olarak hareket etmelerini sağlayarak ekosistemin düzgün çalışmasına olanak tanıyor. Ayrıca oyunun geleceğini etkileyen hayati konularda oy kullanabiliyorlar. Her iki token borsalarda takas edilebilecek ve yüzde 0 satış vergisi içerecek.

Calvaria’nın 100 Bin Dolarlık Çekilişi

Calvaria, ön satışı yatırımcılar için daha da cazip hale getirmek amacıyla, RIA tokenlerinde 100 bin dolarlık bir hediye sunuyor. Yatırımcılar, çekiliş gününde en az 100 RIA tokene sahip olmaları halinde çekilişin bir parçası olabiliyorlar. Son olarak Calvaria, yatırımcıların tweet atmak ve oyunun Telegram kanalına abone olmak gibi sosyal medya görevlerini tamamlayarak girişlerini çoğaltmalarını sağlıyor.

Calvaria (RIA) Coin Yorum

Calvaria’nın native tokeni olan RIA, şu anda ön satış etkinliğini gerçekleştiriyor. Ön satış sırasında, en az 1.000 RIA (yaklaşık 10 dolar) satın almak kaydıyla herkes RIA elde edebiliyor.

İlk kripto para arzı (ICO) sırasında, toplam miktarın yüzde otuzuna eşdeğer olan toplam 300 milyonluk RIA tokeni satın alınabilecek. Oyunun geliştirilmesi için finansman sağlamak amacıyla 300 dolarlık bir hedef belirlendi. Her ön satış aşamasından sonra fiyatın artması göz önünde bulundurulduğunda analistler ön satış aşaması tamamlandıkça, RIA’nın değerinin yüksek ihtimal artacağını düşünüyor. 

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Danışmanlık Devi: DOGE Değil! Paranızı Bu 3 Coine Park Edin!
Danışmanlık Devi: DOGE Değil! Paranızı Bu 3 Coine Park Edin! Kripto para birimleri oldukça değişken bir varlık sınıfıdır bununla birlikte danışmanlık devi DOGE değil bu 3 coine yatırım yapmayı öneriyor. Değişken piyasada DOGE yerine bu coinlere yatırım yapmak Kripto para birimlerine yatırım yaparken, bunların oldukça değişken bir...
Emre Borsan 2 hafta önce