Reklamı kapat

Sumokoin Nedir? SUMO Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 hafta önce
54 görüntülenme
Sumokoin Nedir? SUMO Ne İşe Yarar?

Sumokoin (SUMO) nedir? Sumokoin, kullanıcılarına yüksek düzeyde gizlilik sunan Monero tabanlı bir altcoin projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Sumokoin’i inceleyeceğiz. Ayrıca yatırımcılar arasında merak konusu olan Sumokoin nedir, SUMO ne işe yarar, nasıl alınır gibi sorulara da yanıt vereceğiz. Şimdi gelin bir Monero fork’u olan bu kripto para birimini birlikte inceleyelim.

Sumokoin nedir?

Sumokoin (SUMO), gizlilik odaklı, izlenemez, sansüre dayanıklı ve merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Bu dijital varlık 2017 yılında Monero ekosisteminde gerçekleşen bir hard fork sonucu piyasaya sürülmüştür. Yani temelde bir Monero fork’udur. Bir fork, ağ katılımcılarının bir konuda büyük bir fikir ayrılığına düşmesi sonucu yeni bir ağın ve kripto para biriminin ortaya çıkmasını ifade eder. Sumokoin’in ekosistemi de tam olarak böyle bir kripto paradır. Diğer gizlilik altcoin’lerine benzer şekilde varlık RingCT teknolojisini kullanır. Bununla birlikte minimum mixin boyutunu, diğerlerinden farklı olarak 12’ye çekmiştir.

Bununla birlikte Sumokoin son derece yüksek gizlilik göz önünde bulunduralarak yaratılmıştır. Kripto para ile yapılan işlemlerde her türlü detay gizlenmektedir. Bu Blockchain’in şeffaflık ilkesine büyük ölçüde aykırı bir durumdur. Ancak gizlilik odaklı kripto paraların varoluş amacı da tam olarak budur. Bununla birlikte SUMO gibi gizlilik altcoin’leri sık sık devletler tarafından tehdit olarak görülmektedir. Örneğin, Avrupa Birliği ve ABD bu alandaki bazı varlıkları yasaklamıştır. Altcoin ayrıca, çevre dostu olmaması nedeniyle eleştirilen Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını benimser.

SUMO nedir? ne işe yarar?

Mevcut olarak piyasada ZCash, Monero ve Dash gibi gizliliğe önem veren birçok altcoin bulunmaktadır. Peki Sumokoin’i öne geçiren özellikler nelerdir? Projenin kurucusu olan Sumoshi Tanata, bu konuya değindiği bir blog yazısı yayınlamıştır. Buna göre SUMO, sağlam bir kriptografik temel ile tavizsiz bir gizlilik sunmaktadır. 12’lik kırılmaz halka boyutuna sahip olan ekosistem, diğer gizlilik altcoin’lerindeki kusurlara sahip değildir. Kurucuya göre kripto para tam gizlilik, izlenemezlik ve değiştirilebilirlik sunar. SUMO’yla yapılan işlemler, hiçbir kurum ve kuruluş tarafından izlenememektedir.

Altcoin ile yapılan her işlemde, işlemi yapan kişi hariç hiç kimse, herhangi bir ayrıntıyı bulamamaktadır. Bununla birlikte varlık, kendi PoW algoritması ile madenci dostu olmayı amaçlamaktadır. Buna göre kullanıcılar, işlem gücü yüksek bilgisayarlarıyla ağa katkıda bulunarak madenci olabilmektedir. Madenciler, yüksek oranlarda SUMO ile ödüllendirilmektedir.

Sumokoin nedir? SUMO nasıl alınır?

Sumokoin şu anda Indodax ve TradeOgre gibi kripto para borsalarında alınıp satılmaktadır. Bu nedenle SUMO’yu satın almak isteyen yatırımcılar, bu borsalardan birine erişmelidir. Bunun ardından hesap oluşturup cüzdanlarına para atarak altcoin’i satın almaları mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

PooCoin Nedir? POOCOIN Ne İşe Yarar?
PooCoin Nedir? POOCOIN Ne İşe Yarar? PooCoin nedir? BNB Chain üzerine inşa edilen PooCoin, kullanıcılara grafikler ve analizler sunan bir DeFi platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede PooCoin’i inceleyeceğiz. Bununla birlikte yatırımcılar arasında merak konusu olan PooCoin nedir, ne sunar, POOCOIN ne işe yarar,...
Emre Borsan 2 hafta önce