Dikkat: SVB Krizi, Bu 8 Kripto Para Projesini Etkileyebilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
711 görüntülenme
Dikkat: SVB Krizi, Bu 8 Kripto Para Projesini Etkileyebilir!

Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü sadece geleneksel finans piyasasını değil aynı zamanda kripto para birimi alanını da etkiliyor. Kaliforniya eyalet hükümeti ve ABD Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), Silicon Valley Bank’ın varlıklarını kapatma ve el koyma kararı aldı. Bankanın 2022’nin 4. çeyreği itibariyle 212 milyar dolarlık varlığı vardı.  SVB’den etkilenen kuruluşların çoğu, yatırım fonları ve teknoloji girişimleridir. Ancak, bazı kripto para birimi şirketleri bu olayın etkisini kabul etti. İşte ABD bankasının çöküşünden etkilenme riski olan kripto para şirketlerinin listesi…

Circle, SVB’ye 3.3 milyar dolar yatırmıştı

Stablecoin USDC’nin ihraççısı Circle, SVB’den en çok etkilenen kuruluşlardan biri. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi şirket, USDC’yi güvence altına almak için 3,3 milyar dolar nakit yatırmak için SVB’yi seçti. Proje şu anda federal hükümetten bir çözüm bekliyor. SVB’nin çöküşü, yatırımcıların USDC’den diğer stablecoin’lere geçmesine neden olarak USDC fiyatının 0,87 dolara düşmesine neden oldu.

Silicon Valley Bank, Neden Sadece 48 Saatte Çöktü?

Circle, son 24 saat içinde geri ödeme sürecinde 2,34 USDC’nin üzerinde para yaktı. Circle daha önce, 8 Mart Çarşamba günü faaliyetlerini durduran bir banka olan Silvergate ile de ilişkilerini kesmişti. Piyasadaki en büyük ikinci stablecoin olan USDC’nin düşüşü, USDC tarafından teminat altına alınan diğer stablecoin’leri büyük ölçüde etkiliyor. Frax Finance’in stablecoin’i FRAX, yüzde 92 ile en yüksek USDC teminat oranına sahip. MakerDAO’dan DAI de USDC’deki rezervlerin yüzde 48,3’üne sahiptir.

Sorunlu kripto para şirketi BlockFi, ikinci sırada

Bir kredi platformu olan BlockFi, listenin ikinci sırasında yer alıyor. Şirket, FTX borsasının çökmesinin ardından iflas başvurusunda bulundu. BlockFi’ın iflas süreci, şirketin varlıklarının 227 milyon dolardan fazlasının SVB’de tutulduğunu bildirdi. Ancak bu para, bir döviz piyasası fonunda olduğu için FDIC tarafından sigortalanmamıştı. BlockFi daha önce para çekme işlemlerini askıya almıştı ve Haziran 2022’de FTX tarafından 250 milyon dolarlık bir kredi limiti teklif edilmişti.

Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi!

Yuga Labs de SVB ile ilişkili olabilir

Popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket olan Yuga Labs da SVB’den etkileniyor. Ancak Yuga Labs’ın kurucu ortağı Gray Solano, olayın etkisinin sınırlı olduğunu belirtti. Yine de Yuga’nın belirli bir rakam veremeyeceğini söyledi.

Kripto şirketi Proof, en çok etkilenenlerden oldu

NFT alanındaki bir başka lider şirket olan Proof, daha çok etkilenmiş gibi görünüyor. Proof’un kurucu ortağı Kevin Rose, şirketin SVB’ye para yatırdığını söyledi. “Proof’un SVB’de nakit parası var. Bununla birlikte, portföyümüzü ETH, stablecoin’ler ve fiat para birimi gibi çeşitli varlıklarla çeşitlendirdik” dedi. Proof belirli bir rakam vermese de proje, müşterilerin varlıklarının etkilenmeyeceğini doğruladı.

Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

Kripto para yatırım fonu Pantera, bankadan bahsetmişti

Şu anda, yatırım fonu belirli bir rakam açıklamadı. Ancak şirket, 2 Mart’ta SEC’e gönderdiği bir raporda söz konusu bankadan fonlarının üç denetçisinden biri olarak bahsetti. Pantera, dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olarak kabul ediliyor. 2022’de fon, Blockchain projelerine yapılan yatırımlarda 1.3 milyar dolar topladı.

En büyük kripto para birimlerinden olan Avalanche (AVAX) da listede

Avalanche ağının geliştirilmesinin arkasındaki kuruluş olan Avalanche Foundation, Silicon Valley Bank’ta 1,6 milyon doları olduğunu açıkladı. Bu rakam, diğer kuruluşlarla karşılaştırıldığında nispeten mütevazı iken, Avalanche’ın tokeni olan AVAX’ın piyasa değeri yaklaşık 4,84 milyar dolar. Şirket, yaptığı açıklamada “Avalanche Foundation’ın Silvergate’ten etkilenmediğini ve SVB’de yalnızca 1,6 milyon doları olduğunu doğrulamak istiyoruz,” dedi. Ayrıca Silvergate ve Silicon Valley Bank’in durumuna üzüldüklerini belirtti.  

Silicon Valley Bank, Neden Sadece 48 Saatte Çöktü?

Nova Labs için de endişeler var

Helium (HNT) merkezi olmayan internet ağının arkasındaki şirket Nova Labs da 10 Mart’ta SVB ile ilgili durumunu açıkladı. Nova Labs CEO’su Amir Haleem, “Nova Labs’ın SVB’de bir miktar parası var, ancak varlıklarının çoğu başka kuruluşlarda tutuluyor” dedi.

DYDX açıklama yaptı

Son olarak dYdX, Circle’ın çıkardığı USDC’ye yönelik bir açıklamasıyla gündeme geldi. Bu da dolaylı yoldan birçok şirketin durumdan etkilendiğine işaret ediyor. Merkezi olmayan borsa dYdX, USDC’nin fiyatı sabit olan 1 dolarlık değerinden sapsa bile işlevini sürdüreceğini açıkladı. USDC, Circle tarafından yönetilen tamamen teminatlandırılmış bir stablecoin’dir ve dYdX bunu ticaret için teminat olarak kullanır. Bu duyuru, USDC’nin değerinin düşmesi durumunda pozisyonları üzerindeki potansiyel etkiden endişe duyan traderlar için bir rahatlama olarak geldi.

Kripto Para Balinası Altcoin Hazır

dYdX, USDC’deki tüm pozisyonların, teminatların ve fonlama ödemelerinin, USDC’de bir düşüş olması durumunda USD bazında daha az değer kazanacağını belirtti. Ancak, trader’lar USDC-USD fiyat değişikliklerinin bir sonucu olarak tasfiye edilmeyecektir. Bir pozisyonun kavramsal değeri, teminat havuzları ve fonlama ödemelerinin tümü USDC cinsinden ölçülür, bu da bir USDC düşüşü durumunda dYdX’in normal şekilde çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. Sonuç olarak Silvergate’in çöküşünün ardından, SVB’nin çöküşü kripto para piyasası üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin ve Binance, Bu Altcoin Hamlesiyle Şok Etti!
Vitalik Buterin ve Binance, Bu Altcoin Hamlesiyle Şok Etti! Popüler stablecoin’lerden olan USDC, son zamanlarda gündemden düşmüyor. Yakın zamanda Vitalik Buterin, 50.000 doların üzerinde bir USDC işlemi yaptı. Bu sırada Binance, USDC/USDT çiftini yeniden açacağını açıkladı. İşte detaylar… Binance, USDC/USDT çiftini yeniden destekliyor Binance, Türkiye saati...
Aslı Dinçer 2 hafta önce