SVB, Silvergate Batışıyla Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
612 görüntülenme
SVB, Silvergate Batışıyla Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!

Kripto cüzdanları, SVB ve Silvergate kapatmalarının ortasında son 24 saatte merkezi borsalardan 902 milyon dolarlık USDC çekti. 11,4 milyar dolarlık USDC rezervi, Federal Rezerv Sisteminin iki üyesini içeren Rezerv Bankalarında nakit olarak tutuluyor.

SVB ve Silvergate etkisi, piyasalarda yayılıyor!

Federal Rezerv Sisteminin iki federal sigortalı üyesinin (Silicon Valley Bank -SVB- ve Silvergate Bank) kapatılması, kripto ekosisteminde dalgalanma etkilerine neden oluyor. Birçok kişi şimdi bu iki olayın, stablecoin USDC işleten ödeme hizmetleri şirketi Circle’ı nasıl etkileyeceğine bakıyor.

Kriptoyla bir şekilde bağlantısı olan bankalar kapanırken, kripto alanındaki bazı kişiler, USDC rezervlerinin önemli bir kısmının Rezerv Bankalarında nasıl nakit olarak sıkıştığını vurguluyor. Deloitte’un Circle’ın 2 Mart’ta yayınlanan muhasebe raporu, Circle’ın Ocak 2023 itibarıyla bu bankalarda nakit tuttuğunu gösterdi: Bank of New York Mellon; Citizens Trust Bank; Customers Bank; New York Community Bank, Flagstar Bank, N.A. şubesi; Signature Bank; Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank.

SVB

Circle’ın şeffaflık sayfasına göre, 43,2 milyar dolarlık rezervle 43,1 milyar dolarlık USDC dolaşımda; 11,4 milyar dolar veya tüm USDC rezervlerinin %26’sı, Silicon Valley ve Silvergate gibi Rezerv Bankalarında nakit olarak tutuluyor. Circle, 4 Mart’taki bir şirket güncellemesinde belirtildiği üzere, o zamandan beri USDC rezerv mevduatlarının bir kısmını Silvergate’ten ve diğer bankacılık ortaklarına taşıdı. Ancak Federal Rezerv Sisteminin iki üyesinin kapatılmasına uyum sağlayan tek kişi Circle olmadı.

Circle’ın stablecoin’i USDC, borsalardan çekiliyor

USDC, son 24 saat içinde üç taraf arasında merkezi borsalardan en büyük negatif net akışa sahip token oldu. Blockchain analitik firması Nansen’in on-chain verilerine göre tüm akıllı para cüzdanları, tüm fonlar ve piyasa yapıcılar ve tüm cüzdanlar bu akışa tanık oldu. Nansen, Uniswap’te bir likidite sağlayıcısı/madencisi olarak flaş kredi adı verilen mekanizmalar aracılığıyla 100.000 dolardan fazla kazanmak ve merkezi olmayan bir borsada (DEX) tek bir işlemde birden çok kârlı işlem yapmak gibi birkaç kriterden en az birini karşılayan bir cüzdanı ‘akıllı para’ olarak kabul ediyor.

Son 24 saatte, tüm akıllı para cüzdanlarından merkezi borsalardan 68 milyon dolarlık USDC çıkışı oldu. Genesis Trading, Wintermute ve Jump Trading’i içeren Nansen etiketli fonlar ve piyasa yapıcı adresleri 79 milyon dolar çekti. Tüm cüzdanlar, merkezi borsalardan toplamda yaklaşık 902 milyon dolarlık bir çıkışa şahit oldu. Son yedi gün içinde, basın tarihi itibariyle merkezi borsalardan USDC cinsinden 3 milyar dolar çekildi. Kripto endeks platformu Phuture’un büyüme başkanı Charles Stry, özel bir Telegram mesajında, “insanların daha kötü bir durum senaryosuna hazırlandığını ve daha güvenilir (istikrarlı) varlıklara yöneldiğini” söylüyor.

Nansen’e göre, en yüksek USDC bakiyesine sahip cüzdanlar Binance, MakerDAO, Arbitrum, Polygon, Crypto.com, Voyager, Aave, Optimism, dYdX ve Compound’a ait olup, kripto alanındaki büyük varlıkların değer tutmak için USDC’ye ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor.

SVB
En yüksek USDC bakiyeleri / Kaynak: Nansen

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kurucusu Bıraktı, Altcoin Çakıldı! Proje Kapatılacak mı?
Kurucusu Bıraktı, Altcoin Çakıldı! Proje Kapatılacak mı? DeFi stablecoin borsası mStable satın alma teklifi bekliyor. Protokolün strateji lideri, “Dört haftadır aktif olarak bir M&A rotası izlemeye çalışıyoruz,” diyor. Altcoin fiyatı bir yıl içinde yaşadığı sorunlar nedeniyle %90’ın üzerinde değer kaybetti. mStable, hayatta kalmak için...
Vural Erkan 2 hafta önce