Önemli Tahminler: Bitcoin Kışı Ne Kadar Sürecek?

Önemli Tahminler: Bitcoin Kışı Ne Kadar Sürecek?
Önemli Tahminler: Bitcoin Kışı Ne Kadar Sürecek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir rapora göre, kripto sektörü için FTX iflas işlemleri yakından izlenmekte. Bu sırada uzmanlara göre, birçok kripto para şirketi ve birimi, ABD’nin faiz oranlarındaki değişime bağlı. Peki, Bitcoin kışı ne zaman bitecek? İşte analistlerin yorumları…

Bitcoin ve altcoin’ler için kış mevsimi ne zaman bitecek?

İki kripto analisti, David Duong ve Brain Cubellis, kripto kışına ilişkin görüşlerini paylaştı. Analistlere göre hiç şüphesiz FTX iflas başvurusu, yatırımcının kripto ekosistemine olan güvenini zedeledi. Bu nedenle alıcıların güvenini geri kazanmak kesinlikle çok daha fazla zaman gerektirmekte. Bu da kesinlikle kripto kışının süresini artıracak. Analistler, mevcut kripto kışının bitişi için 2023’ün sonuna işaret ediyor. FTX çöküşünün ardından kripto kışının uzayacağı tahmin ediliyor.

Yarın Bu 8 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi!

FTX’in yol açtığı güven kaybı, kripto alanında ciddi bir mesele. Birçok borsa, elindeki varlıkları ve varlıklara ait cüzdanları paylaştı. Kripto borsası Coinbase, sağlam bir risk yönetimi programına ve güçlü bir sermaye pozisyonuna sahip olduğunu paylaştı. Kripto borsası, genellikle kripto olayları hakkında herhangi bir yorum yapmadığını, ancak netlik adına Genesis Trading’e herhangi bir maruziyeti olmadığını sözlerine ekledi. Coinbase, kripto para birimini sorumlu bir şekilde büyütmek için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca müşterilerini korumaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Kripto borsası 18 Kasım 2022’de “Merkezimiz olan ABD’de bulunuyoruz. Müşterilerimizin varlıklarını 1:1 oranında elimizde tutuyoruz, Müşterilerimize karşı işlem yapmıyoruz ve onların fonlarını izinsiz kullanmıyoruz ve halka açık bir şirketin gerektirdiği şeffaf muhasebe ve denetimleri sağlıyoruz,” dedi.

DOGE, Aptos Değil: Piyasa Bu Altcoin'i Konuşuyor!

Kripto kışına dair son güncellemeler

GameFi odaklı video platformu Cheelee, 200 milyon dolarlık bir kripto kış dayanışma fonu başlattı. Yatırımlar, son Instagram gönderisine göre Roman Alekseev’in yönettiği kripto kış dayanışma fonu aracılığıyla yapılacak. Arca CIO’su Jeff Dorman, yakın tarihli bir röportajda, FTX’in çöküşünün kripto endüstrisi üzerindeki etkisi nedeniyle “Birkaç aylık durgun fiyatlar yaşayabiliriz” dedi. En çok işlem gören ikinci kripto para birimi Ethereum’un kripto kışında 1.000 doların altına düşeceği tahmin edilmekte.

Ethereum fiyatının yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğü de dikkatleri çekiyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ETH, Merge’den beri düşüş yaşıyor. Şimdi analistler, durgunluğun ve ABD’nin sıkılaştırma politikasının dünya çapındaki enflasyonu nasıl etkilediğini izliyor. Dolar daha istikrarlı hale gelirse, kripto veya diğer uzun vadeli riskli varlıklarda uzun pozisyonlar tutmak giderek daha zorlaşır.

Bitcoin Madencileri Satıyor: Bu Seviyeler Bekleniyor

Citi analistleri, Bitcoin ve altcoin’ler için düşüş çağrısı yaptı

Bir Citi analisti, kripto borsası FTX’in çöküşünden kaynaklanan kripto ekosistemine daha geniş bir bulaşma riski konusunda uyarı yaptı. Kripto endüstrisinin “son çare olarak önemli bir kredi platformuna” sahip olmadığını da sözlerine ekledi.  Citi analisti Joseph Ayoub, genel kripto para piyasasının FTX’in patlamasından kaynaklanan “bulaşma” riskleriyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Sorunlu kripto borsası FTX, geçtiğimiz Cuma günü Bölüm 11 iflas başvurusu yaptı. Citi analisti aşağıdaki ifadeleri kullanarak kullanıcıları uyardı:

Bence ekosistemde daha geniş bir bulaşma riski var.

Bununla birlikte analiste göre, “İflasın daha geniş finansal piyasalara yayılması pek olası değil”. Bunun başlıca nedeni, ABD hisse senedi piyasasının 43 trilyon dolarlık değerine karşılık kripto alanının 830 milyar dolar civarında olması. 

Three Developments For Bitcoin According to Citi

Şirketler daha fazla pazar payı elde etmeye çalışıyor

Ayoub ayrıca kripto sektöründeki şirketlerin yenilenen şüphecilik ve güven sorunlarıyla karşı karşıya kalacağını tahmin etti, ancak bunun aynı zamanda diğer firmaların da en büyük oyunculardan biri battığı için daha fazla pazar payı elde etmek için harekete geçebileceği anlamına geldiğini belirtti. Analiste göre bulaşma önemli bir süre devam edebilir. Dahil olan şirketler ve FTX‘le ilgili yatırımların miktarı gibi şeylerin çözülmesi zaman alabilir.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) aksine Citi analisti, FTX çöküşünün, hükümetin büyük bir nakit enjeksiyonuyla devreye girip Wall Street’i kurtardığı 2008 mali krizinden farklı olduğuna inanmakta. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Daha önce Sam Bankman-Fried ve FTX’in son çare borç veren platform olduğunu düşündüğümüz için şimdiki durum neredeyse ironik görünüyor… Şimdi görünen o ki, son çare olarak önemli bir borç veren yok.

Bu Altcoin, FTX Varlıklarını Almak İstiyor

JPM analistleri de yorumların paylaştı

JPMorgan Chase’in analistleri de geçen hafta benzer şeyler söyledi. Kripto alanında artık daha az sayıda oyuncunun daha zayıf oyuncuları kurtarma şansı olduğunu söyledi. Bitcoin fiyatının 13 bin dolara düşebileceğini tahmin etti. “Kurtarabilecek güçlü bilançolara sahip kuruluşların sayısı azalıyor” diye yazdılar. FTX’in iflas başvurusundan önce Binance, rakip kripto borsasını satın almayı düşünüyordu. Bununla birlikte, durum tespiti yaptıktan sonra şirket, planından vazgeçti. “Yanlış yönetilen müşteri fonlarını” gerekçe göstererek anlaşmadan çekilmeye karar verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Önemli Tahminler: Bitcoin Kışı Ne Kadar Sürecek?