Kritik Tarih Yaklaşıyor: Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!

Kritik Tarih Yaklaşıyor: Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!
Kritik Tarih Yaklaşıyor: Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen kripto para analistleri, bu altcoin projesi için kritik tarihi açıklayarak yakın zamanda borsalardan ayrılabileceğini aktardı! Düzenleyicilerin baskısı altında kalan Ethereum için son durum ne olacak? İşte detaylar…

Ethereum için büyük tartışma: Emtia mı, Menkul Kıymet mi?

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere lider altcoin olarak bilinen Ethereum (ETH), uzun bir süredir düzenleyici kurumların hedefi altında bulunuyor. 27 Mart’ta Emtia Vadeli İşlemleri ve Ticaret Komisyonu (CFTC), federal yasalara uymadığı için Binance’e karşı suç duyurusunda bulundu. Düzenleyici kurum, davasında ayrıca Ethereum’un bir emtia olduğunu iddia etti. Bu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, ETH’nin menkul kıymet olarak etiketlendiği Kraken’in kripto-staking hizmetini kapatmasından haftalar sonra geldi.

Sektördeki düzenleyici netliğin olmaması, lider altcoin Ethereum’un menkul kıymet mi yoksa emtia olarak mı sınıflandırılması gerektiğine dair çelişkili görüşlere bağlanıyor. Bu ilk olay değil. Bu yılın başlarında, SEC Başkanı Gary Gensler, ajansıyla aynı görüşü yineledi ve CFTC Başkanı, ETH’nin bir emtia olmasıyla aynı fikirdeydi. Tanımları gereği bir “menkul kıymet”, değeri olan ve alınabilen, satılabilen veya alınıp satılabilen bir finansal varlık veya araçtır. Buna örnek olarak hisse senetleri, bonolar vb. verilebilir. Öte yandan bir “Emtia”, borsalarda alınıp satılan ve değeri arz ve talep tarafından belirlenen fiziksel bir maldır.

Ethereum’un staking’i ağın bir parçası olmanın temel bir özelliği olarak kullandığı düşünüldüğünde, bir emtiadan çok güvenlik kategorisine giriyor. Altın ile finansal düzeyde benzerlik paylaşan Bitcoin ise menkul kıymetten çok emtia olmaya daha yakın. Ancak Ethereum bir “menkul kıymet” ilan edilirse, onu listelemeyi planlayan borsalar üzerinde bir etkisi olacaktır.

Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump'layacak mı?

Bu platformların ve borsaların, menkul kıymetleri yasa dışı yollardan satmalarını önlemek için SEC’e “menkul kıymetler” komisyoncusu-satıcı olarak kaydolmaları veya ETH’yi listeden çıkarmaları gerekir. Bununla sadece merkezi borsalar değil, aynı zamanda SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalar da karşı karşıya kalır. Bu durum sonrası kripto para piyasası derinden sarsılabilir.

28 milyar dolar değerinde ETH kilidi açılacak! Tarih yaklaşıyor

Bir diğer yandan analistler, borsalardaki ETH arzındaki düşüşün yanı sıra Ethereum’a açık ilgide bir artış kaydetti. Bununla beraber Ethereum, Şangay Hard Fork’unun ardından Nisan 2023’ün ilk haftasında toplam arzının yüzde 14’ünü açmaya hazırlanıyor. ETH token kilidinin açılması yaklaşık 28 milyar dolar değerinde ve altcoin’in 2022’deki Merge güncellemesinden bu yana ilk büyük yükseltmesini takip ediyor. Etkinliğin Nisan 2023’te gerçekleşmesi planlanıyor ve doğrulayıcıların o zamandan beri ilk kez Beacon Chain’den stake edilmiş ETH’lerini çekmelerine izin veriyor.

Danışmanlık Devi: Bu 2 Altcoin, Ethereum'u Geçebilir!

Twitter üzerinden yorumlarını aktaran analistler, panik satıcılarının ve belirsiz piyasa katılımcılarının önemli olaya yakın Ethereum varlıklarını atmalarını bekleyerek, yatırımcıları bir “haberleri sat” fırsatçılığına karşı uyardı. Altcoin için aşağı yönlü hedef, bir satış olayının ardından 1.400 ila 1.500 dolar arasında bulunuyor. Analist Andrew Kang şu sözleri aktarıyor:

Bazen Mart ve Mayıs arasında bir izdiham olacak

  • Şanghay Korkusu/Panik satışı
  • Yerel bir dibe ulaşan hisse senetleri
  • Piyasa, yumuşak iniş/faiz indirimleri konusunda daha az iyimser
  • Dip seviye satışları

Bu noktada ETH, 1400-1500 dolar ise, rahat bir maksimum uzun olacaktır.

Ethereum borsalardan ayrılabilir

Borsalardaki toplam Ethereum arzı, kullanıcıların ETH’lerini kendi kendine saklama cüzdanlarına kaydırması veya stake etmesi nedeniyle 27 Mart’ta sadece yüzde 10,3’e düştü. Bu, 2015 yılında kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden bu yana arzın en düşük seviyesi. ETH sahiplerinin bu borsalara olan güveni, FTX’in çöküşünün ardından geri kazanılmadı, bu nedenle borsaların şu anda 12,5 milyon ETH’den (25,4 milyar dolar) daha azını elinde tutmasının nedeni bu.

Ayrıca, yatırımcıların varlığa olan güveni de, 11 Mart’ta önemli ölçüde artarak dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkan balina faaliyeti yeniden soğuduğundan, toparlanmaktan çok uzak.

ETH balina aktivitesi

Piyasadan çekilen balinalar, ETH’nin en son Haziran 2022’de destek olarak test edilen bir seviye olan 1.800 doların üzerine çıkamadığı için endişe verici bir fiyat artışı beklentisinin olmadığını gösteriyor.

Ethereum ve Bitcoin rekabeti

Galaxy CEO’su Mike Novogratz, Ethereum ve Bitcoin rekabeti hakkında yorum yaptı. Kripto yorumcusu, hem kripto para birimleri hem de devasa toplulukları için desteğini dile getirdi. Novogratz, Twitter’da kullanıcılara, piyasa katılımcıları tarafından depolanan servetin büyük bir çoğunluğunu Bitcoin ve Ethereum’un oluşturduğunu hatırlattı. Ünlü ismin sözleri şu şekilde:

Pek çok kripto savunucusunun neden bir ya/ya da önermesinden hoşlandığını anlamıyorum. Hem BTC hem de ETH, geleceklerine inanan ve servetlerinin bir kısmını içlerinde depolamaya istekli devasa topluluklara sahip.

Öte yandan orsalardaki Ethereum yüzde arzı, yüzde 10,31 ile 2015’ten bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Kripto istihbarat takipçisi Santiment’in verilerine dayanarak, cüzdanlara taşınan altcoin hacmiyle karşılaştırıldığında, borsa rezervlerinde tutulan daha az ETH var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kritik Tarih Yaklaşıyor: Bu Altcoin Borsalardan Çekiliyor!