Tarihte Bugün: Bitcoin 19.900 Dolar İle Rekor Seviyede

Mesut İnan
Mesut İnan 17 Aralık 2018
0 görüntülenme

Bir yıl önce bugün kripto para birimleri, Coinmarketcap’e göre, tüm zamanların en yüksek değeri olan 19.900 dolarlık değere ulaşan Bitcoin ile birlikte çok popüler bir durumdaydı. Tek başına BTC’nin toplam piyasa değeri, bugün toplam piyasa değerinden 3 kat daha fazlaydı. Peki, bugün bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığında kripto para birimleri nasıl görünüyordu?

Ocak 2018’den bu yana pazar büyük bir darbe aldı ve son 11 ay boyunca düşüşünü sürdürdü. Yıllık yaklaşık 100 milyar dolar’lık bir toplam piyasa değeri düşüşüyle birlikte BTC, geçtiğimiz günlerde 3.200 $’lık yeni bir düşük seviyeye ulaştı.

Geçen sene bu zamana inanılması gerçekten çok zor, zira Bitcoin’lerin her biri 20.000 $’a ulaşmayı zorluyordu, Ethereum 700 $’ın üstündeydi ve BCH, 1.800 $ ın üzerindeydi. Yalnızca Ethereum ve Bitcoin Cash’in toplam piyasa değeri bugünkü tüm piyasa değerine 103 milyar dolara eşitti.

Image from Gyazo

Bitconnect ve Verge

Şimdi, ölü ponzi-scheme projesi Bitconnect, CMC’de 17. sırada yer aldı ve her biri 453 dolarlık komik bir değerle değerlendirildi.

Image from Gyazo

Verge (XVG), bir günde % 161, bir haftada % 655 oranında fiyat artışı gerçekleştiren benzeri görülmemiş bir ralli yaşadı.

Image from Gyazo

2017’nin boğa piyasası, yeni yüksek seviyelere BTC’yi yükselttiğinden beri bir yıl geçti ve nihayetinde 815 milyar doların üzerine varan toplam piyasa değerini gören alt coinler için aylık uzun vadeli ralliyi işaret etti. Spekülatif tahminler öylesine yaygındı ki, 2019’un sonuyla birlikte 2 Trilyon Dolarlık bir piyasa göreceğimizi söylüyordu. Ancak böyle bir piyasa görülmedi. Bunun yerine 2018, düzenleyici denetimler ve fiyat düzeltmeleri yılı oldu. Belki bir yıl içinde 2018’e geri dönüp fiyatları tekrar karşılaştırdığımızda gülümseyebiliriz.

2019 yılının daha heyecan verici bir yıl olmasını umuyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mr. Coin Hong Kong Sokaklarında Para Dağıttı 24 yaşındaki bir adamın dün Hong Kong’daki bir binanın tepesinden aşağıya para dağıttığı ve yoldan geçenlerin histerik davranmasına neden oldu. Wong Ching Kit olarak tanımlanan adam, namı diğer Mr. Coin veya Genç Koin Ustası, kripto para ve...
Aslı Dinçer 17 Aralık 2018