Tayland Maliye Bakanı: “Düzenleyiciler Dijital Para Kullanımını Durduramaz.”

0 görüntülenme

Tayland’da kripto paraların kullanımı yasaklanmadı fakat Tayland Merkez Bankası finansal kurumların artık kripto paralarla ilgili hizmet sunmayacağını açıkladı.

Tayland Bankası’nın talebi uyarınca ülkenin finansal kurumlarına artık dijital paralara yatırım yapma veya dijital para satma, ticaret platformlarını geliştirme konularında izin verilmeyecek ve bankadan borç alma yoluyla kripto para satin alınamayacak.

Ayrıca finansal kurumlar sanal paralara yatırım yapmak isteyen müşterileri destek olacak eylemlerde de bulunmayacak.

Tayland maliye bakanı Apisak Tantivorawong, bu durumun kripto paraların yasaklanması anlamına gelmediğini söyledi: “Hükümet kripto para ticaretini engellemeyecek. Dijital paraların kontrolü ve yönetimi üzerine yapılacak olan düzenlemelerin akıbeti bir ay içinde açığa kavuşacak.”

Tayland Bitcoin

Merkez bankası’nın bu kararının sebebi kripto paraların kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlerde ve terör olaylarının fonlamasında kullanılabileceği korkusu. Gelecekte yapılacak olan düzenlemeler bu korkuyu azaltabilir. Tantivorawong, düzenlemelerin kripto paranın popülaritesini ve kullanımını azaltmayacağına inanıyor: “Son tartışmadan sonra, ilgili kurumlar düzenleyicilerin sanal para kullanımını durduramayacakları fakat düzenleyebilecekleri ve kontrol edebileceklerini kabullendi.”

Tayland kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlamıyor.

Dünya çapındaki birçok büyük banka da kripto para kullanımını reddetmişti. Bankalar bunun sebebi olarak da kripto paraları cazip kılan şeyin risk ve tehlike olmasını gösterdi. Fakat, geleneksel fiat paralar da illegal denebilecek eylemleri finanse etmek için kullanılabiliyor. Hollanda Bankası Rabobank kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlerinden ötürü 369 milyon dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı.

Son zamanlarda düşüş yaşayan kripto para sektörü, kripto paraları düşük fiyatta almak isteyenler için büyük bir fırsat oldu ve bu sayede kripto paraların durumu iyiye gidiyor gibi gözüküyor.

İngiltere’nin Lloyds bankası ve Amerika kökenli Virgin Money bankası kredi kartıyla kripto para alımını kullanıcılarına yasaklamıştı. Amerika’nın diğer büyük finansal kurumları da aynı politikayı uyguluyor.

Tayland’daki ve dünyanın birçok yerindeki büyük bankaların kripto paraya mesafeyle yaklaşmasına karşın, küçük bankaların kripto paralara sıcak yaklaştığı görülüyor.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

840,000 Dolarlık Boşanma Davası Boşanmak hiç bir zaman eğlenceli ve basit olmadı, ancak bir taraf – genelde erkek olan- kriptoparaya sahip olduğunda, bu duruma bir kat daha karmaşıklık ekleniyor. Kriptoparanın bir varlık değeri olarak görece yeni olması nedeniyle, şimdiye kadar mutsuz...
Egehan Karışman 15 Şubat 2018