Yeni Yasama Yılında TBMM’nin Gündeminde Kripto Paralar Var!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 5 Eylül 2022
5 görüntülenme

TBMM, yeni yasama yılına Ekim ayının ilk gününde başlayacak. Bu dönemde, TBMM’nin önünde, karar vereceği birçok düzenleme var. Bu düzenlemelerin arasında kripto paralar hakkındaki maddeler de var. İşte detaylar…

Kripto paralar, TBMM’nin gündeminde olacak

Kripto para birimleri, bir süredir hükümetin gündeminde idi. Birçok devlet yetkilisi bu alana dair düzenlemenin geleceğinin sinyalini vermişti. Bu anlamda, Ekim ayında başlayan yeni dönemde adım atılması beklenmekte. Özellikle, yatırımcıların mağdur olmaması adına kripto para şirketlerine yönelik önlemler alınması gündemde. Yani genel olarak kripto paraların yasal altyapıya kavuşması için yasa teklifinin sunulması beklentiler arasında.

Resmi Gazete Yayınlanan OVP'de 2 Kripto Para Maddesi Var!

Kripto paralara odaklı şirketlerin güvenilirliği artırılmaya çalışırken uluslararası şirketlerin Türkiye’de şirket kurmasına olanak sağlanması istenmekte. Ayrıca bu şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans alması için çalışmalara dikkat çekilmekte. Şirketlerin, gereken hizmeti sağlaması için teknik altyapı açısından yeterlilik sunma gerekliliği de öne çıkan önlemler arasında. Ana akım medyadaki bazı kaynaklara göre düzenleme, daha çok çerçeve yasa gibi olacak. Detaylar ise yönetmelik gibi mevzuatlarla düzenlenecek.

Gündemdeki diğer maddeler neler olacak?

TBMM’deki AKP grubu ayrıca “ekonomi torba” teklifi üzerinde çalışıyor. Böylece faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankalarının ismini değiştirme planlarını sundular. Bunların, 2005 öncesindeki gibi, “finans kuruluşu” olarak tanımlanması öngörülmekte. Bunun dışında asgari ücretin vergi diliminden çıkarılmasına yönelik çalışmalar da görme olasılığımız var.  Yetkililer, vergi dilimi dolayısıyla asgari ücretten kesilen miktarı iptal etmek istiyor.  

Altcoin

Bu çerçevede vergisiz bir “kaynak transferi” formülü dikkat çekiyor. Ayrıca “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)” için de emeklilik düzenlemesinin gelmesi beklenmekte. Son olarak “dezenformasyon” teklifinin TBMM’de yeniden gündeme getirilmesi planlanmakta.

Türkiye ve kripto para birimleri: Daha önce neler olmuştu?

Liradaki düşüşler ve artan enflasyon tasarruflarının değerini azalttığı için kripto para birimleri Türkler için çekici hale geldi. Ancak varlık sınıfı, daha geniş finansal sistem için oluşturabileceği tehlikelerle ilgili endişeler konusunda daha sıkı bir incelemeyle karşı karşıya. Platformlarda sermaye gerekliliği olması gibi dönüm noktası niteliğindeki mevzuatın yürürlüğe girmesi, geçen yıl birkaç kripto para borsasının çöküşüyle sarsılan bir ülkede daha sıkı bir gözetimin sinyalini verdi.

Bu Hafta Bu 19 Altcoin'e Dikkat: İşte Olacaklar!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi devlet yetkilileri, özellikle Thodex’in faaliyetlerini durdurması ve platformun CEO’sunun yurt dışına kaçmasıyla kripto para alanını yakından gözlemlemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde, Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandı. Bu olay, birçok yatırımcının yatırımlarını hemen geri alamamasına neden oldu ve Türkiye’nin kripto tarihinde derin bir iz bıraktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Efsane Analist, Biriktirdiği 6 Altcoin’i Paylaştı! Popüler bir analist, radarını çeşitli altcoin projelerine yöneltmekte. Analist Michael van de Poppe, Ethereum (ETH) ve Polkadot (DOT) dahil olmak üzere birikim listesinde yüksek olan bir dizi altcoin’e kilitlediğini söylüyor. Analist, 6 altcoin’e dikkat çekti Kripto stratejisti...
Aslı Dinçer 5 Eylül 2022