TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak?

TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak?
TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantıdan da 150 baz puanlık bir faiz indirimi kararıyla çıktı. Hemen hemen tüm piyasa aktörleri faizin 100-150 baz puan arasında ineceğine kesin gözüyle bakıyordu. Dolayısıyla piyasa oyuncularının da büyük ölçüde hazırlıklı olduğu bir kararla karşılaştığını söyleyebilirim.

Karar sonrası hemen hemen herkesin bu karara rağmen dövizde neden bir hareket olmadı sorusunun yanıtı da tam bu noktada saklı.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi piyasa Ağustos ayındaki sürprizden bu yana ne adım atılacağı konusunda gayet net. Öte yandan dövizde bir beklenmeyen hareket olmasına da TCMB’nin de bir şekilde izin vermeyeceğini, yeri gelirse döviz satarak yanıt vereceğini de biliyor. Hal böyle olunca faiz indirimi ve bunun üzerine geçtiğimiz yıl sık sık karşılaştığımız kur atağının olmayacağı konusunda kafası net.

O nedenle de bu kararın geleceğine dair verilen net sinyallerden sonra kazanç araçlarını ona göre tasarlamış durumda. Yani piyasa kazancı başka yerde aramaya başlamıştı.

1558951164902 dolarr

Bakın mesela Borsa İstanbul!

TCMB’nin toplantısı yaklaştıkça Borsa İstanbul’da özellikle bankacılık hisselerinde ciddi yukarı yönlü hareketler görmüştük. Bunun temel nedeni tam da yukarıda bahsettiğim beklentide gizli. Faiz indirimi beklentisi, bankaların bu indirim ile hisse senetlerindeki artış beklentisi ile birleşti ve fiyatlar yukarı doğru gitti.

Piyasa profesyonelleri bu hamleyi yaparken, küçük yatırımcı da elbette kendi çabasıyla bir yol bulmaya çalışıyor. Yüksek enflasyon altında birikimleri eriyen küçük tasarruf sahipleri de kendine iki yol seçmiş gibi görünüyor.

Birinci grup Borsa İstanbul’daki kervana takılmış durumda. Oraya para girişinin devam etmesinde bir etken de bu. Nitekim geçtiğimiz aylarda yaşananların sonucunda SPK tarafından başlatılan manipülasyon soruşturmasını bir kenara koyarsak küçük tasarruf sahibi hala enflasyona karşı kendini en iyi koruyacak araçlardan birinin Borsa olduğunu düşünüyor.

İkinci grup ise kripto varlık piyasalarında fırsat kovalar durumda. Ancak bu piyasalarda küresel kaynak girişi de önem taşıdığından daha uzun vadeli beklentiler öne çıkmış gibi görünüyor.

Bu kararın bize anlattığı ise çok net bir şekilde bu iki aracın önümüzdeki dönemde de tasarruf sahiplerinin odağında olacağını gösteriyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu işlemleri yaparken, tüm dünya ekonomilerinde artan durgunluk riski ve yine Türkiye ekonomisinde artan risklerin yaratabileceği şokları da dikkate almak olacaktır.

TCMB’nin önümüzdeki ay da faiz indirimi sürecini devam ettireceği ve özellikle ekonomide döviz açığının arttığı bir dönemde para politikası aracının önemsizleşeceği bir ortamla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini unutmamamız lazım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak?