“Av Sezonu Başlıyor!” TD Securities’ten Altın Fiyatı Tahminleri

“Av Sezonu Başlıyor!” TD Securities’ten Altın Fiyatı Tahminleri
“Av Sezonu Başlıyor!” TD Securities’ten Altın Fiyatı Tahminleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası, Mart’ta başlayacak agresif bir gevşeme döngüsü beklentilerini önemli ölçüde geri çekti. Bunun ardından altın fiyatı, yükseliş ivmesi bulmakta zorlanıyor. Ancak Kanadalı bir banka, şimdi kaçınılmaz bir ralli için alım yapma zamanı olduğunu söylüyor.

TDS long pozisyon açtı, altın fiyatı yükselişine oynuyor!

TD Securities’in emtia analistleri, taktiksel bir long altın ticareti başlattıklarını söylüyor. Ayrıca, önümüzdeki üç ay içinde önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar bekliyorlar. Banka, long altın ticaretine 2.035 dolardan girdiklerini belirtiyor. Ayrıca, fiyatların 2.250 dolara ulaşmasını beklediklerini kaydediyorlar. Aşağı yönde, işlemin 1.910 dolarda bir stop loss’u var.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Powell’ın Pazar gecesi CBS’in 60 Minutes programına verdiği röportajda merkez bankasının Mart ayında faizleri düşürmeye hazır olmadığı yönündeki duruşunu yinelemesinin ardından zor günler geçiriyor. Altın fiyatı 2.050 dolar ile önemli bir destek/direnç seviyesinin altına düştü. Böylece, değerli metal haftaya önemli bir satış baskısı görerek başladı. TDS’nin yükseliş işlemi de bu ortamda gerçekleşiyor.

Altın fiyatı

Daniel Ghali: Bu, altın fiyatı için en önemli faktör!

Şimdilik Mart ayında bir faiz indirimi ihtimal dışı. Bununla birlikte, merkez bankası bu yıl faiz oranlarını düşürmeyi bekliyor. TD Securities Kıdemli Emtia Stratejisti ve son ticaret notunun yazarı Daniel Ghali, bunun altın fiyatı için en önemli faktör olduğunu söylüyor. Ghali, Fed’in Mayıs ayında faiz oranlarını düşürme yolunda ilerlediğini belirtiyor. Bunun TD Securities’in baz senaryosu olduğunu kaydediyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Mart ya da Mayıs olması büyük ölçüde önemsiz. Altın piyasasının önemsediği şey, önümüzdeki 12 ay içinde fiyatlanan toplam faiz indirimi miktarı.

Altın fiyatı

Fed 2024’te kaç faiz indirimi yapacak?

Daniel Ghali, TDS’nin Fed’in bu yıl faiz oranlarını dört ya da beş kez düşürmesini beklediğini söylüyor. Bunun da bu yıl yaklaşık altı faiz indirimi için ilk piyasa beklentilerinden biraz daha düşük olduğunu belirtiyor. Ghali, dört faiz indiriminin piyasaya yeni yatırımcıları çekmek için yeterli olacağını ifade ediyor. Bu bağlamda, “Grubun pozisyonu şu anda Fed fonları vadeli işlem eğrisindeki mevcut fiyatlandırmanın ima ettiği seviyelerin en az -40 bin lot altında.” diyor. Ghali notunda, şu değerlendirmeye yer veriyor:

Makro traderlar tarihsel olarak bir Fed kesinti döngüsü için yetersiz konumlanmış görünüyor. Ayrıca, analizlerimiz, bu grubun son sıcak veri dizisine yanıt olarak şimdi oldukça büyük bir net short pozisyon oluşturmuş olabileceğini gösteriyor.

14 Wall Strteet Analistinden Altın Tahmini: Bu Seviyeler Kartlarda!

Çok sayıda trader da piyasaya girmeye hazır!

Daniel Ghali aynı zamanda, kenarda oturan ve piyasaya girecek çok sayıda trader olduğunu söylüyor. Ayrıca, güçlü Çin talebinin kritik uzun vadeli destek sağlamaya devam ettiğini belirtiyor. Bunlar da doğal olarak altın fiyatı için pozitif katalizörler.

Geçen yıl, TDS’deki emtia analistleri, 2024 görünümünde, altın fiyatının yıl ortalamasını 2.019 dolar civarında gördüklerini ve fiyatların Nisan ve Haziran ayları arasında ortalama 2.100 dolar civarında olmasıyla ikinci çeyrekte zirveye ulaştığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Av Sezonu Başlıyor!” TD Securities’ten Altın Fiyatı Tahminleri