Telegram’a Rakip Geliyor: Blockchain Destekli Secretum!

secretum cover
secretum cover
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Telegram, kullanıcıları, pek çok sebepten, özellikle de güvenilirlik açısından şüphede bırakmaya başladı. Blockchain tabanlı Secretum ise, Telegram’ın rakibi olarak karşımıza çıkıyor ve kullanıcılarına güvenli bir mesajlaşma ortamı sağlıyor.

Telegram, kullanıcıları şüpheye düşürmeye başladı

Telegram, 2013’te ilk piyasaya sürüldüğünde dünyayı kasıp kavurdu. VKontakte’nin (Rusya’nın Facebook’u olarak bilinir) kurucuları Durov kardeşlerin buluşu olan bulut tabanlı uygulama, kısa sürede güvenli, uçtan uca şifreli mesajlar ve çok çeşitli kanallar ve kullanıcı dostu özelliklerle eş anlamlı hale geldi. Telegram hemen bir hit oldu ve katlanarak büyüdü.

Ünlü Trader İddialı: Yüzde 30.000 Artan Altcoin, İnanılmaz Geliyor!

Ekim 2013’te sadece 100.000 aktif günlük kullanıcıdan, Ocak 2016’da 100 milyona ve 2020 sonunda 500 milyona ulaştı. Bugün itibariyle Telegram, dünyanın en popüler beşinci mesajlaşma uygulamasıdır. Başarısına ve büyümesine rağmen, son olaylar Telegram’ın güvenli mesajlaşma uygulaması olarak itibarını şüpheye düşürmeye başladı:

 • Haziran 2019’da bilgisayar korsanları, Başkan Bolsonaro da dahil olmak üzere binlerce üst düzey Brezilyalı yetkilinin Telegram hesaplarına girmeyi başardı.
 • Mart 2020’de Telegram, 42 milyon kullanıcının verilerini (kullanıcı hesabı kimlikleri, telefon numaraları ve adlar) yanlışlıkla ifşa etti.
 • Telegram, Ağustos 2020’de 500 milyondan fazla kullanıcının kişisel verilerini açığa çıkaran büyük bir veri sızıntısı yaşadı.
 • Siber suçlular, banka hesabı verilerini hacklemek için Telegram’ın sohbet komut dosyası araçlarından yararlanabildi.
 • Çin hükümetinin siber birimi, 2018’de Telegram’ı hackleyebileceğini iddia etti.

Telegram’ın zayıf yönleri açıklandı

Bu olaylar milyonlarca kullanıcının açıkça şu soruyu sormasına neden oldu: Telegram gerçekten bu kadar güvenli mi? Telegram, varsayılan olarak kullanıcılarını çeşitli risklere maruz bırakacak şekilde tasarlanmıştır:

 • Telegram’ın kayıt için kullanıcının telefon kişilerine erişmesi gerekir ve IP verilerini (kullanıcının konumu) toplar. Bu, kullanıcıların yalnızca tanıdıkları kişilere mesaj gönderebileceği anlamına gelirken, saklanan iletişim bilgileri veri güvenliğini tehlikeye atıyor.
 • Bazı uçtan uca şifreleme seçenekleri, MTProto 2.0 protokolü kullanılarak sunulur, ancak bazı iletiler şifrelenmeden kalır.
 • Bulut tabanlı bir mimariye sahip olması, tüm mesajlaşma geçmişlerinin, saldırıya açık olduğu Telegram bulutunda depolandığı anlamına gelir.

Ufukta rakip olabilecek başka hiçbir mesajlaşma çözümü olmadığı için, gerçekten güvenli olan tek alternatif, hâlihazırda küresel ekonomide devrim yaratan bir teknoloji olan Blockchain olabilir.

Telegram’a Secretum çözümü: Güvenli mesajlaşma çağının başlangıcı

2020’de Litvanya’dan bir kripto teknolojisi uzmanlarından oluşan bir ekip, dünyanın en güvenli mesajlaşma protokolünü – Secretum’u oluşturmak amacıyla nihai Blockchain destekli uygulama üzerinde çalışmaya başladı. Secretum, yenilikçi Ethereum ve Solana Blockchain’leri üzerine kurulu dünyanın ilk ve tek merkezi olmayan, şifreli mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcılara benzersiz teknolojik yeniliklere dayalı kolay, sezgisel ve doğrudan bir mesajlaşma platformu sunar:

 • Yalnızca bir kripto cüzdan adresine ihtiyaç duyan tamamen güvenli ve anonim bir kayıt sağlanıyor. İsimlere, kimliklere veya telefon numaralarına (Telegram gibi) gerek yok. Ödün verilmeden, kullanıcı gizliliği sağlanıyor.
 • Bulut depolama yok, kullanıcı denetimi yok ve kullanıcılar arasındaki tüm mesajlar için eksiksiz uçtan uca şifreleme – saldırı veya veri sızıntısı riskini tamamen ortadan kaldırır.
 • Tüm mesajlaşma geçmişi ve dosyaları, tüm hata noktalarını ortadan kaldıran, büyüdükçe ve node’larını genişlettikçe giderek daha güvenli hale gelen Secretum ağında anonim, bağımsız ve bağlı olmayan node’larda tutulur.

Bir mesajlaşma uygulaması olarak avantajlarına ek olarak Secretum, kripto paraların ticaret sürecini de kökten değiştiriyor. Tescilli bir P2P işlevi aracılığıyla, tüm değiştirilebilir ve değiştirilemez kripto paralar (NFT), bir borsaya gerek kalmadan P2P olarak takas edilebilir. Bu işlem, bir arkadaşınıza mesaj göndermek kadar kolay. Dünyanın en hızlı Blockchain’i olan Solana sayesinde Secretum, düşük gas ücretlerinden, yüksek blok hızlarından ve minimum komisyonlardan tam olarak yararlanır.

Secretum, küresel mesajlaşma uygulamaları için yeni bir standart belirleyerek iletişimi her zamankinden daha güvenli, daha güvenilir ve daha güvenilir hale getiriyor. Kripto ticareti işlevleriyle, kendisini yükselen küresel kripto para sahipliği ve ticareti eğilimini sürdürecek şekilde konumlandırıyor. Secretum, teknolojisi ve işlevleri sayesinde, tıpkı Telegram gibi, dünya çapında tanınan ve tanınan bir marka olma potansiyeline sahiptir. Sınırlamalar olmaksızın. Secretum özel satışına buradan katılabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Telegram’a Rakip Geliyor: Blockchain Destekli Secretum!