Telegram Rusya Yasağına Bitcoin ile Savaş Açtı

Google News

Rusya bu hafta resmi olarak Telegram yasağınu uygulamaya geçirdi fakat mesajlaşma uygulaması hükümetin sansürlerine karşı savaşıyor ve bunu yaparken Bitcoin kullanıyor.

Telegram kurucusu Pavel Durov Salı günü yaptığı açıklamada, VPN ve diğer proxy servisleriyle insanların Roskomnadzor’un koyduğu yasağı delmesine yardımcı olan grup ve organizasyonlara Bitcoin hibe etmeye başladıklarını duyurdu.

Durov başlattığı akım hakkında “Rusya ve diğer her yerde internet özgürlüğünü sağlamak için socks5 proxyleri ve VPN kullanan kişilere ve firmalara Bitcoin vermeye başladım. Bu amaç için milyarlarca dolar harcamış olmaktan mutluyum ve başkalarının da aynısını yapacağını umuyorum,” dedi ve “Digital Resistance” (Dijital Başkaldırı) ismini verdi.

“Bu bizim için basit bir karardı çünkü kullanıcılarımıza 100% gizlilik sözü veriyoruz ve sözümüzden çıkmaktansa tamamen yok olmayı tercih ederiz,” diye Telegram’da paylaştığı mesajında ekledi.

Rusya hükümeti, devletin istihbarat teşkilatıyla çalışıp kullanıcı mesajlarını deşifre etmeyi reddettiği gerekçesiyle Telegram yasağını geçtiğimiz hafta onayladı. Yetkililer terör saldırılarının önüne geçmek için bu mesajlara ihtiyaç duyduklarını söylerken firma bunu yapmanın Rus kullanıcılarının gizlilik haklarını ihlal edeceğini söyledi.

Telegram, yasağın kullanıcı sayılarında dikkat çekici bir etki yaratmadığını söyledi.

CCN’in haberinde de olduğu gibi, Telegram savunmasında özel ICO’sunda şimdiden en az 1,7 milyar dolar topladıklarını belirtti.

CCN-Josiah Wilmoth

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku