Telegram’a Beyaz Rusya Protestocuları Tarafından Yönetilen Kanalları Kapatma Çağrısı – İşte Ayrıntılar

telegram
telegram
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin – Apple, Telegram’a Belaruslu protestocuların ülkenin baskıcı rejiminin üyelerini belirlediği birkaç kanalı kapatması gerektiğini söyledi.

Apple, Telegram’ın Belarus’taki otoriter rejime mensup bireylerin sivillere baskı uygulayan kimliklerini ifşa etmek için kullanılan üç kanalı kapatmasını istiyor.

Apple’ın endişesi, kanun uygulayıcı kişilerin kimliklerini ifşa etmenin daha fazla şiddete yol açabileceği şeklinde.

Telegram ise bu kanalları açık tutmayı tercih ediyor ancak şirket bu konuda başka seçeneği olmadığını söyledi. Bu kanallar, yakın zamanda hileli cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto eden Belarus vatandaşları için bir araç durumunda. Ancak Apple gibi merkezi bir oluşumun kendi App Store’unda kararları vermesiyle, protestocuların bu konuda yapabileceği çok az şey bulunuyor.

Yapılan Baskı İçin Durov Ne Dedi?

Telegram CEO’su Pavel Durov, Telegram kanalında, “Bu durumun siyah beyaz olmadığını ve kanalları olduğu gibi bırakmayı tercih etmeyi düşünüyorum. Ancak tipik olarak Apple bu tür durumlarda Telegram gibi uygulamalar için fazla seçenek sunmuyor” diyor.

Apple ile Telegram arasındaki gerilim, Belarus’un 2020 seçimini çevreleyen ve seçimin hileli olduğu iddialarına ve kanıtlarına rağmen görevdeki Alexander Lukashenko’nun yeniden seçildiğini gören daha geniş sorunun bir parçası. Sonuç, binlerce Belarus vatandaşının protesto etmek için sokaklara dökülmesi şeklinde oldu.

Bu gerilim aynı zamanda merkezi uygulama mağazalarıyla ilgili bir sorunu da vurguluyor. Durov, “Maalesef, bu kanalların iOS’ta engelleneceğini, ancak diğer platformlarda kullanılmaya devam edeceğini varsayıyorum” diyor.

Telegram CEO’su, App Store’un % 30 vergi oranıyla ilgili bir gönderide, “Apple’ın, uygulama geliştiricilerinin, kullanıcılarımıza iPhone kullanıcıları için belirli içeriklerin özellikle istekleri üzerine gizlendiğini söylemesini bile kısıtladığını” ifade ederek “Apple içeriği küresel olarak sansürleme girişimlerinin ne kadar saçma göründüğünü anlamalı” diyor.

Alternatif Olarak Merkezi Olmayan Uygulamalar

Bu gibi durumlarda, Apple gibi büyük şirketlere dayanmayan ademi merkeziyetçi alternatifler, protestoculara endişelerini dile getirmek için ihtiyaç duydukları kanalları verebilir.

Merkezi olmayan uygulamalarda, içerik yalnızca bu içeriğin yayıncısı tarafından kaldırılabilir. Diğer bir deyişle, yayınlananları sansürleme veya kontrol etme yetkisine sahip merkezi bir organ yoktur. Merkezi olmayan uygulamalar genellikle kendi başlarına çalışır ve dış finansman yerine kullanıcı bağışlarıyla desteklenir ve bu da konuşmayı dış politik etkilere karşı korumada başka bir yararlı araç olabilir.

Böyle bir uygulama, kullanıcı etkileşimini herkese açık ve gizli algoritmalardan uzak tutan bir sosyal medya çözümü sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan Voice’tur.

Başka bir alternatif sosyal medya platformu olan Mastodon, geleneksel platformlara anlamlı bir alternatif sunan topluluğa aittir. Site tamamen bağışlarla finanse edildi ve dış yatırımcılara cevap verme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Üçüncü bir merkezi olmayan platform, Ethereum ağında çalışan Peepeth’tir. Peepeth, Twitter’a benzer şekilde oluşturulmuştur, ancak içeriğin kalitesi etkileşim ve reklamlardan daha önceliklidir. Protestolar dünya çapında yaygınlaştıkça, merkezi uygulamaların uygun olmadığı giderek daha açık hale geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Telegram’a Beyaz Rusya Protestocuları Tarafından Yönetilen Kanalları Kapatma Çağrısı – İşte Ayrıntılar