Bu Altcoin, Terra LUNA’nın Kaderini Paylaşacak mı?

Bu Altcoin, Terra LUNA'nın Kaderini Paylaşacak mı?
Bu Altcoin, Terra LUNA'nın Kaderini Paylaşacak mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano’nun ilk algoritmik stablecoin’i DJED’in piyasaya sürülmesiyle, ‘O da Terra USD (UST) ve benzer algoritmik stablecoin’ler gibi bir kaderi mi paylaşacak?’ sorusunu akıllara getirdi.

Cardano, DJED ile algoritmik stablecoin alanına giriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 31 Ocak’ta, birinci katman protokolü COTI, Cardano (ADA) ağı için yerel stablecoin olan DJED’i resmen tanıttı. Proje ekibi, DJED’in piyasaya sürülmesinin, Cardano ekosisteminde kilitli toplam değeri (TVL) artırması bekliyor. Ayrıca, aşırı teminatlandırılmış doğası ve ücret tahsis yöntemi nedeniyle, holder’larına daha fazla istikrar ve ödüller sunacağını iddia ediyorlar.

COTI, resmi blog gönderisinde, ADA destekli stablecoinin, Blockchain indeks senkronizasyon süreci biter bitmez main-net’te canlı hale geleceğini belirtti. COTI’ye göre teknik süreç bir hafta önce başlatıldı ve tamamlanması yaklaşık 14 gün sürdü. Raporda ayrıca, ilk lansmandan sonra, sonraki güncellemelerle stablecoin’e eklenecek teknolojiler de vurgulandı.

Altcoin

Yeni bir Terra olayı mı yaşanacak?

Kripto dünyası, Mayıs 2022’de Terra USD (UST) algoritmik stablecoin’inin dramatik çöküşüne tanıklık etti. Piyasadaki birçok oyuncu, bu olaydan sonra algoritmik stablecoin’lere şüpheyle yaklaşmaya başladı. Ancak bu durum, Cardano ağında çalışan geliştiricilerin 31 Ocak’ta ekosistem için stablecoin lansmanına devam etme cesaretini kırmadı.

Yakın tarihli duyuruya göre, DJED üzerinde çalışan ekip, bağlantılı güvenlik açıkları konusunda kapsamlı bir araştırma yürüttü. Cardano ekibi, Terra USD (UST), FEI ve MIM gibi algoritmik stablecoin’lere benzer bir senaryoyla karşılaşmaktan korumak için onlar üzerinde çalışıyor. DJED, Cardano’nun orijinal kripto para birimi ADA tarafından destekleniyor. Bu açıdan Terra ile benzerlik barındırıyor. Bu arada, Shen (SHEN) tokeni, bu platform için rezerv para birimi olarak hizmet edecek.

DJED için kullanım alanları büyüyor!

Yeni başlayanlar için Djed, çeşitli farklı kullanım durumlarına hitap eden merkezi olmayan bir banka olarak işlev görecek. COTI şimdi, kullanıcıların traderlara stablecoin ile ödeme yapmasına izin verecek olan Djed Pay’in geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Alternatif bankacılık, borç verme ve havale, Blockchain teknolojisi için diğer bazı kullanım örnekleri. Ek olarak, IOG tarafından kamuoyuna açıklanan planlara göre DJED, daha sonra tüm Cardano gaz ücretlerini ödemek için kullanılacak para birimine dönüşecek. Bu da öngörülemeyen gaz fiyatlarına sahip olmak yerine, tutarlı ve istikrarlı işlem maliyetlerine sahip olmayı mümkün kılacak.

Ayrıca COTI, DJED’in piyasaya sürüldüğü sırada borsalarda listeleneceğini de doğruladı. Merkezi bir borsa olan Bitrue, geçtiğimiz günlerde hem DJED hem de SHEN’in platformun lansmanından sonra spot piyasalarda listeleneceğini duyurdu. Ayrıca COTI, DJED’in merkezi olmayan borsasının (DEX) ortağı olan Wingriders’ın da stablecoin’i listelemeyi önerdiğine dikkat çekti. Bu, Cardano Blockchain’den çıkan bir dizi son güncellemedeki en sonunculardan biri. Bu güncellemeler, 12 Ocak’ta kurucu ortak Charles Hoskinson tarafından ekosistemin özel yapım side-chain’ler aracılığıyla genişleyeceği duyurusunu içeriyor.

Terra

Bu arada, bu güncellemenin bir sonucu olarak, Cardano’nun (ADA) fiyatı, tüm kripto pazarında görülen artışa paralel olarak fırladı. Son yirmi dört saat içinde ADA %5,65’lik bir fiyat artışı gördü. ADA, şu anda yaklaşık 0,3933 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin, Terra LUNA’nın Kaderini Paylaşacak mı?