Bu Altcoin, Terra LUNA’nın Kaderini Paylaşacak mı?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
4.672 görüntülenme
Bu Altcoin, Terra LUNA'nın Kaderini Paylaşacak mı?

Cardano’nun ilk algoritmik stablecoin’i DJED’in piyasaya sürülmesiyle, ‘O da Terra USD (UST) ve benzer algoritmik stablecoin’ler gibi bir kaderi mi paylaşacak?’ sorusunu akıllara getirdi.

Cardano, DJED ile algoritmik stablecoin alanına giriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 31 Ocak’ta, birinci katman protokolü COTI, Cardano (ADA) ağı için yerel stablecoin olan DJED’i resmen tanıttı. Proje ekibi, DJED’in piyasaya sürülmesinin, Cardano ekosisteminde kilitli toplam değeri (TVL) artırması bekliyor. Ayrıca, aşırı teminatlandırılmış doğası ve ücret tahsis yöntemi nedeniyle, holder’larına daha fazla istikrar ve ödüller sunacağını iddia ediyorlar.

COTI, resmi blog gönderisinde, ADA destekli stablecoinin, Blockchain indeks senkronizasyon süreci biter bitmez main-net’te canlı hale geleceğini belirtti. COTI’ye göre teknik süreç bir hafta önce başlatıldı ve tamamlanması yaklaşık 14 gün sürdü. Raporda ayrıca, ilk lansmandan sonra, sonraki güncellemelerle stablecoin’e eklenecek teknolojiler de vurgulandı.

Altcoin

Yeni bir Terra olayı mı yaşanacak?

Kripto dünyası, Mayıs 2022’de Terra USD (UST) algoritmik stablecoin’inin dramatik çöküşüne tanıklık etti. Piyasadaki birçok oyuncu, bu olaydan sonra algoritmik stablecoin’lere şüpheyle yaklaşmaya başladı. Ancak bu durum, Cardano ağında çalışan geliştiricilerin 31 Ocak’ta ekosistem için stablecoin lansmanına devam etme cesaretini kırmadı.

Yakın tarihli duyuruya göre, DJED üzerinde çalışan ekip, bağlantılı güvenlik açıkları konusunda kapsamlı bir araştırma yürüttü. Cardano ekibi, Terra USD (UST), FEI ve MIM gibi algoritmik stablecoin’lere benzer bir senaryoyla karşılaşmaktan korumak için onlar üzerinde çalışıyor. DJED, Cardano’nun orijinal kripto para birimi ADA tarafından destekleniyor. Bu açıdan Terra ile benzerlik barındırıyor. Bu arada, Shen (SHEN) tokeni, bu platform için rezerv para birimi olarak hizmet edecek.

DJED için kullanım alanları büyüyor!

Yeni başlayanlar için Djed, çeşitli farklı kullanım durumlarına hitap eden merkezi olmayan bir banka olarak işlev görecek. COTI şimdi, kullanıcıların traderlara stablecoin ile ödeme yapmasına izin verecek olan Djed Pay’in geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Alternatif bankacılık, borç verme ve havale, Blockchain teknolojisi için diğer bazı kullanım örnekleri. Ek olarak, IOG tarafından kamuoyuna açıklanan planlara göre DJED, daha sonra tüm Cardano gaz ücretlerini ödemek için kullanılacak para birimine dönüşecek. Bu da öngörülemeyen gaz fiyatlarına sahip olmak yerine, tutarlı ve istikrarlı işlem maliyetlerine sahip olmayı mümkün kılacak.

Ayrıca COTI, DJED’in piyasaya sürüldüğü sırada borsalarda listeleneceğini de doğruladı. Merkezi bir borsa olan Bitrue, geçtiğimiz günlerde hem DJED hem de SHEN’in platformun lansmanından sonra spot piyasalarda listeleneceğini duyurdu. Ayrıca COTI, DJED’in merkezi olmayan borsasının (DEX) ortağı olan Wingriders’ın da stablecoin’i listelemeyi önerdiğine dikkat çekti. Bu, Cardano Blockchain’den çıkan bir dizi son güncellemedeki en sonunculardan biri. Bu güncellemeler, 12 Ocak’ta kurucu ortak Charles Hoskinson tarafından ekosistemin özel yapım side-chain’ler aracılığıyla genişleyeceği duyurusunu içeriyor.

Terra

Bu arada, bu güncellemenin bir sonucu olarak, Cardano’nun (ADA) fiyatı, tüm kripto pazarında görülen artışa paralel olarak fırladı. Son yirmi dört saat içinde ADA %5,65’lik bir fiyat artışı gördü. ADA, şu anda yaklaşık 0,3933 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyükler Erirken Bu 5 Altcoin Çift Haneli Zıpladı!
Büyükler Erirken Bu 5 Altcoin Çift Haneli Zıpladı! Bitcoin’in güçlü aylık performansı, APT, GALA, T, MANA ve SOL’de büyük kazançlara dönüşerek onları Ocak ayında en iyi performans gösteren altcoin projeleri haline getirdi. Kripto uzmanı Nivesh Rustgi, çift haneli irtifa kaydeden bu altcoin’lere yakından bakıyor. Kripto...
Vural Erkan 2 ay önce