Tesla S ile Bedava Bitcoin Madenciliği

Kubilay Öztürk
Kubilay Öztürk 2 Aralık 2017
0 görüntülenme

Kripto para dünyasının insanları yaratıcılıkta sınır tanımıyorlar. Tesla Model S araç sahibi bir meraklı, forumlarda ve internet sitelerinde bir süredir “fikir” olarak konuşulan şeyi yaptı ve aracını bir madenci havuzuna dönüştürdü. Bu sayede Model S sahiplerinin dahil olduğu ücretsiz süper şarj konumlarında elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilmeyi ve madencilik ödülleri olan kripto paralardan elde edeceği kar oranını artırmayı hedefliyor.

Bildiğiniz gibi kripto paralar ile yapılan işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan, doğrulayan, kayıt altına alan ve bunun karşılığında da ödül olarak o kripto paradan kazanan kişilere madenci (miner) adı veriliyor ve madenciler bu işlemleri (matematiksel hesaplamalar) gerçekleştirebilmek için ciddi işlemci gücüne ve elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyorlar.

Madencilik gelirlerinizi yüksek tutabilmek için donanım ve enerji ihtiyacınızı minimalize etmeniz gerekiyor ve bu Tesla sahibinin tam olarak yapmayı amaçladığı şey de bu.

Bir çok kişi tarafından Tesla araçlarındaki otopilot sisteminin işlemci gücünün, aktif olarak kullanılmadığı zamanlarda bitcoin madenciliği yapması için kullanılabileceği iddia ediliyordu. Model S sahibi bir kişi bunun mümkün olduğunu gösterdi.

Tabi ki araçlardaki otopilot sisteminin kullanım dışı bırakılmasının bir çok güvenlik problemi doğurabileceği bilindiği için Tesla kullanıcıları otopilotun devre dışı bırakılmaması taraftarı.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Forumlarda otopilotun işlemci gücünün kullanılması yerine güçlü elektrik enerjisinin kullanılması önerisi üzerine bir kullanıcı aracının arkasına sığacak boyutta, madencilik yapabileceği bir teçhizat kurdu ve elektrik enerjisini kullanarak madencilik yapmaya başladı.

GPU işlemcilerden oluşturulan bu sistemle bitcoin madenciliği yapmak pek mümkün olmasa da bir çok farklı kripto para madenciliği yapılabilir.

Bu sistem sayesinde Tesla’nın Supercharger ağına dahil olan araç sahibi, istasyonlardan ücretsiz enerji kullanabilir ve teknik olarak istasyonlardan pile aktarılan enerjiyi bu işlemcilere doğru şekilde ulaştırabilirse madencilik yapmaya başlayabilir.

Böyle bir sistemi kullanmak ilk olarak aracın pilinin ömrünü tüketeceği için ne kadar mantıklı olabilir onu düşünmek gerek. Aynı zamanda madencilik işlemi yapılırken aracın içinin fırın gibi ısınmaya başlayacağını da unutmayalım.

Her ne kadar böyle bir sistemin düşünülmüş olması eğlenceli olsa da işin astarı yüzünden pahalıya geleceği için pek de mantıklı diyemeyiz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Akıllı Telefonlarda Blockchain Dönemi “Blockchain teknolojisi dünyayı değiştirecek” diyenlere henüz inanmıyorsanız bunun en büyük nedeni blockchain teknolojisinin ne gibi farklı alanlarda kullanılabileceğine dair pek fikir sahibi olmamanız olabilir. Merkezi olmayan kripto paraların en büyükleri olan Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı blockchain teknolojisi,...
Kubilay Öztürk 3 Aralık 2017