Tesla’nın Bitcoin Yatırımı Ne Durumda? Satış mı Yapacak?

233 görüntülenme
Tesla'nın Bitcoin Yatırımı Ne Durumda? Satış mı Yapacak?

Geçen hafta yayınlanan Tesla dördüncü çeyrek mali tablosu, şirketin üst üste ikinci çeyrekte herhangi bir Bitcoin alıp satmadığını gösterdi. Fakat, 31 Ocak tarihli SEC dosyası, 140 milyon dolarlık zarar bildiriyor.

Tesla, Bitcoin yatırımlarından 140 milyon dolar zarar etti

Elektrikli araç üreticisi, 2022’de Bitcoin yatırımlarında 140 milyon dolar zarar kaydetti. 31 Ocak’ta SEC’e yapılan bir dosyaya göre Tesla, 2022 yılında Bitcoin’inde 204 milyon dolarlık brüt değer düşüklüğü zararı kaydettiğini açıkladı.

Eşzamanlı olarak Tesla, yıl boyunca çeşitli noktalarda BTC’yi fiat para birimine dönüştürmekten 64 milyon dolar kazanç kaydetti, bu da kripto para yatırımlarındaki zararını 140 milyon dolara çekti.

Dikkat: Tesla Bu Fiyattan Bitcoin (BTC) Satabilir!

Dosyalama, dalgalı kripto fiyatlarının Tesla’nın kârlılığı üzerindeki etkisini şöyle açıklıyor:

Kripto paralar, yürürlükteki muhasebe kuralları uyarınca belirsiz ömürlü maddi olmayan duran varlıklar olarak kabul edilir. Buna göre, satın alındıktan sonra herhangi bir zamanda bu tür varlıklar için defter değerlerimizin gerçeğe uygun değerlerinde meydana gelen herhangi bir düşüş, değer düşüklüğü giderlerini muhasebeleştirmemizi gerektirecektir, oysa herhangi bir piyasa fiyatı artışı için bir satışa kadar yukarı yönlü revizyon yapamayabiliriz. Şu anda veya gelecekte elde tutulan herhangi bir kripto para için, bu tür değer düşüklüklerinin meydana geldiği dönemlerde, bu varlıkların genel piyasa değerleri yükselse bile, bu ücretler karlılığımızı olumsuz etkileyebilir.

Tesla ne kadar Bitcoin sattı?

2021’in ilk çeyreğinde Tesla, Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. O sırada kurucusu Elon Musk, elektrikli araç üreticisinin ABD merkezli tüketicilerden BTC ödemelerini kabul etmeye başlayacağını açıklamıştı.

Musk, şirketin ödeme yöntemini tekrar kabul etmesinden önce “Bitcoin madencileri tarafından makul (~%50) temiz enerji kullanımının olumlu bir gelecek eğilimi ile doğrulanması” gerektiğini belirttiği için, politika sadece aylar sonra geri çekildi. Tesla’nın 2022’nin ikinci çeyreğinde BTC varlıklarının %75’ini sattığı bildirildi.

Bitcoin Analistleri Satın Alım Fırsatı

Tesla ne zaman BTC satabilir?

Dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye 32.099 dolar. Tesla elindeki 9.720 Bitcoin’i ortalama olarak bu fiyattan satın aldı. Şirket, potansiyel olarak bir satış yapacaksa, büyük ihtimalle bu veya üzerinde bir seviyeyi hedefleyecek.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 25 Ocak’taki 4. Çeyrek sonuçları raporunda, Tesla’nın arka arkaya ikinci çeyrekte Bitcoin’lerinden herhangi birini ne satın aldığını ne de sattığını gösteriyor. Bu eğilim, FTX’in çöküşünün ardından Kasım ve Aralık aylarında yaşanan yoğun piyasa kargaşasına rağmen gerçekleşti. Belgeler, şirketin 31 Aralık itibarıyla 184 milyon dolarlık kripto paraya sahip olduğunu gösteriyor. Bunların bir kısmı, şirketin ödeme olarak kabul ettiği Dogecoin (DOGE).

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cardano ve Bu 7 Altcoin İçin Son Dakika
Cardano ve Bu 7 Altcoin İçin Son Dakika Haberleri Var! Ocak ayının son gününde, geçtiğimiz saatlerde yayınlanan yeni Cardano stablecoin’i Djed’den Uniswap’ın köprü oylamasının sonuçlarına bir dizi önemli haber var. İşte Cardano, Mina ve Avalanche’den günün gelişmeleri Intain, Avalanche tabanlı yeni bir platform başlattı Yapılandırılmış finans ve...
Buğra Çağlar 2 ay önce