Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!

Tether CTO'su WSJ'ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!
Tether CTO'su WSJ'ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük stablecoin’inin arkasındaki kripto devi Tether, geçtiğimiz günlerde eski medya kuruluşu Wall Street Journal’ı stablecoin ihraççısına karşı tekrarlanan incelemeleri için çağrı yaptı. Tether ayrıca bankacılık sektöründe devam eden zorlukların altını çizdi. Bu doğrultuda, WSJ’yi geleneksel finanstaki eksiklikleri rapor etmemekle suçladı.

Wall Street Journal Tether hakkında ses getiren bir haber yaptı

Yakın zamanda yayınlanan bir blog yazısında Tether, geleneksel finans (TradFi) kurumlarının müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamadığını belirtti. USDT ihraççısına göre, TradFi oyuncuları müşterilerine odaklanmak yerine Tether’in operasyonlarını incelemeyi seçti. Stablecoin firması savunmasında, müşterilerinin menfaati için fazla rezervlerinin 3,3 milyar doları aştığını belirtti.

Bu arada, Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, bir WSJ haberine eleştiriler getirdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere WSJ, şirketin USDT cinsinden teminatlı kredileri hakkında bir haber yaptı. Haberde, bir şirket yetkilisinin, içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinde yeni kredilerin verildiği koşulları açıklayan yorumuna yer verildi. Daha önce çıkan haberler, şirketin sessizce yeniden kredi verdiği yönündeydi. Bu gelişmenin ardından Ardoino, Wall Street Journal’ın haberine ilişkin sert çıkış yaptı.

Tether

WSJ haberi yanlış, bahsettiği kişi Tether sözcüsü ve çalışanı değil”

Sorun, şirketin 2023’te kredi riskini sıfıra indirmeye yönelik kendi duyurusuna aykırı olan USDT cinsinden kredilerin ihracını artırdığını söyleyen mali tablosuyla ilgiliydi. Aralık 2022’de Tether, maruziyeti azaltmaya yönelik bir plan ortaya koydu. Böylece, artan teminatlı kredi yüküne ilişkin endişeleri ele aldı. Ancak son üç aylık rapor, teminatlı kredilerin 2022’nin aynı dönemine kıyasla 2023’te miktar arttığını gösterdi.

Bunun yanı sıra WSJ raporu, başlangıçta Tether sözcüsü olduğu söylenen Alex Welch’in bir yorumunu aktardı. Ardiono, WSJ’ın Welch’in ilk etapta bir şirket çalışanı bile olmadığı için yorumu yanlış aktardığını açıkladı. Raporda Welch, teminatlı kredilerdeki artışın nedeni olarak “müşterilerden gelen az sayıda kısa vadeli kredi talebini” gösterdi. Bu noktada Ardiono şu açıklamayı yaptı:

WSJ’nin makalesinde atıfta bulunduğu kişi bir Tether sözcüsü değildir ve Tether’de çalışmamaktadır. Zira bu kişi magazin gazetesiyle yazışmalarında defalarca bunu belirtmiştir.

Tether

Stablecoin ihraççısı şirket yeni alanlara yatırım yapıyor

Paolo Ardoino, şirketin aslında yılda 4 milyar dolar kar elde etmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca, teminatlı kredileri azaltmaya hazır olduğunu kaydetti. Planı yineleyerek, Tether’in teminatlı krediler rezervlerden çıkarılana kadar devam etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Diğer tarafta, şirket geçtiğimiz günlerde bir Tether Group şirketi olan Damoon aracılığıyla Northern Data Group’a stratejik bir yatırım yaptığını duyurdu. Tether, son zamanlarda enerji üretimi, Bitcoin madenciliği ve iletişim teknolojisi gibi sektörlere giriyor. Böylece şirket, Fintech’in ötesine geçmek için aktif olarak yatırım yapıyor. Şirket CTO’su Paolo Ardoino, bu gelişmeye ilişkin olarak şunları söyledi:

Bu yatırım, Tether tokenlerinin rezervlerinin gücünü ve bütünlüğünü korurken sorumlu büyüme ve yeniliğe olan bağlılığımızın altını çiziyor. Son yatırım Tether için yeni teknoloji sınırlarına yeni bir girişimi temsil ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!