Tether Nedir? USDT Nasıl Çalışır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tether nedir? Tether (USDT), doların fiyatını 1:1 oranında takip eden, kripto piyasasındaki en büyük stablecoin projesidir. Bu makalede Tether nedir, nasıl çalışır, USDT ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için hazırladık. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

Tether nedir?

Tether, ABD doları gibi fiat para birimleri tarafından desteklenen Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Bu Blockchain içerisindeki tüm tokenler, Tether Limited şirketinin banka hesabında bir yedeğe sahiptir. Tether (USDT), stablecoin olarak bilinen bir kripto para birimi türüdür. Bu türdeki altcoin’ler, genellikle dolar, lira veya euro gibi bir fiat paraya sabittir. Projeler bu sabitliği ve istikrarı korumak için çeşitli yöntemler geliştirmiştir.

Tether nasıl çalışır?

Bitcoin gibi kripto paralar, fiyatlarında dalgalanmalara neden olan yüksek oynaklıkları ile meşhurdur. Bu varlıklar, değişim ve yatırım aracı olarak birçok çözüm ve özellik sağlar. Ancak, yüksek oynaklıkları dünya çapındaki çoğu yatırımcı için bir endişe kaynağıdır. Ek olarak, yerel para birimleriyle kripto paralara erişim bazı durumlarda zor olabilmektedir. Ancak Tether, bu zorluklara bir çözüm sağlıyor.

Tether, özellikle itibari para destekli sabit paralar olarak bilinen bir tür stablecoin’dir ve bu önemlidir. Çünkü tüm stablecoin’ler fiat para birimleri tarafından desteklenmemektedir. Bazıları altın gibi emtialar, Ether gibi diğer kripto para birimleri tarafından desteklenir. Tether şirketi, piyasada yer alan her USDT için rezervinde bir ABD doları tutar. Böylece, USDT’nin fiyatını dolara eşitler. Bu önemlidir, çünkü her stablecoin bu şekilde rezerv tutmaz. Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin çöküşünü hatırlayın.

USDT ne sunmaktadır?

Tether tokeninin isim kısaltması olan USDT, yatırımcılara güven vermektedir. Çünkü, kripto piyasası son derece oynaktır. Örneğin, bir piyasa çöküşü bekliyorsanız, paranızı oynak altcoin’lerden USDT’ye aktarmak fonlarınızı korumanıza yardımcı olur. Çünkü bir USDT bir dolardır. Sağladığı güven ve yatırım olanaklarının yanı sıra Tether, şeffaflık, güvenlik ve işlem kolaylığı gibi kripto para faydalarını da kullanıcılarına sunar. Bununla birlikte USDT, piyasadaki en büyük stablecoin projesidir. Sonuç olarak, erişilebilirliği rakiplerine hatta altcoin projelerine göre bile çok daha yüksektir.

Tether nedir? USDT nasıl alınır?

Tether, piyasadaki en büyük stablecoin olması nedeniyle birçok kripto para borsasında yer almaktadır. USDT satın almak isteyen yatırımcıların bu borsalardan birine erişmesi ve üye olması gerekir. Bu borsalar arasında Binance, FTX, OKX öne çıkmaktadır. Eğer ilgiliyseniz bu borsalara üye olmanızın ardından hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Ardından, oluşturduğunuz hesaba dolar yatırarak USDT için alım emri verebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tether Nedir? USDT Nasıl Çalışır?