Tether (USDT) Soruşturmasında Şaşırtan Çin Detayı!

Tether (USDT) Soruşturmasında Şaşırtan Çin Detayı!
Tether (USDT) Soruşturmasında Şaşırtan Çin Detayı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para dünyasında yeni bir gelişme daha var. Buna göre yeni gelişme Tether ile ilgili. Tether’ı zaten biliyorsunuz. USDT’nin ihraççısı konumunda olan şirket. Haberimizin ayrıntılarına bir bakalım.

Tether soruşturmasında Çin detayı

New York Başsavcısı’nın, dünyanın en büyük stablecoin’i USDT’yi ihraç eden Tether Holdings Ltd’nin bir zamanlar rezervlerinin bir parçası olarak Çinli şirketler tarafından ihraç edilen menkul kıymetlere sahip olduğunu ortaya koyan belgeleri yayınladığı iddiaları var. Açıklama, şirketin stablecoin’ini destekleyen varlıkları çevreleyen ve yıllarca süren spekülasyon ve incelemelerin ardından geldi. Ekim 2021’de bir Bloomberg araştırması söz konusu olmuştu. Buna göre şirketin rezervlerinde Çinli şirketlere verilen milyarlarca dolarlık kısa vadeli kredilerin olduğu iddiası vardı. Ayrıca kripto platformu Celsius Network’e verilen önemli bir kredinin kanıtları vardı. O dönemde Tether, krizin vurduğu China Evergrande Group’un kendisine borçlu olduğu iddialarını reddetmişti. Ancak diğer Çin menkul kıymetleri konusunda sessiz kalmıştı.

FTX Bitti: Tether Sonraki Risk mi

Açıklanan belgelere göre Tether, Industrial & Commercial Bank of China Ltd., China Construction Bank Corp. ve Agricultural Bank of China Ltd. gibi önde gelen devlete ait Çin şirketleri tarafından ihraç edilen menkul kıymetlere sahipti. Bu menkul kıymetlerin vade tarihleri 2020 ile 2021 arasında değişmekte idi. Ayrıca, şirketin elinde Deutsche Bank AG, Barclays Bank Plc ve ArcelorMittal SA gibi şirketler tarafından ihraç edilen menkul kıymetler de vardı.

Tether’in bankacılık ilişkileri

Tether’ın bankacılık ilişkileri de belgede yer aldı. Buan göre Tether’ın Deltec Bank & Trust, Ansbacher (Bahamas) Limited, Capital Union Bank ve Far Eastern International Bank’ta tutulan hesapları var. Stablecoin ihraççısı ayrıca Bradbury Investment ve Metis Global Partners’daki fonlarda rezerv varlıkları tutuyor. Ek olarak, şirketin ABD doları cinsinden rezervleri de var.  Bitfinex’te tutulan Bitcoin söz konusu. Ayrıca altın depolamada 2 milyar doların üzerinde rezervler var.

tether usdt buyuk bolumunu iki firma aliyor

Belgeler ayrıca şirketin üçüncü taraflara USDT cinsinden kredi verilmesini içeren önemli borç verme programını da ortaya çıkardı. Program 31 Mart 2021 itibariyle, dijital varlıklar veya menkul kıymetler şeklinde teminatlarla birlikte 5,1 milyar dolara ulaştı. USDT’yi destekleyen varlıkların kalitesi, stablecoin’in kripto para piyasalarındaki önemli rolü nedeniyle uzun süredir endişe konusu olmuş durumda. Yatırımcılar likidite ve istikrar için yaklaşık 83,5 milyar dolarlık bir sirkülasyona sahip olan USDT’ye güveniyor.

İddialara yanıt

Stablecoin ihraççısı Tether, şirketin rezervlerinin azaldığı yönündeki haberlere ilişkin uzunca bir yanıt yayınladı. İlgili yanıtta haber kuruluşlarının gerçeklere çok az dikkat ettiği ifadesi yer alıyor. Ayrıca haberi yapan medya kuruluşlarının ellerindeki materyallere de dikkat çekiliyor. Tether’a göre bu materyaller eski ve şirketi temsil etmiyor.

Şirket ayrıca kağıtların dünyanın en büyük yatırım yöneticilerinden bazıları tarafından kullanıldığını söyledi. Söz konusu Çin bankacılığıyla ilgili menkul kıymetlerin A1 veya daha iyi olarak derecelendirildiğini de belirtiyor. Şirket ayrıca ticari kağıt varlıklarına olan maruziyetinin geçen yıl sıfıra indirildiğini belirtti. Tether’e göre, herhangi bir ticari kâğıttan para kaybetmedi. Kriptokoin.com olarak baktığımızda buna Çinli firmalar tarafından ihraç edilen ticari kağıtlar da dahil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tether (USDT) Soruşturmasında Şaşırtan Çin Detayı!