XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Tether ve Bitfinex Sonrası Bu İki Dev Bitcoin Borsasına Dava Açıldı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 Haziran 2020
18 görüntülenme
court gavel e1452793547440

Kriptokoin.com – Kripto para piyasasını manipüle ettiği iddia edilen Bitcoin ve altcoin borsası Bitfinex, Tether ve bağlı kuruluşlarına karşı toplu bir dava açıldı.

Kripto para borsası Bittrex ve Poloniex, 3 Haziran’da New York Güney Bölge Mahkemesi’nde açılan, güncellenmiş mahkemeye yeni davalılar olarak eklendi. İlk olarak mahkeme başvurusu Ekim 2019’da yapılmıştı.

Davada, sanıkların hileli bir şekilde fiyatları şişirerek kripto pazarını manipüle ettiği ve trader’lara “milyarlarca dolar zarar” verdiği iddia ediliyor.

İddiada şunlar yer alıyor: “Tether, dolar desteği olmadan milyarlarca USDT’yi hiç yoktan bastı. Tether, yeni çıkarılan USDT’yi Bitfinex’e satarak bu gerçeği sakladı. Bitfinex ve Tether esasen aynı olduğu için Tether, yeni müşterilerin USDT talebini ABD doları karşılığında Bitfinex’teki hesaplara aktarabildi.”

İki Bitcoin borsası daha davaya karıştı

Yenilenen davada ayrıca Bittrex ve Poloniex’in de “bu manipülasyondaki tarafların eylemlerinden haberdar oldukları” iddia ediliyor. Yani Bitfinex borsalarına büyük miktarlarda dolar desteği olmadan basılmış USDT’nin aktarıldığını biliyorlardı. Davada ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

“Bittrex ve Poloniex bu transferleri biliyordu; bilerek Bitfinex ve Tether’in  bilerek bu USDT’leri satmasına izin verdi.”

Davada davacı listesinde de bazı düzenlemeler yapıldı. David Leibowitz davacı olmaktan vazgeçerken kripto trader’ı Matthew Script davacı olarak eklendi. Başlangıçta sanıklardan biri olan Global Trade Solitons AG, yeni davada yer almıyor.

İlk davada 1.4 trilyon dolarlık tazminat talep ettiğini belirtmek gerekiyor. Yeni davada bu tutardan bahsedilmiyor. Davacılar artık daha ziyade “makul dava masrafları, mahkeme öncesi ve sonrası faiz ve makul avukat ücretlerini” geri istiyorlar. Ayrıca tüm iddiaların jüri tarafından da yargılanmasını talep ediyorlar.

Jürinin ne karara varacağını zaman gösterecek. Davacılar; geçen yıl Craig Wright’a karşı açılan federal davayı kazanan avukatlar, Roche Cyrulnik Freedman LLP’den Vel Freedman ve Kyle Roche tarafından temsil ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

gold bullion
Altın’da Sert Fiyat Hareketleri! İşte Sebebi ve Takip Edilmesi Gereken Seviyeler Kriptokoin.com – Dün fiyat düşüşü yaşayan altın, bugün ABD-Çin gerginliği ve hisselerdeki rallinin zayıflamasıyla birlikte yükseldi. Trump yönetimi, Çin’in Amerikan taşıyıcılarının ülkeye girişini engellemesine karşılık olarak Çinli hava yollarının ülkeye uçuşlarını askıya alıyor. Çin, Perşembe günü yaptığı...
Aslı Dinçer 4 Haziran 2020