Tezos Nedir? XTZ Ne İşe Yarar?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tezos nedir? Tezos (XTZ), Ethereum benzeri bir Blockchain ağıdır. Sansüre dayanıklı akıllı sözleşmeler, tokenler ve dApp’ler oluşturmayı mümkün kılar. Bu makalede, Tezos nedir, ne sunar, XTZ nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için hazırladık.

Tezos nedir?

Ethereum’a çok benzeyen Tezos, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler üretmek amacıyla oluşturulan bir Blockchain ağıdır. Ancak Ether’den farklı olarak Tezos, Proof-of-Work yerine Proof-of-Stake mekanizmasıyla çalışır. Bununla birlikte ağ, kripto paraya sahip olan kişilerin Tezos’un geleceğinde rol almasına izin verir. Bunu ise kendi altcoin varlığı olan XTZ aracılığıyla yapar. Kısaca, Ethereum’da olmayan bir yönetişim modeline de sahiptir.

Tezos ne sunmaktadır?

Tezos ağının en dikkat çeken ve farklı yanı yönetişim modelidir. Bu model onu, kendi kendini değiştirebilen açık kaynaklı bir blok zinciri platformu yapar. Tezos web sitesi, projeyi “kendi kendini geliştirebilen” bir Blockchain olarak tanımlıyor. Buna göre ağ, yönetişim modeli sayesinde hard fork’a uğramadan, yani kendini ikiye bölmeden gelişip değişebilir. Buna Blockchain üzerindeki akıllı sözleşmelerle oluşturulan dApp’ler gibi uygulamalar ve ürünler de dahildir. Yani Blockchain, geliştiricilere ve kullanıcılara dinamik bir ağda işlem yapma imkânı tanır.

Bununla birlikte Tezos ağı, Ethereum’un aksine Proof-of-Stake mekanizmasını kullanır. Buna göre, ağın güvenliğini sağlamak ve kripto para basmak için madencilere ihtiyaç yoktur. Bunun yerine ağdaki işlemleri doğrulayan ve token staking yapan doğrulayıcılar vardır. Tezos’da, işlemleri onaylayan kişilere “fırıncılar” denir ve doğrulama işlemine “pişirme işlemi” adı verilir. PoS modeli, PoW’a göre çok daha az enerji kullanması nedeniyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte, Ethereum ağının da 15 Eylül 2022 tarihinde PoS’a geçiş yapacağını belirtelim.

XTZ nedir? Ne işe yarar?

XTZ, Tezos’un yerel kripto para birimidir. Bu altcoin, kendi Blockchain’i içinde yaşar ancak Binance Smart Chain üzerinde bir versiyonu da mevcuttur. XTZ coin’in birincil kullanım durumu yönetişimdir. Altcoin’in sahipleri, Tezos’un yönetimine doğrudan katılım sağlama ve alınan kararlarda oy kullanma avantajı elde eder. Ayrıca, belli konularda değişim için topluluğa çeşitli teklifler de sunabilirler.

XTZ coin’in diğer bir kullanım durumu ise ödemelerdir. Ağda geliştiriciler ve kullanıcıların akıllı sözleşmeleri çalıştırması için XTZ ile ödeme yapması gerekmektedir. Ancak, bu gas ücretleri Ethereum’a kıyasla oldukça düşüktür. Bunun nedeni ise Proof-of-Stake modelidir. Bununla birlikte XTZ sahipleri, varlıklarını bir akıllı sözleşmeye kilitleyerek staking yapabilmektedir. Buna “pişirme” denir. Varlıklarını kilitleyen kullanıcılar, kilitleme vadesine bağlı olarak ek XTZ ödülleri kazanır. Yani pasif gelir elde ederler.

Tezos nedir? XTZ nasıl alınır?

Tezos ağı mevcut verilere göre piyasadaki en büyük 39. altcoin projesidir. Bu nedenle kripto para, birçok büyük kripto para borsasında işlem görmektedir. Bu borsalar arasında Binance, OKX, Kraken, Coinbase gibi büyük oyuncular öne çıkmaktadır. XTZ satın almak için bu borsalardan birine üye olmalı, hesabınızı doğrulamalı ve cüzdanınıza paritelere uygun bir varlık yatırmalısınız. Ardından, altcoin için alım emri vermeniz mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tezos Nedir? XTZ Ne İşe Yarar?