Reklamı kapat

Sıcak Gelişme: Thodex CEO’su Arnavutluk’ta Yakalandı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 30 Ağustos 2022
0 görüntülenme

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki kripto para piyasasına şok yaşatan Thodex CEO’su Fatih Özer hakkında yeni bir gelişme var. Gelişmeye göre Özer, Arnavutluk’ta yapılan operasyon sonucu Vlora’da yakalandı. İşte detaylar…

Thodex CEO’su yakalandı

Bir süredir firari konumda olan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta saklanmaktaydı. En son raporlara göre Arnavutluk polisi, sabah 08.30 civarında Özer’i yakaladı. Ardından Özer, Arnavutluk’taki makamlarda sorguya çekildi. Ayrıca bilgilere göre Arnavutluk polisi, yaklaşık üç ay önce, Özer’le ilişkili 2 kişiyi göz altına aldı. Bu kişilerin sorgulanmasının ardından Özer’in takibine başlandığı ortaya çıkıyor. Bu sırada Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi’nin bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradığı belirtildi. Özer’in kimliğinin teyit edildiği ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı, aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti.

Bitcoin Vurguncusunun Örgüt Şeması Çıktı

Özer’in Türkiye’ye iadesi beklenmekte

Kırmızı bültenle aranan Özer’in Türkiye’ye iadesi için işlemler başladı. Bu sırada, yargılama süreci devam etmekte. Firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın, 6’sı şu anda tutuklu durumda. 21 kişi için yaklaşık 12.164’er yıldan 40.562’şer yıla kadar hapis cezası istenmekte. Bu kişilere yönelik suçlamalar aşağıdaki şekilde:

  • Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme
  • Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık
  • Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Nisan 2021’de Thodex web sitesinde, kullanıcılara bir “satış” süreciyle ilgilenmek için alım satımın birkaç gün boyunca kapalı olacağını bildiren bir duyuru yayınlanmıştı. Ancak kripto para borsası asla yeniden açılmadı. Yatırımcılar hesaplarına erişemedi ve para çekemedi. Thodex, sosyal medyada kimsenin dolandırılmadığını veya parasını kaybetmediğini iddia etti. Ancak birçok kişi borsayı dolandırıcılık yapmakla suçladı. O sırada Thodex, suçlamaları “temelsiz” ve bir “karalama kampanyası” olarak nitelendirdi.

Thodex Vurgununda Binance Detayı: Onmilyonlar Aktarıldı!

En son kripto para borsasının kapandığı aynı ayda İstanbul havaalanından Arnavutluk’a uçarken görüldüğü bildirilen Özer için yetkililer, uluslararası tutuklama emri çıkardı. CEO, yurtdışındaki yatırımcılarla görüştüğünü iddia etti. İnterpol, Özer için Kırmızı Bülten yayınladı. Emniyet teşkilatına göre, şahıs “suç işlemek ve nitelikli dolandırıcılık amacıyla örgüt kurmak” suçundan aranmaktaydı. Özer, geçen yıl yerel makamlarla işbirliği yapmak üzere ülkesine döneceğini söylemişti. Buna dair verilen güvencelere rağmen bugüne kadar kayıptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FBI, Bu Altcoin’lere Dikkat Çekerek Uyarıda Bulundu! Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Pazartesi günü, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına yönelik saldırılara odaklanan yeni bir uyarı yayınladı. Saldırıya uğrayan altcoin projelerinden örnekler vererek siber suçluların akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarından yararlandığını söyledi. İşte detaylar… FBI, altcoin saldırılarına...
Aslı Dinçer 30 Ağustos 2022