Reklamı kapat

Thodex Vurgununda Binance Detayı: Onmilyonlar Aktarıldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 13 Eylül 2021
0 görüntülenme
1200x675 cmsv2 d0dbd332 a249 51b5 88a3 69a8172d4bdc 5587622

Nisan aylarında Türkiye’nin gündemine hızlı bir giriş yapan Thodex vakasında yeni bir gelişme yaşandı. Ortaya çıkan en son bilgilere göre soruşturma kapsamında şüphelilerin başında gelen Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer ve diğerleri, Binance’e para aktardı. Savcılık ise şüphelilerin 30 milyon lirasına el koydu. İşte detaylar…

Thodex vakasında yeni bilgiler: 30 milyon liraya el konuldu

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı tarafından yürütülen soruşturmada, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer ve diğer şüphelilerin, işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’e para transfer ettiği belirlendi. Savcılık, Binance’teki 30 milyon liraya el koydu. Savcılık, borsa ile yazışmalar yürüttü. Savcılık, aynı zamanda Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi, Vergi Dairesi Bakanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) yazdı.

Arnavutluk'ta "Thodex Operasyonu" Gerçekleştirildi: Thodex Kurucusunun Kaldığı Ev Basıldı

Yazışmalarda Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan kara para aklama suçuna yönelik inceleme yapılması, Ticaret Bakanlığı’ndan Thodex’in vergi suçlarının değerlendirilmesi, Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi’nden ise sermaye piyasaları açısından inceleme yapılması talep edildi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde rapor düzenlenmesi istendi. Vergi Dairesi’nden ise şirketin vergi kaçırıp kaçırmadığına yönelik rapor düzenlenilmesini talep etti.

1.500 mağdurun zararının tespit edilmesi bekleniyor

Yazışmalara gelecek cevapların sonucunda savcılık, bilinen 1.500 kadar mağdurun zararını tespit edecek. Tam tutarın 300 milyon 100 bin 78 lira olduğu bildirilen bu para, Faruk Fatih Özer, ağabeyi Güven Özer’in de aralarında bulunduğu altı tutuklu ve 27 şüpheliye ait.

Thodex CEO’su Kaçmadan Önce Bu Hamleyi Yapmış

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Faruk Fatih Özer, hala aranıyor. Savcılık, pek çok kurumla yazışmaları sonucunda Özer’in hala Arnavutluk’ta olduğunu belirledi ve Özer’in Arnavutluk’tan iadesini istedi. Savcılık, soruşturma kapsamında borsa mağdurlarının zararlarının belirlenebilmesi için de çalışma yürütmeye devam ediyor. İki hafta önce ise Thodex’in reklamlarında oynayan ünlü isimler hakkında suç duyurusu yapıldığını aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

xrp coin e1521515163820
Dikkat: Ripple Davası İçin 4 Kritik Tarih Belli Oldu! Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de yasa dışı ticaret gerekçesiyle Ripple Labs’e dava açtı, ancak Ripple’ın hukuk ekibi, SEC’yi aylarca süren ihtilaf ve kripto paralara yönelik kurallarla ilgili kafa karıştırıcı maddeler ile...
Aslı Dinçer 13 Eylül 2021