Reklamı kapat

Toplam Bitcoin’in %28’i Yalnızca 1600 Cüzdanda Bulunuyor

Mert Kaya
Mert Kaya 11 Haziran 2018
0 görüntülenme

Balinalar Bitcoin pazarında varlığını sürdürmeye devam ediyor. Dolaşımdaki 17 Milyon civarı Bitcoin’in %28’i yalnızca 1600 adreste bulunuyor.

BitInfoCharts’ın verileri cüzdan adreslerinin yalnızca 0.000074%’ünün toplam Bitcoinlerin %40’ına sahip olduğunu gösteriyor.

Söz konusu cüzdanlar toplamda 5 milyon adet olmak üzere en az 1000 Bitcoin’e sahip.

En çok Bitcoin’e sahip olan 3 cüzdan adresi toplamda 448.218 BTC’ye sahip. Bu miktar kaba bir hesapla 3.4 Milyar Dolar civarı ediyor.

Rapora göre mevcut olan bütün Bitcoinlerin 1/3’ü, yani yaklaşık 37.5 Milyar Dolar değerindeki Bitcoin 1600 cüzdanda bulunuyor.

Tabi bu 1600 cüzdanın farklı insanlara sahip olduğunu söyleyip 1600 farklı balinanın bu miktarı tuttuğundan da emin olamıyoruz; bu 1600 farklı Bitcoin cüzdanı 1 kişiye bile ait olabilir!..

Bu kadar fazla sayıda Bitcoin’in bu kadar az sayıda hesaba ait olması Bitcoin için bir risk teşkil ediyor hatta yakın zamanda Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün dahi bu cüzdan sayısı-BTC sayısıyla alakası olabilir.

Chainanalysis’in baş ekonomisti Philip Gradwell konu hakkında şunları söyledi:

“Varlıklardaki bu yoğunluk Bitcoin’de bir volatilite riski doğuruyor. Az sayıda insanın bu şekilde büyük miktarlara sahip olmasının fiyat üzerinde etkisi çok büyük olabilir.”

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BTCTurk Bitcoin, Ethereum ve Ripple Sonrası Litecoin’i De Borsasına Ekledi Paribu ile birlikte Türkiye’de en çok tercih edilen kripto para borsalarından olan ve geçtiğimiz aylarda yüzde 95’i eski QNB Finansbank CEO’su olan Özgün Güneri’ye satılan BTCTurk hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Özgün Güneri’nin yönetime geçmesi sonrasında Bitcoin ve...
Serkan Eser 11 Haziran 2018