Trader’lar Bakın Hangi Altcoin’leri Short’luyor!

182 görüntülenme
Trader'lar Hangi Altcoin Short'luyor

Ethereum’un yaklaşan Şanghay yükseltmesi eşliğinde Lido DAO, SWISE, RPL fiyatları yükselişe geçti. Yine de veriler, büyük bir yatırımcı kitlesinin bu altcoin projelerine şüpheyle yaklaştığını gösteriyor.

Stake Ethereum ürünleri Şanghay yükseltmesi öncesinde toparlanıyor

CoinGecko’dan sağlanan verilere göre, Lido DAO yönetim tokeni LDO, son yedi gün içinde %19 değer kazandı. Fiyatı gün içinde bir buçuk ayın en yüksek seviyesi olan 1,30 dolara ulaştı. Liquid staking protokolü StakeWise (SWISE) bir haftada %70’in üzerinde artarken, Rocket Pool’un RPL’si neredeyse %10 arttı.

Ralli, Ethereum geliştiricilerinin 8 Aralık’ta ağın bir sonraki hard fork’unun yazılım güncellemesinin Mart ayında gerçekleşeceğine dair duyurusunu takip ediyor. Şanghay olarak bilinen yükseltme, Aralık 2020’den bu yana Beacon Chain’de stake edilen ETH’lerin çekilmesine izin veren kodu içerecek ve sonunda katılımcılara eterlerini geri almaları için bir zaman çizelgesi verecek. Analist CroissantEth, yükselişin katalizörlerini şöyle açıklıyor:

Son zamanlarda, likit staking türevleri güzel bir yükseliş trendi yaşadı. Bu, birkaç ay içinde beklenen ve stake edilen ETH’nin geri çekilmesini sağlayacak olan Şangay güncellemesi sayesinde oldu. Para çekme işlemleri etkinleştirildikçe, çoğu kişi daha fazla kullanıcının ETH’lerini stake edeceğine inanıyor.

Lider altcoin, en düşük staking oranına sahip

Yazım sırasında, Dune Analytics’ten alınan verilere göre, likit staking protokolleri aracılığıyla stake edilen Ethereum, 15,7 milyonu aşan toplam ETH mevduatının %40’ından fazlasını oluşturuyordu. Bu miktar, likit staking tokenlerinin Şangay yükseltmesi öncesindeki olumlu fiyat hareketini açıklıyor.

Ayrıca, Messari’ye göre, Ethereum sadece %14’lük staking oranına sahipti. Bu, katman 1 projeleri arasında en düşük oran. Bu nedenle, Ethereum stake oranında ve likit staking protokollerinin benimsenmesinde büyüme için bolca yer var.

Kripto borsası Binance’in risk sermayesi kolu olan Binance Labs’tan David Alexander’ın vurguladığı gibi, likit staking protokollerindeki aktivite son birkaç hafta içinde arttı:

DefiLlama verilerine göre, toplam değeri 5,9 milyar dolara sabitlenen Lido, dünyanın en büyük DeFi protokolü olmak için MakerDAO ve AAVE’yi geride bıraktı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Aave, Kasım ayından bu yana, yavaş yavaş azalan işlem hacmiyle birlikte keskin bir azalan fiyat aralığında hareket ediyor.

Trader’lar hangi altcoin projesini short’luyor?

Veriler, bazı yatırımcıların LDO’da uzun vadeli kazanımlara şüpheyle yaklaştığını gösteriyor. Bu durum, LDO’ya bağlı sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde negatif fonlama oranlarından veya maliyetlerden açıkça görülmektedir.

Negatif bir fonlama oranı, kaldıracın düşüş yönünde çarpık olduğunu gösterir. Bu da, pozisyonlarını değiştiren ayılar tarafından tetiklenen abartılı bir fiyat rallisi olan short squeeze olayını meydana getirir. Kripto hedge fonu Ouroboros Capital göre, “İlk yatırımcıların sattığı umutlarındaki yüksek performansın ardından (LDO’da) short pozisyonlar birikti. Bununla birlikte, bu satıcılar sadece long pozisyonlarını kapatırken, short pozisyonların sıkıştırılması da muhtemeldir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri
DOGE, XRP, BTC ve Bu 5 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri! ABD Dolar Endeksi (DXY) son zamanlarda eğilimine girdi. Bu eğilim, SPX ve kripto para piyasası için bir nimet olabilir. Piyasadaki son durum DOGE, XRP, BTC ve 5 seçili altcoin için hangi seviyelere işaret ediyor, görelim. Bitcoin (BTC)...
Buğra Çağlar 1 ay önce