Reklamı kapat

TRON Mucidi Bu Altcoin’leri Taşıdı! Arkasında Ne Var?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
5 görüntülenme
TRON Mucidi Bu Altcoin'leri Taşıdı! Arkasında Ne Var?

En büyük Blockchain ağlarından biri olan TRON (TRX)’un arkasındaki Justin Sun, 6.1 milyon dolarlık coin transferi ile dikkat çekti. Sun, FTX ile alakalı olduğu görülen bir borç verme protokolündeki fonlarını çekti. Sun, özellikle son zamanlarda, artık iflas etmiş haldeki kripto borsası FTX’i kurtarma potansiyeliyle öne çıkmıştı. İşte detaylar…

TRON kurucusu, TrueFi’daki varlıklarını çekti

Tron  (TRX) ağının kurucusu ve şu anda iflas etmiş kripto borsası FTX’in potansiyel kurtarıcısı olan Justin Sun, merkezi olmayan borç verme protokolü TrueFi’den 6,1 milyon dolarlık stablecoin’i taşıdı. TrueFi, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün borçlarının ağırlık verdiği şirketler arasında yer alıyor. Blockchain işlem verileri, Sun’ın Perşembe günü gerçekleştirilen dört işlemde fonları geri çektiğini gösteriyor. Borç verme protokolündeki mevcut dört kredi havuzundan 2.4 milyon dolar USDT, 2.1 milyon dolar USDC, 1 milyon dolar TUSD ve 673.000 dolarlık BUSD’yi taşıdı.

Kripto cüzdanı, kripto istihbarat platformları Arkham Intelligence ve Nansen tarafından Sun’a ait olarak tanımlandı. TrueFi, likidite sağlayıcılarının bir getiri karşılığında borç para vermesini sağlar. Ayrıca borç alanların da faiz karşılığında borç alabileceği merkezi olmayan bir borç verme protokolüdür. Krediler teminatsızdır, yani alacaklılar, işlemlerine karşı varlıklarını rehin vermezler. Borçlular, krediyi yalnızca iyi mali durumları ile güvence altına alırlar.

Alameda’nın TrueFi’a borcu var

Para çekme işlemleri, bir ticaret firması olan FTX ve Alameda Research’ün ani çöküşünün ardından gerçekleşti. Bu da kripto kredi piyasalarında devam eden bir likidite sıkışıklığının bir başka işareti olarak görülebilir. Alameda Research’ün TrueFi’ın TrueTrading tarafından yönetilen Sermaye Piyasaları kredi tesisinde 7,3 milyon dolarlık ödenmemiş borcu var. TrueFi’nin panosuna göre Alameda’nın borcu, protokoldeki mevcut tüm ödenmemiş kredilerin neredeyse yarısını temsil ediyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Alameda, Cuma günü iflas koruması başvurusunda bulundu. Bu nedenle, birçoğuna göre, krediyi geri ödeyebilme şansı düşük. TRON kurucusu da herhangi bir sıkıntı karşısında hazırlıklı olmayı tercih etmiş gibi duruyor.

TrueFi, son iki kredi temerrüdü yüzünden zaten sarsılmış halde idi. Güney Kore merkezli Blockwater, yeniden yapılandırma çabalarına rağmen 3 milyon dolarlık borcu temerrüde düşürdü. Ardından Invictus Capital, bu yılın başlarında mahkeme destekli tasfiye başvurusu yaptı. Sonrasında, vade tarihine kadar 1 milyon dolarlık krediyi geri ödemedi. Merkezi olmayan finans veri sitesi DefiLlama’ya göre, TrueFi’da kilitlenen toplam değer geriledi. Kripto borçlanma iştahı azaldıkça son altı ayda 544 milyon dolardan 32 milyon dolara düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE Alan Elon Musk'tan 'Ses Getirecek' FTX Açıklaması!
DOGE Alan Elon Musk’tan ‘Ses Getirecek’ FTX Açıklaması! Kripto para alanında birçok kişinin Dogecoin (DOGE) sevgisiyle tanıdığı Elon Musk, FTX krizi hakkında yorum yaptı. Musk, bir tweet aracılığıyla paylaştığı düşüncelerinde FTX’le ilgili yaşananların Twitter’da gerçek zamanlı olarak takip edildiğini söyledi. Ayrıca, FTX olayları hakkında konuşan...
Aslı Dinçer 4 hafta önce