Reklamı kapat

Tron Nedir? TRX Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 12 Eylül 2022
0 görüntülenme
Tron nedir

TRON platformu ile TRX Token, dağıtılmış ve merkezi olmayan veri depolama teknolojisini eğlence ile içerik üretme endüstrisine getirmek istemektedir. Dijital içerik dağıtımını daha kolay bir hale getirerek katılım için ödüller sağlamaktadır. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Tron nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Tron nedir? TRX ne işe yarar?

TRON platformu, 2017 yılı Eylül ayında “Web’i Merkezileştirme” sloganıyla başlatılmıştır. İçerik paylaşım sisteminin temeli olarak akıllı sözleşmelere ve yüksek performansa odaklanan merkezi olmayan Blockchain olarak tanıtılmıştır. 

Bu özellikler ilk etapta eğlence endüstrisine ve içerik paylaşımına odaklanmıştır. Ancak TRON geliştiricileri, artık platformlarını yeni ve merkezi olmayan bir World Wide Web’in temeli olarak tanıtmaktadır. Buna ek olarak ise TRON, özel DApp’lerin dağıtımını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen tam gelişmiş bir işletim sistemi olmak istemektedir.

Nasıl çalışır?

Tron Token’leri madencilik ile elde edilememektedir. Tron Platformu, işlem boyutlarının, blok aralıklarının ve ücret planlarının seçilen delegeler tarafından ele alınmaktadır. Ayrıca değiştirilen bir DPoS konsensüs mekanizması olarak oluşturulan TPOS mekanizmasını kullanmaktadır .

Bu sistemde, 27 sözde Süper Temsilci (SR) blok üretmekten sorumlu olmaktadır. TRON ağına giriş için planlanan tüm değişikliklerin Tron Token’lerine sahip yatırımcılar tarafından oylanması gerekmektedir. Aynı durum, ağla ilgilenmekle görevli delegeler için oy vermek için de geçerlidir. Bununla birlikte en iyi 27 aday SR’lere terfi etmiştir. Bütün bu süreçler süreklidir ve her delegenin performansına göre gerçekleşmektedir. TRON platformunda üç tür düğüm bulunmaktadır:

  • Tanık düğümleri: Bu düğümler Süper Temsilciler tarafından kurulmaktadır. Ayrıca esas olarak blokların oluşturulmasından, oylama sürecinden ve oylama tekliflerinin sunulmasından sorumlu olmaktadır.
  • Tam düğümler: Bu düğümler, API’lerden, yayın işlemlerinden ve bloklarından sorumlu olmaktadırlar.
  • Sağlamlık düğümleri: Bu düğümler, tam düğümlerden gelen blokları senkronize etmektedir. Aynı zamanda indekslenebilen API’leri de yönetmektedir.

Tron nedir? TRX nasıl satın alınır?

TRX ile şu anda işlem yapılabilen borsalar; Binance, OKX, BTCEX, MEXC’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz TRX listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca TRX Coin’i seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milyarder Yatırımcıdan, Kripto Para Öngörüsü: Boğayım! Carlyle Group’un kurucusu milyarder David Rubenstein, ABD milletvekillerinin kripto endüstrisini gereksiz yere düzenlemeye zorlamayacaklarına inanıyor. Kripto para ekosisteminde yükselişte olduğunu belirten milyarder yatırımcı, “En büyük servetler, insanlar geleneksel bilgeliğe karşı çıktığında yapılır” dedi. İşte ayrıntılar… David Rubenstein...
Hakan Karaca 12 Eylül 2022