Tron’un Çin’in Google’ı İle Ortaklığı İddiasının Arkasındaki Gerçekler

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 18 Ekim 2018
0 görüntülenme

“Nihayet onlarca milyar dolar değerindeki endüstri deviyle ilk ortaklığımız. Tahmin edin adı ne? ” Tron’un kurucusu Justin Yuchen Sun’un 12 Ekim’de yaptığı duyurunun ilk cümleleri bunlar oldu.

Çin’in Google’ı Baidu’nun gündemine oturan bir söylenti bulutunu da beraberinde getirerek aynı gün bir haber bülteni web sitesinde:

“Tron, Çin’in IT devi Baidu’yla işbirliği yapacak. Tron ekibinin CoinNess ile paylaştığı bilgilere göre Tron ve Çin’in IT devi Baidu arasındaki ortaklık onaylandı. Önümüzdeki hafta Baidu Cloud tarafından yapılacak resmi açıklamalar bekleniyor.”

yazıldı.

Ancak bugün Çin medyasında bu “ortaklığın” yalnızca Baidu’nun bulut bilişiminin satın alınmasından ibaret olduğu yazıyor. Çin’den bir kripto yatırımcısı, yerel medyada yer alan haberlerin çevirisinde şunları söyledi:

“Baidu ve Tron arasındaki ortaklık aslında Tron’un Baidu’dan bulut bilişim kaynaklarını satın almasıyla ilgili. İki taraf blockchain faaliyeti düzeyinde hiçbir bağlantı kurmadı.”

ODaily’ye göre Baidu Cloud ve Tron yakın zamanda temel bulut bilişim faaliyeti alanında işbirliği kararına vardı. Tron, uyumluluk sağlamak ve geliştirme deneyimini optimize etmek için Baidu Cloud’a dayalı blockchain ürünleri inşa edecek, yürütecek ve hata ayıklayacak.

Ancak Baidu ve Tron henüz blockchain faaliyeti düzeyinde herhangi bir bağlantı kurmuş değil. Şu an için bu işbirliği esas olarak Baidu’nun temel bulut bilişim kaynaklarının satın alınması ve kullanılması odaklı olacak.

Baidu, yakında piyasaya sürülecek olan blockchain ticarileştirme süper ortaklık planı v1.0 ile beraber blockchainini aktif olarak kullanıma sunacak. Plan Baidu’nun “kullanıma hazır” blockchainini kullanacak olan ticari “süper ortaklıklar” ile beraber teknolojik keşif ve gelir paylaşımı üzerine.

Bir başka deyişle Trustnodes’a göre bu durum AdSense’le çalışmaya karar veren bir internet sitesinin Google ile ortaklık kurduğunu söylemesine benziyor. Ya da bir yatırım fonu yöneticisi olan Ari Paul’un sözleriyle:

“Bu, yanıltıcı pazarlama denmesini hak eden bir durum. Microsoft Windows yüklü bir bilgisayar satın aldığımda “ortaklığın” sınırlı niteliklerini kamuoyuna açıklamaksızın Microsoft ile ortaklık kurduğumu iddia etmemeliyim.”

Tron’a karşı adil olmak gerekirse en azından raporlarını kopyala yapıştır yaptıktan sonra IPFS ile ortaklık kurduklarını iddia etmediler. Ya da EVM’sini kullanıp Ethereum ile ya da DPOS kullanıp EOS ile.

Bu nedenle bilgisayar satın almayı “ortaklık” olarak adlandırmak, daha az yanıltıcı iddialardan biri olabilir. Tabi cüzdanını indirdikten sonra Tron ile ortaklık kurduğunuzu varsaymıyorsanız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Porno Odaklı Kripto Paraya Ethereum Vakfı Desteği Ethereum bazlı kripto para birimlerine destek olmayı hedefleyen ve Ethereum blok zincirinin güçlenmesi için projelere yardımlar gerçekleştiren Ethereum Vakfı’nın son yardım serisinden yararlanacak kripto paralar belli oldu. Vakıf tarafından yapılan açıklamada 4. yardım döneminde 3 milyon dolarlık...
Serkan Eser 18 Ekim 2018